2020 Yılı En İyi 6 Türk Filmleri - Yeni DöngüYeni Döngü

27 Şubat 2021 - 22:31

2020 Yılı En İyi 6 Türk Filmleri

2020 Yılı En İyi 6 Türk Filmleri
Son Güncelleme :

02 Mayıs 2020 - 18:30

253 views

Son dönemlerde Türk filmleri inanılmaz bir patlama yaptı. Tek tük çekilen filmler, şimdilerde tüm seansları doldurur oldu. 2020 Yılında çıkan çok kaliteli Türk filmleri bulunmaktadır. Komedi ve Dram türlerinde ki filmler daha çok rağbet görmektedir. Bu yüzden bu türlerde bulunan ve 2020 yılı içerisinde mutlaka izlenilmesi gereken 6 Türk filmini sizler için inceledik. Gelin şimdi bunlara detaylıca bakalım.

Nuh Tepesi

Dram türünde olup, çok geniş ve ünlü oyuncu kadrosu ile muhteşem bir konuya sahip Nuh Tepesi filmin hikayesi şöyledir. Ömer ile Elif evli ve çocuk bekleyen bir çifttir. Ancak aralarında ciddi bir sorun vardır ve Elif ayrılmak ister. Bu arada Ömer’in Fransa’da yaşayan babası İbrahim İstanbul’a döner. Ölümcül bir hastalığa yakalandığını söyler ve Ömer’den, birlikte köye gitmeyi ister. Tercih yapmak zorunda olan Ömer, ya hamile karısı ile arayı düzeltecek ya da babasının belki de son arzusunu yerine getirecek. Ömer, babasıyla birlikte memleketleri olan Bursa’ya doğru yola çıkmayı tercih eder. Babasının köye gitmeyi bu kadar çok istemesinin nedeni, yıllar önce köyün tepesine kendisinin diktiği ağacı görmek ve buraya gömülmek istemesidir.

Babası bu ağacı kendisinin diktiğini ısrar eder. Köylü ise bu ağacı ziyaretçi çekmek için bir rivayet ortaya atmışlar. Şöyle ki, köylüler bu ağacın Nuh Peygamber tarafından dikildiğini ve altında edilen duaların kabul olduğunu etrafa yaymışlar. O günden sonra binlerce kişi ziyarete gelmiş. Ömer ise babası ile köylü arasında tereddütte kalır. Acaba köylüler mi doğru söylüyordu yoksa babası mı? Ömer ile babası o arazinin kendilerine ait olduğunu dolayısıyla da o ağacı kendisinin diktiğine inandırmak için çok çabalarlar. Bu işlerle uğraşarak geçen zamanda baba ve oğul arasında gerginlik artar. İşler çok kötü bir noktaya gelmek üzere iken Elif İstanbul’dan Ömer ile son kez konuşmak için köye gelir. Bu gelişi ile birlikte şiddetin yerini Aşk almaya başlar. Peki Aşk şiddeti yenebilecek miydi?

Nuh Tepesi filmin yönetmenliği Cenk Ertürk yapıyor. 6 Mart 2020 tarihinde gösterime çıkan film Dram türünün en iyi örneklerindendir. Oyuncu kadrosu ise tam bir yıldızlar geçididir. Haluk Bilginer, Ali Atay, Hande Doğandemir, Arın Kuşaksızoğlu ve Mehmet Özgür gibi oyuncular bulunuyor.

Zengo

Zengo filmi detaylar bakımından çok dikkat çekici bir sürece sahip. Öyle ki başrolde bulunan ve filmin konusunun odak noktası olan Yasemin Sakallıoğlu, sosyal medya da meşhur olmuş, sonra Eşkıya Hükümdar Olmaz dizisinde rol almış ve ardından da bu sinema filminin hem yazarı hem de oyuncusu olmuş. Çok hızlı bir şekilde yükselen Yasemin Sakallıoğlu, espri yeteneğini komedi filmi ile süslendirmek istemiş. Bu konuda da ünlü komedyen Şahan Gökbakar’ın desteğini ve yönetmenliğini unutmamak gerekir.

Zengo filmin konusuna bakacak olursak, Zerrin adında ki ana karakterimiz ünlü bir modacı olma hayaliyle mahallesinde kendi tasarımlarını sunan bir kadındır. Sonradan görme yapısını, içten, samimi ve eğlenceli oluşuyla kapatan Zerrin, mahallede ki diğer modacı Menkıbe ile amansız bir rekabet içerisindedir.

