Site Rengi

Yeni Döngü

10 Adımda Mersin Gezi Rehberi

10 Adımda Mersin Gezi Rehberi
YENİ DÖNGÜ

10 Adımda Mersin Gezi Rehberi ile eski adı İçel olan Mersin ilini tanıyoruz. Ülke genelinde 11. Büyük şehir olarak anılmaktadır. Akdeniz bölgesinin yardımcı turist mekanlarındandır. Antalya, Muğla ve İzmir gibi Akdeniz şehirlerinden sonra en çok turist alan iller sıralamasında yer alır. Deniz turizminin yanı sıra doğa turizmi açısından da oldukça önemlidir. Dilerseniz Mersin gezi turumuza başlayalım..

10 Adımda Mersin Gezi Rehberi 1 – Cennet – Cehennem

10 Adımda Mersin Gezi Rehberi

10 Adımda Mersin Gezi Rehberi

10 Adımda Mersin Gezi Rehberimize Mersin’in dışına doğru çıktığımız Cennet – Cehennem ile başlayalım. Aslında görecek pek bir şeyi olmasa da adından dolayı ilgi çektiğini söylemem gerek. Mersin turu yaparken bir gidip bakmanızı tavsiye ederim. Doğal ve derin bir çukur görünümüne sahip olan Cennet – Cehennem bir mağaradır. Mağaranın tavanı çöktüğü için değişik bir görünüme sahiptir.

Çok karanlık olduğu için bir ekipman olmadan girmek çok zor. Mağaranın alt kısımlarına doğru ulaştıkça kayganlaştığını göreceksiniz. Aman dikkat kayıp düşme tehlikesi var..

10 Adımda Mersin Gezi Rehberi 2 – St. Paul Kilisesi

10 Adımda Mersin Gezi Rehberi

Aziz Pavlus Kilisesi olarak da bilinmektedir. Tarsus ilçesinde yerleşke edilmiştir. Unesco tarafından koruma mirası listesine alınmıştır. Hristiyanların ziyaret ettiği kiliselerdendir. St. Paul Kilisesi Anıt Müzesi olarak anıldığı için her yıl yabancı turistlerin akınına uğramaktadır.

10 Adımda Mersin Gezi Rehberi 3 – Yumuktepe Höyüğü

10 Adımda Mersin Rehberi

Dışarıdan baktığımız zaman öyle Aspendos ya da Kaunos gibi ihtişamlı bir görüntü yok. Ama görmeye değer mi değer. Özellikle tarih açısından bir önemi var elbet. Milattan önce 7000 yılına kadar uzanan bir tarihi mevcuttur. Örneğin bu höyük ve çevresinde ilk kez buğday yetiştirildiğini biliyor muydunuz? Bunun yanı sıra ilk kez de ekmek yapımı gerçekleştirilmiş.

Sadece bununla da kalınmamış başka ilklerde yapılmış. İlk demir yapılmış, bakır yapılmış, zeytin yetiştirilmiş hatta ve hatta ilk mühür burada yapılmış. Mersin’den geçerken şehir merkezine sadece 1 km uzaklıkta olduğu için ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Merak etmeyin giriş ücreti yok. Son olarak Höyük’ten pek çok arkeolojik eser çıkartılmıştır. Bu eserleri de Mersin Müzesi’nde bulabilirsiniz.

10 Adımda Mersin Gezi Rehberi 4 – Tarsus Şelalesi

Mersin’de görülecek yerler biri de bu güzelim şelaledir. Roma İmparatorluğu’nun hüküm sürdüğü dönemlerde bu şelalenin çevresi mezarlık olarak kullanılmaktaydı. O dönemden bu döneme kadar şelalenin olduğu nehir genişlediği için mezarlar yok olmuştur ve alan genişleyerek yerini daha fazla suya, doğaya vermiştir. Oldukça güzel bir manzaraya sahiptir. Şelalelerden, nehirlerden ve doğa harikalarından hoşlanan gezi severler için idealdir.

