Site Rengi

Yeni Döngü

6 Adımda Trabzon Gezi Rehberi

6 Adımda Trabzon Gezi Rehberi
YENİ DÖNGÜ

6 Adımda Trabzon Gezi Rehberi ile ülkemizin en önemli ekonomi ve turizm merkezlerinden olan şehre misafiriz. Karadeniz’in incisi, Fındık ve Çay üreticiliğinin merkezi, doğa harikalarının ve manzara fotoğraflarının anavatanı Trabzon gezi rehberimize hoş geldiniz diyoruz.

Ülkemizin en büyük 9. Şehri olarak bilinmekte olup yaz ve kış turizmi açısından oldukça önemli bir ilimizdir. Trabzon turu anlatımımıza başlamadan önce 2020 Trabzon tur fiyatları kişi başı 1500 TL’den başlamaktadır bilginiz olsun. Ve şimdi 6 Adımda Trabzon Gezi Rehberi yazımıza geçelim..

6 Adımda Trabzon Gezi Rehberi  1: Uzungöl

6 Adımda Trabzon Gezi Rehberi : uzungöl

Yayla köylerinden biridir. Harika bir manzarası vardır. Bu yerleşim biriminde 2bine yakın köylü vardır. Temiz havası ile ön plana çıkan Trabzon Uzungöl aynı zamanda Dünyanın en eski ormanlık bölgelerinden biridir. Yılın 12 ayı da sürekli yem yeşildir.

Nisan ve Mayıs aylarında turist akınına uğramaktadır. Yazın gezilecek yerlerden de sayılsa da nem oranı fazla olduğu için bahar aylarına göre daha azdır. Buraya ulaştığınızda aklınızdan ilk geçireceğiniz fikir “ Keşke hep burada yaşasam “  olacaktır.

Çünkü yeşil doğa manzarası ile kendinizi bir doğa tablosunda gibi hissedeceğiniz nadir turistik mekanlar arasındadır. Yamaç paraşütü yapılacak yerler arasından biridir. Deniz mesafesinden 1100 metre yüksekliktedir.

Trabzon’da görülecek yerler arasından biri olan Uzungöl aynı zamanda Atv turlarına da imkan sağlamaktadır. Böylece yürümeyi tercih etmeyen turistler için harika bir seçenektir.

6 Adımda Trabzon Gezi Rehberi 2: Trabzon Kalesi

10 adımda trabzon gezi rehberi

Şehrin simgelerinden biri haline gelen kale Araklı ilçesinde bulunmaktadır. Kalede yer alan yukarı, orta ve aşağı hisar surları milattan önce dördüncü yüz yılda Roma İmparatorluğu döneminde yaptırılmıştır. Hisarlardan önce ana kale ise milattan önce 2000 yılında inşa edilmiştir.

Fatih Sultan Mehmet bu kaleyi Trabzon’u korumak için kullandığı bilinmektedir. Orta Hisar 2. Aleksios tarafından yaptırılmıştır. Kale gezisine geldiğinizde antik – yakın ve uzak geçmişe ait inşa edilen Camiler, Kiliseler, Hükümet Konakları ve hamamlarla karşılaşacaksınız.

Her birinin ayrı tarihi ve hikayesi vardır. Büyüleyici bir gezi için buraya en az iki saatinizi ayırmanızı tavsiye ederiz. Acıktığınız zaman Trabzon Kalesi’nin yakınlarında Trabzon’un meşhur yemekleri de tadabilirsiniz.

Trabzon Gezi Rehberi 3 : Çal Mağarası

Trabzon’a gelmişken buranın olağanüstü mağaralarını gezmeden gitmek olmaz. Dünyanın en uzun ikinci mağarası olma ünvanına sahip olan Çal Mağarası turistik mekanına gidecek olursanız yanınıza mutlaka bir fotoğraf makinası alın çünkü mağaraya yaklaşır yaklaşmaz bu güzelliklerin anısını yanımda götürmeliyim diyeceksiniz.

