Site Rengi

Yeni Döngü

Ahura Mazda Kimdir?

Ahura Mazda Kimdir?
YENİ DÖNGÜ

Pers mitolojisinde Ahura Mazda kimdir sorusu için net bir cevaba ulaşmanız mümkündür. Aslında Ahura Mazda, mitolojik bir karakter olmasının yanı sıra zerdüştlük dinin de en popüler tanrısı olarak biliniyor. Tıpkı Yunan Uygarlığının Zeus’u gibi Zerdüşt dini için de Ahura Mazda öncül rol oynuyor. Dinin baş tanrısı olarak kabul edilen bu figür, kötülükle savaşıp kurtuluş getiren güçlü bir tanrıdır.

Zerdüştlük Nedir?

Dünyanın en eski tek tanrılı dini olarak kabul edilen zerdüştlük, felsefi yönü ile de dikkat çekiyor. Bazı yönleriyle Budizm’e de benzetilen dinin en yaygın olduğu bölge ise Eski Pers İmparatorluğu’nun bulunduğu noktalardır. Ateşe tapanlar olarak de bilinen bu inancın sahipleri aydınlığı ve ışığı kutsal saymaktadırlar. Bunun yanı sıra dine mensup kişilerde kadın ve erkek eşitliği temel kavramlardan birini oluşturmaktadır. Çünkü Ahura Mazda, kadını ve erkeği eşit kılarak tek eşliliğe izin vermiştir.

3500 sene önce Zerdüşt tarafından kurulan bu din, günümüzde hala bazı kitlelere hitap etmeye devam ediyor. Özellikle de İran ve Hindistan’da bu dine mensup kişilere rastlamak mümkündür. İşte Ahura Mazda da bu dinin tek ve yüce tanrısıdır. Her şeyin yaratıcısı ve kurtarıcı olma özelliğine de sahiptir.

Ahura Mazda’nın Zerdüşt Dini Üzerinde Etkisi

ahura mzda kimdir

 

Ahura Mazda kimdir sorusu, Zerdüşt inancı çerçevesinde incelenmesi gereken bir sorudur. Buna göre yalnızca Ahura Mazda’nın kudretine tapan bu inanca mensup kişilerin güneşe ve ateşe taptıkları da düşünülmektedir. Zaten yüce tanrı Ahura Mazda da ışığın ve ateşin tanırısıdır. Dünya üzerindeki aydınlık ve ateş Ahura Mazda’nın suretinin yansıması olarak kabul edilmektedir.

Zerdüşt dini mensupları ateş haricinde toprak ve su için de bazı kutsal imgeler atfetmişlerdir. Fakat yine de tüm bu elementlerden en kutsalı ateştir. Ateş, Ahura Mazda sayesinde her canlının ve nesnenin içerisinde bulunmaktadır. Canlı ve cansız varlıklarda ateşin temsili farklıdır. Hatta Ahura Mazda ile insan arasındaki ateşin temsili de hepsinden daha heybetli bir şekilde verilmiştir. Dinin kutsal kitabı sayılan Avesta içerisinde derlenen metinlerde dinin temellerini bulmanız da mümkündür.

 

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Mitoloji
Her Şeyin Yaratıcısı Toprak Ana: Gaia

Antik Yunan mitolojisinin toprak ana Gaia kültürü, yalnızca Yunan geleneğinde değil pek çok kültürde iz bırakmayı başarmış bir karakterdir. Her...

Sümer Mitolojisinde Gılgamış ve Enkidu Dostluğu

Mezopotamya uygarlıkları arasında bulunan Sümerliler, Gılgamış Destanı ile günümüze dek ulaşan bir hikayeye sahipler. Sümer mitolojisi denildiğinde akla ilk gelen...

Kapat