Mahallenin kentsel dönüşüme girmesi ile müthiş bir servetin üzerine konan Zerrin, kendisini hep olmak istediği yerde, lüks bir hayatın içerisinde bulur. Tasarımlarını çalıp, üstüne bir de defile yapan Menkıbenin bu davranışını duyunca adeta çılgına döner. Zerrin artık o hayalini kurduğu şeyi gerçekleştirmenin vakti geldiğini düşünür. Terzisini ve çok güvendiği yakın arkadaşı Fazileti de alarak, çılgın projesini gerçekleştirmek üzere çalışmaya başlar.

Vizyon tarihi 6 Mart 2020 olarak belirlenen Zengo filmin yönetmenliğini Şahan Gökbakar yapıyor. Gençlerden kurulu bir oyuncu kadrosuna sahip olmakla birlikte, başrolde Yasemin Sakallıoğluna, Dilşah Demir ve Ece İrtem eşlik ediyor.

Mendilim Kekik Kokuyor

Mendilim Kekik Kokuyor, dram türünün en başarılı yapıtlarından biridir. Anadolu’da küçük bir köyde yaşayan amca çocukları olan Hasan ile Yusuf’un Çanakkale cephesine çağrılmasıyla birlikte yaşananları anlatıyor. Hasan ve Yusuf, yaşadıkları köyde Elif adında bir kıza aşıklardır. Elif’te birisini sever ama bunu onlara söylemez. Ancak o aşk dolu anlar gelen bir haber ile hüzne dönüşür. Çanakkale cephesinde eli silah tutan herkese ihtiyaç vardır ve iki genç oraya gitmek için hazırlanırlar.

Yusuf, Elif’in Hasan’ı sevdiğini anlar. Ama bunu kendisine kabul ettiremez. O yüzden giderayak Elif ile konuşmak ister. Ona, Hasan’ın başka birisini sevdiğini söyleyerek, kendisinin ona aşık olduğunu ilan eder. Bu sırada Elif’in Hasan için yaptığı kekik kokulu mendili göstermeden alır. Elif, o anda söylenenlerin sindirebilmekle ilgileniyordu. Cepheye doğru giden gençler, gider gitmez Anzak’ta oluşan saldırı sonucu arlarından bir kısmını şehit verirler. İçlerinde Hasan ve Yusuf’un da bulunduğu bazı gönüllüler ise esir düşer.

Mendilim Kekik Kokuyor filminde sadece bu aşk olayı değil, içimize işleyen o savaş zamanları konu ediniyor. Anadolu insanının bağımsızlığı için gösterdiği dirayet ve fedakarlıklara değiniliyor. Düşmanın öldüğü değil düşmanlığın öldüğü bir savaşın, kişisel hikayeler üzerinden çok güzel ve derin duygularla anlatılması ön plana çıkıyor.

Hüseyin Özden ve Hakan Kurşun ortaklığında yönetmeleri neticesinde müthiş bir dram filmi ortaya çıkmış. Mehmet Çevik, Wilma Elles ve Çetin Büyükakın filmin başrolündeki oyuncular olarak göze çarpıyor. Senaryo bakımından da ödüle layık görülen bu filmden çok etkileneceksiniz. 6 Mart 2020 tarihinde vizyona çıkan bu eşsiz yapıtı mutlaka izleyin.

Sabit Kanca: Son Soru

Sabit Kanca karakteri ile 3. filmini Sabit Kanca Son Soru ismiyle yapan İsmail Baki Tuncer, yine benzer bir konu ile karşımızda. Sabit Kanca, bilgisi ile herkese şapka çıkartan türde bir insandır. Yarışmalara katılarak, bildiği sorular ile herkesçe sevilen ve fenomen olmuş bir karakterdir. Hatırlayamama sorunları nedeniyle artık yarışmamaya karar verir. Ancak sevdiklerinin içinde bulunduğu durumdan dolayı yeniden yarışmak zorunda kalır. Sabit Kanca, kendisini sorumlu tuttuğu bir kaza neticesinde yürüyemeyecek duruma gelen Zeki için bir şeyler yapmak zorunda hisseder. Tüm yaşanan olumsuzluklara ve hafıza kaybı yaşamasına rağmen, kendini zorlayarak yeniden yarışmaya katılır. Bu kez o hafızasına ve bilgisine çok daha fazla ihtiyacı vardır.

