Site Rengi

Yeni Döngü

AB’de Kripto Para Enerji Tüketimi ve Yeşil Politika

AB’de Kripto Para Enerji Tüketimi ve Yeşil Politika
YENİ DÖNGÜ

Son dönemlerde global kapsamda dijital para birimlerinin, yapay zekanın ve blockchain teknolojisinin uygulamaya yerleşimi gözlemleniyor. Yeni dijital teknolojilerin kullanımı büyük çapta elektrik tüketimine yol açıyor. Bu da çevresel faktörleri olumsuz etkileyen kömür ve fosil yakıtların kullanımı ile elde edilen çok yüksek enerji tüketimine ihtiyaç yaratıyor. Bu gidişle bitcoin Dünyanın tüm enerjisini tüketecek şeklinde haberler yayılıyor.

Yeşil enerjiye küresel geçiş yapılması ile birlikte teknoloji, altyapı, finans ve vergi politikalarında rahatlama olacaktır. Kabaca bir yaklaşımla bitcoinin tükettiği enerji Türkiye’nin çeyreğinden fazla olduğu söylenebilir.

Bu yazıda maksimum oranda karbondioksit yayan ülkelerin kullanabileceği yenilenebilir enerji, güneş politikaları ve dijital teknolojiden bahsediliyor.

Avrupa Birliği dijital ekonomiyi güneş enerjisine yönlendirme konusunda hızlı adımlar atıyor.

2040 Yılına kadar Avrupa’da kullanılan elektrik enerjisinin  % 90 oranında yenilenebilir enerji olması için gayret ediliyor. Bu değişime katkıda bulunan 3 ana faktör şunlardır:

Teknoloji

Blockchain zeminli dijital teknolojiler PV sistemlerden ( fotovoltaik sistem) üretilen enerjiden yararlanarak elektrik üretimini yaygınlaştırıyor.

AB orijinli şirketler, yeni teknoloji ile üretime sunulan enerji kaynakları kullanımında bulutlu koşullarda dahi, son derece iyi bir kapasite ile çalışan sıvı OV inovasyonun ön saflarında bulunuyor.

Ekonomi

Güneş enerjisinin az maliyetli oluşu AB ‘de akıllı şehirlerde PV paneli kurulma talebini arttırıyor. Karbon vergileri ve çevre dava cezalarına atfedilen CO2 maliyetinde artış yapılan ölçümlerde net olarak görüldüğü için, güneş enerjisi ekonomik açıdan gittikçe daha çekici bir seçenek haline geliyor.

Çevre Faktörleri

Güneş enerjisi CO2 emisyonu üretmediğinden iklim değişikliğinin yatacağı olumsuz etkileri önler ve için hava kirliliğini önleyici etkide bulunur.

Uzay Uyduları  

AB’nin 2015 Paris anlaşmasında imzaladığı CO2 seviyelerini düşürmek için dijital ekonominin solarize edilmesi sözü, hem uzayda hem de Dünyada uygulamaya başlanan türlü girişimlerle destekleniyor. Bu konudaki gelişmelere verilebilecek örnekler şunlardır:

  • Bu amaçla yollanan Strabus adı verilen zeplin tarzı bir HAPS, Cannes üzerinden CO2 emisyonlarını izlemek için kullanılıyor.
  • ESA aynı zamanda topraklanmış elektrik şebekelerinin güneş enerjisine geçişi için Güneş enerjisi uydularını kullanma olanaklarını aktif olarak gündeme almıştır.
  • Fransa’nın Airbus Savunma ve Uzay teknolojisi, 2030 yılına kadar yüksek güçlü kızıl ötesi lazerler aracılığıyla güneş enerjisinden yararlanılmasını amaçlayan bir SPS inşa ediyor.
  • Ayrıca Airbus, iletişim için kullanılabilecek daha büyük bir versiyonu ile birlikte ZEPHYR adlı yeni bir HAPS yapıyor. Bu HAPS iletişim, teslimat ve keşif amacı ile lazer solar enerji transferi sağlıyor.
  • Dünya’da faal olarak çalışan ilk HAPS üssü Avusturalya Wydham havaalanında faaliyet gösteriyor.