Doğası şahane olan bir manzara eşliğinde manzaradan içeri girer girmez muhteşem mağara sarkıtlarını göreceksiniz. Toplamda 400 metreyi aşkın yürüyüş mesafesine sahip olan bu düzgün mağara dışarıdan çok daha farklı bir hava akımına sahip.

Mağarada doğal sarkıtlar, su birikintileri, çatlak faylar, su kanallar ve manzarası ile göz dolduran mağara dikitleri mevcuttur. Trabzon halkının arasında mağara havasının Astim ve Sinüzit’e iyi geldiği söylenmektedir.

Trabzon Gezi Rehberi 4: Vazelon Manastırı

Eğer Çal Mağarasından çıktıktan sonra çok uzağa gitmeyeyim yakınlarda da güzel yerler var mı diye merak ediyorsanız mağaraya çok yakın olan Vazelon Manastırını dolaşmanızı tavsiye ederiz.

Türkiye’deki manastırlar listesinde yer alan bu güzelim mekan tarih kokuyor. Milattan sonra 270 yılında yapıldığı bilinmekte olup Trabzon’daki turistik mekanlardandır. Hristiyan turistlerce de sık sık ziyaret edilmektedir.

Trabzon Gezi Rehberi 5: Sümela Manastırı

İşte filmlere konu olan o ihtişamlı manastır. Trabzon’da görülecek yerler sıralamasında ilk sıraya koyarsanız geriye kalan yerleri görmek istemeyebilirsiniz. Çünkü hakikaten büyüleyici bir yer. Dağlara inşa edilmiştir. Doğa ile iç içedir.

Buraya değil bir saat bir gün bile ayırsanız yetmez. 1923 senesine kadar aktif olarak manastır şeklinde kullanılmaya devam eden Sümela Ortodoks kilisesince Meryem Ana olarak da anılmaktadır.

Ortodoks kilisesi her sene Meryem Ana’nın doğduğu gün olarak kabul edilen tarihlerde bu manastırda ayinler gerçekleştirmektedir. Manastırın sadece görkemli dış manzarası yoktur.

İçi de en az dışı kadar harika ötesidir. Manastıra girdiğinizde bölüm bölüm ihtişamlı odalarla karşılaşıyorsunuz. Burada mutfaklar, misafirhaneler, kütüphaneler ve şapeller var.

Trabzon’un Maçka ilçesinde olan bu manastırın zeminden yüksekliği 1150 metre kadardır. Kesim olarak hangi tarihlerde inşa edildiği bilinmese de milattan önce 3 ve 4. Yüzyıllar arasında yapıldığı tahmin edilmektedir.

Trabzon Gezi Rehberi 6: Gülbahar Hatun Türbesi

Gülbahar Hatun Türbesi

Trabzon’daki türbelerden en çok bilineni ve en çok turistin geldiği türbedir. Osmanlı padişahlarından Yavuz Sultan Selim bizzat annesi için inşa ettirmiştir. 1500 senesinde büyük bir özen gösterilerek yaptırılan Gülbahar Hatun Cami taş işçiliğinin zirvelerini yakalamayı başarmıştır.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Gezi Rehberi
Venedik de Gezilecek Yerler| Venedik Tatili
Venedik de Kesinlikle Görülmesi Gereken 8 Enfes Yer

Kanallarıyla ünlenmiş, şehrin içinde mini sandallarla rahatlıkla gezebileceğiniz, aşıklar şehri olarak da bilinen Venedik, Avrupa’nın en güzel şehirlerinden bir tanesidir....

Amsterdam da gezilecek yerler| Amsterdam tatili
Amsterdam da Gezilecek 8 Muhteşem Yer

Hollanda’nın başkenti konumunda yer alan, medeniyet şehri olarak da bilinen Amsterdam şehri, gezerken doğal yerler görmek isteyenlerden, müze müze gezmeyi...

Afrika Kıtasının En İyi 10 Safari Bölgesi

Safari denildiğinde elbette ilk akla gelen yer Afrika kıtasıdır. Ancak pek çok insan bunun dışında Safari yapılabilecek noktaların nereleri olduğu...

Kapat