Site Rengi

Yeni Döngü

13 Muhteşem Nesli Tükenen Hayvan

13 Muhteşem Nesli Tükenen Hayvan
YENİ DÖNGÜ

Dünya üzerinde pek çok hayvan türü uzun yıllar yaşamıştır. Kimilerinin nesli tamamen tükendi, kimileri de bu günlerimize kadar gelerek yaşamaya devam ediyor. Biz insanlar her geçen gün daha da çoğaldıkça, hayvanların yaşam alanlarını negatif yönden etkiledik. Bu nedenle çoğu hayvan türlerinin soyları tükenerek sadece bir hatıra olarak kaldı. Aralarında yeni nesli tükenenlerin bulunduğu gibi, binlerce yıl önce yitip giden hayvan türleri de bulunuyor. Öyleyse yenilerden ve eskilerden 13 muhteşem nesli tükenen hayvan hangileridir? Birlikte görelim.

Nesli Tükenen Hayvan Listemiz

1. Hazar Kaplanı

Hazar Denizi kenarlarında yaşamış olan bu kaplan türü, Türkmenistan, Türkiye ve Moğolistan gibi belirli ülkelerde de bulunuyordu. Fakat 1960 yılında tamamen nesli tükendi.

2. Tazmanya Kurdu

Tazmanya kurdu Avustralya, Yeni Gine ve Tazmanya’da yaşayan önemli bir hayvan türüydü. Aşırı avlanma sebebi ile 1930’lu yıllarda neslinin tükenmiş olduğu biliniyor.

3. Mamut

Mamut soyu 4000 yıl önce tükenmiştir. Kuzey Amerika ve Asya bölgesinde yaşamış oldukları biliniyor. Boyları 4,5 metre ve ağırlıkları 8 ton civarında olan oldukça büyük yapılı filgiller familyasındandır.

4. Steller Deniz İneği

Steller deniz ineği, kuzey kutbuna yakın olan Bering denizin’de yaşamıştır. Oldukça iri yapısı olan bu türün soyu 1768 yılında tükendiği biliniyor.

5. Dinozorlar

Dinozorlar milyonlarca yıl önce yaşamış olan yaratıklardır. Araştırmalara göre dinozor neslinin tükenmesi 65 milyon yıl öncesinde dünya üzerine gök taşının düşmesi sonucu olmuştur.

6. İrlanda Geyiği

Bilinen en büyük geyik türü olmaktadır. Bu türün en son kalıntısı ise Sibirya’da olduğu söyleniyor. İrlanda Geyik soyunun 7700 yıl önce tükendiği biliniyor.

7. Pinta Adası Kaplumbağası

Pinta adası kaplumbağası adını Galapagos takımadalarında yaşadığı için almıştır. Bu adada son yaşayan pinta kaplumbağası 2012 yılında ölerek tüm soyun tükenmesi meydana gelmiştir. Ayrıca tam olarak 100 yaşına kadar yaşamıştır.

8. Altın Kurbağa

Bu kurbağa adını renginden dolayı almıştır. Kosta Rika bölgesinde yaşamış olan Altın kaplumbağa türünün soyu 1939 yılında tükenmiştir.

9. Moa

Moa’lar Yeni Zelanda bölgesinde yaşayan önemli bir türdü. Boyu 3,5 metre ve ağırlığı 500 kiloya kadar çıkabilen bir türdü. Yaşam alanlarının küçülmesi ve gizli avlanma sonucu olarak 700 yıl önce bu türün soyu tamamen tükenmiştir.

10. Meksika Boz Ayısı

Bu ayı türü Meksika’da yaşayan en önemli ayı türlerinden bir tanesi olarak bilinir. Oldukça iri olan bu ayılar avlanma sonucu zamanla türlerinin yok olmasına sebep olmuştur. Meksika boz ayısı en son 1964 yılında görülmüştür. Daha sonra bu boz ayılara rastlanılmadığından soylarının tükenmiş olduğu açıklanmıştır.

11. Yünlü Gergedan

Yünlü gergedan olarak adlandırılan bu iri yapılı ve güçlü tür, Avrupa ve Asya’da yaygın bir türdü. Yünlü olduğu için soğuklara karşı korunma sağlayarak yaşamlarını sürdüren yünlü gergedanlar, bilinçsiz avlanma sonucu olarak tükenen hayvan türlerindendir.

 12. Dodo

Bilinen nesli tükenen hayvanlar arasında bulunan Dodolar, yırtıcı olmayan kuş türleri arasında yer alır. Eski insanlar yırtıcı olmadıkları için avlama gerçekleştirerek yiyecek kaynağı olarak hayatlarında kullandılar. Günümüzde bir Dodo iskeleti tam olarak bozulmadan iyi bir şekilde korunarak sergileniyor.

13. Carolina Muhabbet Kuşu

Amerika Birleşik Devletlerinin doğu kısmında yaşamlarını sürdüren Carolina muhabbet kuşları, oldukça özel hayvan türü olarak biliniyor. Turuncu yüzleri, sarı kafası ve yeşil vücudu bulunan bu papağan türlerinin nesli 1940 yıllarında tükenmiştir.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Enler, Haber
Online Eğitim Yapmayı Sağlayan Teamlink Nedir? Nasıl Kullanılır?

Teamlink Türkçe manası takımla bağlantı manasına gelmektedir. Ekibinizle uzaktan online olarak görüntülü toplantı yapmaya yaramaktadır. Uzaktan eğitimin revaçta olduğu bugünlerde...

Zoom Uygulaması Nedir?

Zoom uygulaması, Corona virüs Türkiye’ye geldikten sonra gündeme gelen, uzaktan eğitim ve evden çalışma durumlarında kullanılan bir uygulamadır. Özellikle büyük...

30 Mart Corona Virüsü Gelişmeleri
30 Mart Corona Virüsü Gelişmeleri

Aralık ayı içerisinde hayvan pazarında ortaya çıkan ve insandan insana yayılan Corona virüsü, çok kısa bir süre içerisinde 203 farklı...

Kapat