Site Rengi

Yeni Döngü

5 Muhteşem Bilim Kurgu Dizisi

5 Muhteşem Bilim Kurgu Dizisi
YENİ DÖNGÜ

Ülkemizde yaygınlaşması çok eskilere dayanmasa da bugün bilimkurgu türünün dünyada hatırı sayılır bir kitlesi var. Haliyle birbirinden güzel yapımlar hem kitaplarda hem de ekranlarda kendine yer buluyor. Ne izlesem diye düşünenler artık düşünmenize gerek yok bu şahane bilimkurgu dizileri sizin için listeledim.

1. Altered Carbon (2018-…)

İlk bölümlerde kafaların iyice karıştığı ve ilerledikçe artık beynin aşırı yükleme sinyalleri gönderdiği bu dizide size kimse neler olduğunu anlatmayacak. Çoğu şeyi kendiniz anlamlandırmak zorundasınız. Güzelliği de tam olarak burada. Richard K. Morgan tarafından yazılmış aynı isimli kitaptan uyarlanan dizide insanlar bilinç aktarımı sayesinde kıyafet değiştirir gibi beden değiştirebilmektedir. Bunun doğal sonucu olarak tanrı rolüne bürünmüş ölümsüz zenginler toplum düzeninin sarsılmasına neden olmuştur. Pek çok distopik öge içeren seride yıllar önce öldürülmüş olan ana karakter Takeshi Kovacs’ın bilinci yeni bir bedene aktarılır ve özgürlüğü için önünde çözmesi gereken bir vaka vardır.
Siberpunk türündeki bu diziyi izlerken bölümleri nasıl geçtiğinizi bile anlamayacaksınız.
İmdb: 8,1

2. Black Mirror (2011-…)

 

Bilimkurgu sevip de Black Mirror izlemeden olmaz. Her bölümde farklı bir senaryonun olduğu ve farklı oyuncuların rol aldığı bir antoloji demek yanlış olmaz bu dizi için. Ortak ögeyse teknolojinin karanlık geleceği. İzlerken her bölümde bugün hayatımızın bir parçası gibi gördüğümüz kolaylıkların gelecekte nasıl bir hale bürüneceği ve insanlığı nasıl etkileyeceği eleştirel bir şekilde gözler önüne seriliyor. Güzel yanı eğer bir diziye başladığında sonunu getirmeden rahat edemeyenlerdenseniz bu seriyi rahatlıkla zamana yayarak izleyebilecek olmanız çünkü devam eden bir akış yok. Fakat yine de uyarayım sonraki bölümde işlenen senaryoyu öyle çok merak edeceksiniz ki bütün gece ayakta kalacaksınız.
İmdb: 8,8

3. Lost in Space (2018-…)

1965 tarihli serinin yeniden uyarlanması olan bu dizide bilmedikleri bir gezegene zorunlu iniş yapmak zorunda kalan Robinson’ların hayatta kalma mücadelesini izliyoruz. Tabi ki gezegene ‘zorunlu iniş’ yapan insanlar sadece onlar değildir ve bu insanlardan bazıları tekin karakterler de değildir. Kurgu olarak basit ve bazı sahnelerde insanı hayal kırıklığına uğratan bir dizi de olsa gizemli atmosferi izleyiciyi kendine çekme konusunda oldukça başarılı.
İmdb: 7,2

4. Love, Death + Robots (2019-…)

Tıpkı Black Mirror gibi küçük hikayeciklerden oluşan kısacık bir animasyon serisi. Her bölümde farklı bir senaryonun işlenmiş olmasının yanında seriye lezzet katan farklı animasyon teknikleriyle de karşılaşıyoruz. Yapay zekadan farklı gezegenlerde koloni oluşturmaya, mitlerden fantastik yaratıklara kadar pek çok konuda on beş dakika kadar süren bölümler insanda estetik bir zevk uyandırıyor ve keşke bu bir film olsa da izlesem, diye düşündürüyor.
İmdb: 8,6

5. Russian Doll (2019-…)

Her öldüğünde doğum günü partine geri dönmek mi? Nadia’nın başına gelen de tam olarak bu. Neler olduğunu anlamaya çalışırken ilk başta ölmemek için uğraşsa da kısa sürede hayatta kalmanın sorunlarını çözmede yetersiz kaldığını fark ediyor. Ana karakterle beraber izleyicinin kafasını da karıştıran bu diziyi baştan sona kahkahalar eşliğinde izleyeceksiniz. İçinde her türden biraz bulundursa ve tam bir bilimkurgu sayılmasa da senaryoda göz kırpan alternatif evren gibi teorilerle bu listede son maddeye sıkıştırılmayı hak ediyor.
İmdb: 7,9

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Dizi
Netflix Platformunda Yayınlanacak Yerli Yapımlar

Dünyanın en büyük TV platformu Netflix, Netflix platformunda yayınlanacak yerli yapımlar hakkında bilgi verdi. Türkiye’nin platforma olan ilgisi de yetkilileri...

En İyi 10 BluTV Dizisi

Türkiye’nin en geniş kapsamlı TV platformu olan BluTV, en iyi BluTV dizileri listesiyle de ön plana çıkıyor. Platform içerisinde özel...

Netflix Yerli Yapımı Hakan Muhafız

Netflix’in ilk yerli dizisi olan Hakan Muhafız, 3. Sezonu ile kaldığı yerden devam ediyor. Dizi, platform üzerinde pek çok kişi...

Kapat