10 Adımda Mersin Gezi Rehberi 5 – Adam Kayalar

Cennet ve Cehennem’e gittiniz.. Orada görülecek pek bir şey bulamadınız biliyorum. Ama yine de merakınızı gidermek için gittiğinizi varsayıyorum. Gitmenizi de tavsiye ediyorum. Ancak Adam Kayalar bir başkadır. Görüntüsü oldukça büyüleyici olan bu yeri ilk gördüğünüzde hayret diyeceksiniz.

Nasıl olur da dağın ortasına, bu semsert kayalara nasıl olmuşta bu insan şekillerini böyle harika bir şekilde oymuşlar diyeceksiniz. Haklısınız da.. Erdemli ilçesinde yer alan bu alan Şeytan Vadisi’ndedir. Tarihi milattan önce 3. Yüzyıla ulaşır. İnsan şeklindeki kabartmalar o zamandan bu zamana dek çok ama çok güzel bir şekilde kalmayı başarmış. İnsanlar dışında dağ keçileri ve Roma kartalları da çizilen bu güzelim turistik mekanı incelerken kendinizden geçeceksiniz.

Mersin Gezi Rehberi 6 – Yerköprü Şelalesi

Mut ilçesinde olan bu şelale 2011 senesinde tabiat anıtı olarak tescillenmeyi başaracak kadar harika bir görüntüye sahiptir. Mut ilçesinden 35 km uzaklıktadır. Doğa harikası görüntüsü ile ön plana çıkan bu şelalenin çevresinde aynı zamanda mağaralar ve göl de vardır. Dileyenler için dağ tırmanışları, bisiklet aktiviteleri de mevcut olup çok temiz bir havaya sahiptir. Acıktığınız zaman Mersin’in yöresel yemekleri tadına bakabileceğiniz yerler de vardır.

Mersin Gezi Rehberi 7 – Mersin Marinası

Mersinde gezilecek yerler sıralamasına koymayı unutmamanızı tavsiye ederim. Sahil şeridindedir ve merkezde yerleşke edilmiştir. Sahil demişken merkezdeki sahil şeridini baştan sona gezmeyi de ihmal etmemelisiniz. Doğrusu pek temiz, pek güzel bir sahil. Sahil dediysem öyle bikinileri ile dolaşanlar, deniz – kumsal görmeyeceksiniz. Deniz göreceksiniz elbet ama kayalarla şekillendirilmiş, düzgün kaldırımlı, bir ucunuz doğa, bir ucunuz Mersin şehir merkezi , bir ucunuzda deniz..

Deniz’de demir atan yatlar, sandallar, vapurlar, gemiler ve balıkçı gemileri. Acıktınız mı? Hemen bir balıkçı teknesine çıkıp istediğiniz taze deniz balığını sipariş verebilir ve deniz manzarasına eşlik ederek yiyebilirsiniz. Neyse bir an Mersin gezimi hatırlayarak fazla heyecanlandım. Mersin Marinası diyorduk..

Marina’da çok güzel restoranlar var. Arkadaşlarınızla, ailenizle, aşkınızla hoş bir vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca bol miktarda yat turu da var. Üstelik fiyatları da çok cazip. Kişi başı 50 TL’ye bile kısa turlar atabilirsiniz. Daha fazla vererek çok daha uzun turlara da katılabilirsiniz elbette.

Mersin Gezi Rehberi 8 – Tarsus Müzesi

Eski adı Kubat Paşa Medresesi’dir. 1966 yılında güzelce ve aslına uyularak restorasyon işlemleri yapılır ve 1971 yılında yerli – yabancı ziyaretçilerine kapılarını açar. Mersin ve çevresinden çıkartılan çok şahane arkeolojik eserler vardır. Bu eserler iki büyük salonda sergilenmektedir. Müzedeki eserlerin tarihi geçmişi milattan önce 5. Yüzyıla kadar ulaşmaktadır. Mersin’e doğru yola çıkmışken Tarsus’da bir mola vererek ziyaret etmenizi öneririm. Müze sabah 8 akşam 5 saatleri arasında açıktır ve herhangi bir giriş bedeli alınmamaktadır.