Akıllı Şehirler

Dünya nüfusunun yarısından fazlası küresel enerji ile ilgili sera gazı emisyonlarının % 70 ine katkı yapan şehirlerde yaşıyor. BM Habitat İcra Direktörü Maimunah, büyük şehirlerin iklim değişikliğinin asıl sebebi olduğunu bildiriyor.

Almanya 1999’da PV çatı güneş paneli sistemlerini kurmaya başladı. Bugün Dünya’da kullanılan tüm güneş enerjisinin % 23’ ü bu kaynaklardan üretiliyor. Bu sayede Almanya Energie wende ( enerji geçişi) politikasıyla AB’nin iklim değişimi programına liderlik etti. Bugün 1 milyondan fazla Alman binasının çatısında güneş panelleri kullanılıyor ve her 2 siparişten bir tanesi pil depolama sistemi ile birlikte veriliyor.

Danimarka’da Sams adası 10 yılı aşan bir süreden bu yana karbon nötr olduğunu bildirdi. Daha sonra bu açıklama ispanya’nın Balear adaları, ve Dünyanın kripto merkezi para birimi kabul edilen Malta’da dahil olmak üzere 26 Avrupa adasının % 100 yenilebilir enerjiye geçiş kararı vermesinde etkili oldu.

Güneş Enerjisi İle Elektrikli Ulaşım

Amsterdam’da 2030 yılından sonra kadar benzinli ve dizel araçların kullanımdan kaldırılması   planlanıyor. Bu konuda şehrin trafik müşaviri Sharon Dijksma ‘’Kirlik genellikle sessiz bir katildir ve Amsterdam’daki de ciddi bir sağlık sorunu kaynağıdır’’. Diyor.

AB şehirleri, güneş enerjili elektrikli ulaşım ( otomobiller) bisikletler, uçan taksiler ve yollar gibi PV enerjili ulaşım sisteminin yerleştirilmesi amacı ile elektrik şebekesi arasında ortak bir çalışma yürütüyor. PV enerjili ulaşım sistemi ile, elektrik şebekelerinin birlikte koordine halde işlemesini sağlayacak blok zinciri tabanlı enerji ağı oturtulmaya çalışıyor.

Alman Farunhofer Güneş Enerjisi Sistemleri Entitüsü, elektrikli otomobillerin sürüş aralığını genişletmek amacıyla yüksek verimli güneş pillerine sahip bir güneş arabası paneli ve yerleşik ekipmanlara güç sağlanması için yeni bir güneş pili tekstili geliştirdi.

Audi A8 zaten güneş sunroof’una sahiptir. Bunun yanı sıra Alman Sono Motor ve Hollandalı light year

açıkladığına göre 2021 yılına kadar ürettikleri çevre dostu arabaları kullanıma sokmayı amaçlıyorlar.

ABD menşeli otomobil üreticisi TESLA Mobilite, açık blockchain girişimi ile elektrik arabaları ızgaraya bağlayacak, blok zincir tabanlı bir elektrik araç entegratörü geliştirdi.

Bütün bu kirliliğin yok edilmesi için defalarca bisiklet paylaşımı projeleri uygulanmaya çalışıldı. En son  İngiltere’de Portsmouth Üniversite’sinde ortaya çıkan bisiklet paylaşımı projesi  elektronik olarak kilitlenen bisiklet yuvaları, kullanıcının kimliğini izleyen elektronik kartlar, wipe kartları ve telekomünikasyon yetenekleri gibi çeşitli teknolojik iyileştirmeleri kapsıyordu. Lyon ve Paris gibi Fransız şehirleri 2020’li yılların başlarında oldukça başarılı üçüncü nesil bisiklet paylaşımı programlarını  başlattı. Daha sonra bu akımı Dünya da pek çok ülke takip etti.

