Site Rengi

Yeni Döngü

3D Baskı Eseri Warsan Binası

3D Baskı Eseri Warsan Binası
YENİ DÖNGÜ

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza giren 3D baskı gün geçtikçe her alanda kullanılmaya başlıyor. Dubai’de yapılan ve dünyanın en büyük 3D baskısı ile yapılan binanın geçerliliği Guinness tarafından da onaylandı.

Warsan binası adı verilen bu yapı 640 metrekare alanı kapsamakla birlikte 9,5 metre yüksekliğe sahip. Binayı yapan Apis Cor firması bundan önce de Rusya’da sadece 10.000 dolara mal olan 3D baskılı evi tanıtmıştı. Apis Cor, sahada bu tür işleri arttırmak için sürekli olarak 3D yazıcılarını geliştirmektedir. Bu yapının şu an için temeli, yalıtımları çatı ve pencereleri normal inşaat malzemelerinden yapılsa da teknolojinin geldiği nokta için çok önemli bir olay.

Dubai 3D Baskı İçin Merkez Olma Yolunda

Dubai 3D baskı ile bu alanda ciddi yatırımlarına devam ediyor. 2030 yılına yapılacak binaların % 25’lik kısmının 3D olarak basılacağını duyurdu. Sadece baskı olarak kalmayacak, bunu insanların tüketimine de sunacak. Bu şekilde yapılacak üretimlerle maliyetlerin ve zamanın % 80 oranında azalacağı ön görülüyor.

Dubai’nin 2016 yılından başlattığı 3D yazıcı ile oluşturulan ofis halen faal olarak çalışıyor. Bununla birlikte inşaat sektöründe 2025 yılına kadar 600 milyon dolarlık bir hacme ulaşılacağı belirtildi. Reuters’in yayınladığı rapora göre bu ofis sadece 17 günde inşa edildi. Bu Dubai’li yöneticiler için geleceğe ışık tutan ve stratejilerinin başarılı olacağın resmi oldu.

3D Baskı Araştırmaları

3D baskı özellikle inşaat sektöründe deneniyor. Çünkü konut ihtiyacı olan yerlere düşük maliyetli ve çok kısa sürede yapılması nedeniyle pek çok sorunu ortadan kaldıracağı düşünülüyor. Bunun en güzel örneği Meksika’da yaşandı. Evsizler için düşünülen ve hiçbir kar düşünülmeden yapılan 2 adet 3D baskılı ev yapıldı. Bunun ilk etap için 50 ev olarak planlandığı belirtildi. 24 saat içinde bir evin yapılacak olması gerçekten teknolojinin geldiği en güzel nokta diyebiliriz.

Meksika 3D baskıda çimento karışımlı bir malzeme kullanan bir yazıcı ile çalışıyor. 2019 yılında ise Penn State Mühendislik Fakültesi 3D yazıcılar ile beton yapılar oluşturmayı başardı. Yapılan araştırmalarda öncelik evler için kullanılması planlanan çimento bazlı özel bir beton tasarladılar. Üstelik normal bir mikser makinası gibi 3D Yazıcıya malzeme desteği sağlayan mikser sistemi geliştirildi.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla 3D Yazıcı, Teknoloji
Google Play Mart Ayı En Çok Kullanılan Ücretsiz Uygulamalar

App Annie, Mart ayı boyuncu Google Play uygulamalarından popüler olarak kullanılan 10 uygulamanın listesini yayınladı. Virüs salgını nedeniyle evlerine kapanan...

Slack Nedir?

Teknolojinin hızla ilerlediği ve dünyamızın hızla gelişip değiştiği bu çağdan şirketlerde her geçen gün nasibini alıyor. Şirket içi yazışmalar ve...

Honor 8A Prime Geliyor! İşte Özellikleri

2020 Yılına oldukça hızlı giren Honor firması, yeni akıllı telefonlarını tanıtmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen lansman da tanıtımı gerçekleştirilen...

Kapat