Mersin Gezi Rehberi 9 – Eshab-ı Keyhf Mağarası

İşte ziyaret edilmesi gerekli bir yer daha.. Tarsus’da gezilecek yerler dediğimiz vakit burayı görmeden gitmemeliyiz. Burası hem Türkler yani Müslümanlar hem de Hristiyanlar tarafından kutsal olarak sayılan mağaralardan biridir. Aslında hikayesi 7 uyurlar efsanesine çok benzemektedir.

Kısaca bahsedecek olursak zamanın behrinde 7 genç kardeş varmış. O dönemin hükümdarı da Putperestmiş. Ve Putperest olması için herkese zulüm edermiş. Bu gençler de putperestliği reddederek bu mağaraya sığınmışlar. Bu arada gençler Hristiyanlarca Hristiyan olduğu, Müslümanlarca da Müslüman olduğu rivayet edilmektedir. Şüphesiz en doğrusunu Allah (c.c) bilir diyoruz ve efsaneye devam ediyoruz.

Gençler Allah tarafından 300 yıl boyunca bu mağarada uyutulan gençler bu sürenin sonunda uyanarak çıkmışlar. Çıktıkları zaman içlerinden birini acıktıkları için bir şeyler almaya göndermişler. Ama ellerindeki paralar artık tarihi para sayıldığı için o parayı teslim alan esnaf askerlerce yakalanır.

Askerler bu parayı nerden buldun diye sorguladıktan sonra Mağaraya yönelirler. Ve mağaraya girdiklerinde 7 tane kuşun olduğunu ve başka bir şeyin olmadığını görürler. Bu arada Eshab-ı Keyf mağarası Tarsus ilçesindedir. Tarsus’tan dağlara doğru şehir merkezinden geçerek 15 kilometre gitmeniz gerekmektedir.

10 – Kız Kalesi

10 Adımda Mersin Rehberi

Eski adı Korkos olan Kız Kalesi sahile çok yakındır. Eğer Kız Kalesi civarında bir otelde konaklıyorsanız yüzerek kısa sürede gidebilirsiniz. Kalenin tarihi çok ama çok eskidir. Öyle ki Selevkoslar Medeniyetine kadar ulaşır. Selevkoslar’ın ardından Romalılar, Binzanslılar, Ermeniler, Karamanlılar sıra ile bu kaleyi fethetmiştir. Milattan öncesine dayanan tarihi ve o tarihten bu tarihe kadar nasıl böyle ayakta kalmış dedirtecek bir mekan.

Bonus: Soli Pompeiopolis Antik Kenti

Antik kentleri dolaşmayı sevenler için ideal bir turistik gezi yeri dir. Mezitli ilçesindedir. Birden fazla medeniyetin izlerine hakim olan bu kent milattan önce 8. Yüzyılda kurulduğu tahmin edilmektedir. Romalılar zamanında feth edildiği kayıtlar altında olup adı Roma İmparatorluğunun fethinden sonra konmuştur.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Gezi Rehberi
Gezginlere Özel 10 Muhteşem Kamp Alanı

Tabiat ve doğayla iç içe tatil yapmak, doğanın tadını çıkartmak isteyen gezginlerin sayısı gün geçtikçe arttırıyor. Ancak şunu unutmamak gerekir...

6 Adımda Sakarya Gezi Rehberi
6 Adımda Sakarya Gezi Rehberi

Marmara bölgesinin gezilmeye değer şehirlerinden biri olup diğer adı Adapazarı’dır. İzmit * Kocaeli şehirlerinden sonra gelir. Doğal güzelliklerce zengin olan...

İstanbul Gezi Rehberi
İstanbul Gezi Rehberi ile Geziyoruz

Bu haftaki gezi konmuz İstanbul. İşte, İstanbul Gezi Rehberi ve detayları. Şairlerin, filozofların, kralların, imparatorların hedef aldığı.. Pek çok kültürün...

Kapat