Sabit Kanca, komedi filmi türünde seri çekilen ender karakterlerdendir. Vizyon tarihi olarak 6 Mart 2020 belirlendi. Bilal Akçay senaristliğinde ve Nuri Yıldız yönetmenliğinde çekildi. Oyuncu kadrosunda, İsmail Baki Tuncer, Alay Cihan, Barbaros Dikmen, Hilmi Erdem, Metin Yıldız, Zerrin Sümer ve Tevfik İnceoğlu bulunuyor.

Peri

Peri filmi, fantastik macera türünde bir filmdir. Bir santralda meydana gelen patlama sonrası doğan insanlar, bazı uzuvlarından mahrum olarak dünyaya gelirler. Bunlardan biri olan ve ağzı olmayan Peri, bu filme konu olmuş bir karakterdir. Karantina altına alınan küçük bir köyde babası ile birlikte yaşar. Ancak artık o da yoktur ve yapayalnız bir şekilde hayatla mücadele etmek zorunda kalır.

Patlamadan 10 yıl geçmesine rağmen savaşlar hala devam etmektedir. Karantina altına alınan patlama yakınında ki köyde ise adeta insanlar çaresiz ve eksik uzuvlarıyla hayatta kalmaya çalışırlar. Yönetmen Can Evrenol burada kıyamet ve kıyamet sonrasını anlatıyor olsa da aslında iklim ve çevre felaketlerine dikkat çekiyor. Çocukların gösterdiği yoldan yürünmezse dünyanın çok kötü bir yere dönüşeceğine dikkat çekiliyor.

Cem Özüduru’nun yazdığı Perihan kitabından uyarlanan Fantastik film türündeki Peri, gündemle ilişkili etkin konusu ile dikkatleri üzerine çekiyor. Yönetmen koltuğunda Can Evrenol otururken, senaryoda da Can Evrenol’a Kutay Ucan eşlik ediyor. Denizhan Akbaba, Kaan Alpdayı, Mehmet Yılmaz Ak, Elif Sevinç, Sermet Yeşil, Özgür Civelek ve Özay Fecht filmde yer alan oyuncular. Peri filmi 7 Şubat 2020 tarihinde vizyona çıktı.

Şahane Hayaller

Şahane Hayaller filmi Ömer adında şair olmak isteyen ve bu uğurda çok çabalayan adam ile onun bu hayali yolunda ona menajerlik yapan Ali’nin maceralarını anlatıyor. Tüm hayatını sadece bu hayal uğrunda geçiren Ömer, hiçbir yerde çalışmaz, hiç kimse ile bir yakınlık kuramaz. Onun için varsa yoksa şair olma hayali vardır. Ancak artık bu hayalinin gerçekleşmeyeceğine yavaş yavaş ikna olmaya başladığı anda, lise yıllarını birlikte geçirdiği arkadaşı Ali’yi görür. Ömer durumu arkadaşına anlatır ve onun sayesinde yeniden bu hayale tutunur.

Ali aslında iyi niyetinden arkadaşına yardım etmiyordu. Onun sırtından para kazanabilirim düşüncesi ile menajerliğini yapmak ister. Oysa Ali, menajerlik nedir, nasıl yapılır, hiçbir şey bilmez. Yine de bu işe giren Ali, Ömer’e bir şekilde iyi gelmiştir. En azından hayalini tam bırakmak üzere iken yeniden yeşertmiştir. Ali ve Ömer o kitabı basabilmek için bol kahkahalı maceralara atılırlar.

Komedi filmi olan Şahane Hayaller filminde yönetmen koltuğunda Ömer Faruk Yardımcı gibi bir üstat oturuyor. Oyuncular ise tam bir tecrübeden oluşuyor. Suzan Aksoy, Erkan Can ve Salih Kalyon gibi usta isimler oyunculukları ile yine herkesi kendine hayran bırakıyorlar.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Önceki yazıyı okuyun:
2020 Yılında Mutlaka İzlenilmesi Gereken Filmler

2020 yılında peş peşe filmler çıkıyor. Hepsine yetişmenin çok zor olduğunu biliyoruz. O yüzden kısa bir araştırma yaparak içlerinden kayda...

Kapat