Site Rengi

Yeni Döngü

4K Çözünürlük Nedir

4K Çözünürlük Nedir
YENİ DÖNGÜ

4K çözünürlük ile teknolojide son noktaya geldik. Tabi ki bu şu anki son durum gibi gözüküyor. HD teknoloji çıktığında müthiş bir olay gibi görmüştük. Ancak çok kısa bir zaman sonra ondan 4 kat daha piksel içeren Full HD teknolojisi çıktığında anladık ki bu işin gerçekten sonu yoktu.

Hemen her yerde Full HD teknolojisi kullanılmaya devam ediyor. Uzun süredir de insanlar bunu benimsedi ve şu an için kendilerince yeterli görüyorlar. 4K çözünürlüğü içeren televizyonlar şimdilik pahalı gelse de karşılığını alabileceğiniz bir görüntü performansı sergiliyor. 3840 x 2160 piksel çözünürlüğe kadar ulaşmakla birlikte, Full HD çözünürlükten dört kat daha fazla piksele sahip. Yaklaşık 8,5 milyon piksel bulunuyor. Bu piksel sayısı ekranda yatay olarak 3840 dikey olarak da 2160 piksel oluşturuyor. Bu da ekran görüntüsünün çok daha net ve gerçekçi olmasını sağlıyor.

Full HD ekranların yaygın olması ve 4K ekranlar ile kıyaslandığında gözle çok belirgin bir şekilde fark görülmediği için insanlar henüz tam anlamıyla bu ekrana geçiş yapmadılar. Aslında tam 4 kat kadar daha yoğun piksele sahip olması nedeniyle pek çok rengi ve görüntüyü net bir şekilde göstermektedir. Bu da zamanla HD ve Full HD arasında ki fark gibi algılanacak ve fiyatlarında düşmeye başlamasıyla birlikte geçişler artacaktır.

Neden 4K TV Tercih Edilmeli?

Özellikle son 15 yıldır teknoloji çok hızlı bir şekilde ilerlemeye başladığı için insanlar artık onu yakalayamayacağını anladıklarından olsa gerek, bir yerden sonra pes ediyor ve duruyorlar. Çünkü yeni bir ürün aldıktan çok kısa bir süre sonra daha üst model ve teknoloji barındıran ürün çıkınca ister istemez biraz pişmanlık oluşabiliyor. Ancak şimdi durma zamanı değil 4K Televizyon edinme zamanıdır. Nedenlerine gelin birlikte bakalım.

Gelecek İçin Hazırlık

Şu anda hali hazırda 4K destekleyen yayınlar yapılmıyor. O yüzden bu teknoloji tam olarak bir şey ifade etmeyecek. Ancak yayın şirketleri yavaş yavaş 4K görüntü içeren yayınlar hazırlamaya başladılar. Gerekli testler, düzenlemeler yapıldı ve alt yapılarında uygun olduğu gözlendi. Süreç şunu gösteriyor ki 4K içeren yayınlar çok kısa sürede hayatımıza ani bir giriş yapacak. O sebeple şimdiden ileriye dönük olarak tercih edilebilir.

Görüntü Kalitesi İçin

4K ekranlar Full HD ekranlara göre 4 kat daha yoğun piksel içerdiği ve çözünürlüğü iyi olduğu için tercih edilmiyor. Bununla birlikte yüksek kare hızı ve renklerin fazlalığı sayesinde müthiş bir görüntü kalitesine ulaşması nedeniyle de tercih ediliyor. Kanallarda kayan yazıları düşünün. Full HD ekranlarda ufak bir takılma hissedersiniz ancak 4K televizyonlar bunu size hiçbir şekilde hissettirmez. Ayrıca Full HD ekranlarda çok kısıtlı bir renk skalası kullanılırken 4K ekranlar aklınıza bile gelmeyecek renk tonları ve mevcut renklerin canlılığını ortaya koyacaktır.

Oyun Severler İçin

Oyunlar yaşa bakmaksızın herkesin ilgisini çekmektedir. Özellikle bilgisayarların yerini alan oyun konsollarını televizyona bağlayarak çok daha gerçekçi ve keyifli bir oyun deneyim elde ediliyor. Yeni nesil konsollarda oyunlarını artık 4K kameralar ile yaptıkları için bu oyunları o ekran görüntüsüyle oynamak eşsiz bir deneyim olacaktır. Savaş sahnelerine sahip bir oyun oynuyorsanız, sahip olduğu grafikleri ve patlama sahnelerini izlediğiniz anda 4K ekranın farkını çok açık bir şekilde göreceksiniz. Bu da 4K televizyon almak için çok yeterli bir neden olacak.

Fiyatlar Eşitleniyor

4K panel üretimi hızlandıkça ve modeller arttıkça fiyatları da o orantıda geriye doğru çekilecektir. Bu sayede diğer ekranlarla makas daralacağı için insanlar yeni olan teknolojiyi tercih edecektir.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Teknoloji
Popüler Yazılım Dilleri ve Kullanım Alanları Hakkında Genel Bilgi

Yazılım dilleri ve kullanım alanları son derece kapsamlı bir konudur. Hepsini tek bir yazıda ele almak mümkün olmasa da, bir...

Terahertz Kamera

Terahertz kamera, kimyasal reaksiyonlar sırasında inanılmaz bir hızla hareket eden proton ve elektronları kayıt edebilecek. Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bakanlığı...

Jiroskop Nedir?

Jiroskop nedir sorusunun en temel cevabı, yön gösteren ve ölçen bir alet olarak verilebilir. Düz döner adı da verilen bu...

Kapat