  1. Nesil bisiklet paylaşımı programında elektrikli bisiklet kullanıcılarının kimliklerini izlemek ve kripto para birimlerinde ödeme kabul edilmesi için Blockchain teknolojisinden yararlanan bu program Netherland Vehicle Licensing Agency ve IBM tarafından koordineli bir çalışma ile hayata geçirildi.

Bu program Bikeblockchain olarak adlandırılıyor.

Bike blockchain İngiltere’de 50 Cycles adında bir bisiklet şirketi ile bir Alman şirketinin  birleşerek elektrikli bisiklet paylaşımı yapan sürücülerin kripto paralarını bike blockchian ‘de iken de kripto para madenciliği yapmalarına olanak sağlayan bir sistem geliştirdi.

İsviçre’nin Zug şehri diğer bir deyişle ‘’kripto vadisi’’ kullanıcı kimliğini ve her ödemeyi izlemek için Airbie’yi dördüncü nesil bisiklet programında kullandı.

Yenilenebilir Enerji ve Kripto Para

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı ve Birleşmiş Milletler İklim değişikliği Çerçeve sözleşmesinde belirtilen yenilebilir enerji kullanımındaki toplu anlaşma yürürlüğe sokulmaya çalışılıyor. Bu çalışmalar geçtiğimiz yaz Avrupa’da hızla yayılan ve enerji santrallerini kapatan rekor ısı dalgalanmalarını durdurmadı. Yani çalışmalar şimdilik küresel ısınma konusuna yenik düştü. Bu nedenle zamanın hızla azaldığı da göz önünde bulundurulacak olursa, yenilenebilir temiz enerji kaynaklarının kullanımın hızla desteklenerek yayılmasının sağlanması gerekiyor.

AB’de dijital işlemlerin kaçınılmaz olması sonucu, finans sektörünün 2020 yılı sonuna kadar Çin ve ABD tarafından geliştirilen blockchain tabanlı ödeme sistemleriyle rekabet etmesi için blok zincir ödeme sistemi oluşturulmaya başlandı. Bu konuda bir kripto para birimi tabanlı ticaret finans mekanizması ve dijital para birimi ortaya sürülmesi için çalışılıyor.  ‘’EUROCOİN’’ bu çalışma sonucu ortaya çıktı.

Enerji pazarındaki Blockchain Global Market Insights tarafından yapılan açıklamada belirtildiğine göre bitcoinin 2024 yılına kadar mevcut piyasa değerinin 5 katına çıkarak 25 milyar doların üzerine çıkacağı düşünülüyor.

AB’nin dijitalleştirilmesi ve PV kurulumlarıyla güneşlenecek Wood Mackenzie raporuna göre, Avrupa Solar PV Pazarı önümüzdeki 3 yılda 2 katına çıkacak. Kurulan tüm yeni kapasitelerin yaklaşık % 40’ını sağlayan Fransa Avrupa’nın en büyük yüzen güneş enerjili çiftliğini açtı. Bunların hepsi küresel ısınma konusunda yapılan çok ciddi ilerlemelerdir.

Global AB Büyüme enstitüsü genel müdürü Frank Rijsberman ‘’AB VE Çin bu çalışmaları ileriye götürebilecek ülkelerdir.’’ Dedi.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Kripto Para, Teknoloji
Mekanik Klavye Kullanımında Switch Farkları

Mekanik klavye oyuncular için ilk klavye tercihleri arasına yerleşmiş durumda. Bu klavyeler özellikle hızlı tepki süresi ve kulağa hoş gelen...

Üstün Donanıma Sahip Yeni Oyun Telefonu Nubia Red Magic 5G Tanıtıldı

Kısa zaman önce özellikleri ile tahmin yürütülmeye başlanan Nubia Red Magic 5G tanıtıldı. Firma, akıllı telefonlar arasında güçlü bir telefon...

Hologram Teknolojisi Nedir

Hologram kelime anlamı olarak, Yunanca kelimeler olan “Holos” ve “Gram” sözcüklerinden türemiştir. “Yazılı Tam Görüntü” olarak Türkçe ’ye çevrilen Hologram,...

Kapat