Site Rengi

Yeni Döngü

Akvaryum Filtresi Nasıl Çalışır?

Akvaryum Filtresi Nasıl Çalışır?
YENİ DÖNGÜ

Evde balık bakmak güzeldir, sevgi doludur, akvaryumlar evimize renk verir ancak akvaryum filtresi nasıl çalışır bunu da bilmek gereklidir 😊 Filtrenin, akvaryum içerisinde balıklar için ne kadar kıymetli olduğunu bilirsek nasıl çalıştığını da acil öğrenmek durumunda kalırız. Bu nedenle akvaryum filtresine dair bilgilere yazımızda kısaca yer verdik.

Akvaryum Filtresi Nasıl Çalışır?

Akvaryum filtresi, evinize bir akvaryum kurmaya karar verdiğinizde ilk alınması gerekenler arasında yer almaktadır. Bu filtreyi kurmak ya da çalıştırmak ilk etapta size çok ürkütücü gelebilir. Fakat tedirgin olmanıza gerek yok…

Akvaryumda bulunan suyun temizlenmesi yani süzülmesi amacı ile kullanılmaktadır. Akvaryumdaki suyun bir kısmını alıp kendi haznesinde süzme işlemini gerçekleştirir. Bir süre sonra Temizlediği suyu geri bırakır. Ama fitlenin görevini yalnızca suyu süzmek olarak belirtmek çok eksik bir tanımlama olacaktır. Bu işlemin yanı sıra suda yer alan ve balıklara zararlı olan bakterilerinde temizlenmesine yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Kolay Transfer Dekupaj Nasıl Yapılır?

Akvaryum Filtresi Ne İşe Yarar?

Akvaryum Filtresi Ne İşe Yarar?

“Akvaryum filtresi ne işe yarar?” sorusu evinde akvaryum kurma planları yapanların merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Balıkların yaşamlarını sürdürebilmesi için her zaman suya ve oksijene ihtiyaçları vardır. Balıkların içerisinde bulundukları su ne kadar kaliteli olursa onlar da o kadar sağlıklı olacaklardır.  Suyun kalitesini artırmak ya da korumak da filtre sistemini kullanmakla sağlanmaktadır. Eğer su yeterli düzeyde süzülüp zararlı bakterilerden arındırılmazsa balıklarınızın hasta olması çok yüksek ihtimaldir. Bu yüzden her akvaryum sahibinin küçük bir iç filtre de olsa bir filtre edinmesi gerekmektedir.

Akvaryum Filtresi Çeşitlerine Göre Çalışma Şekilleri Nelerdir?

Akvaryum Filtresi Nasıl Çalışır?

Akvaryum filtresi çeşitleri üçe ayrılmaktadır. Şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Sumplar
  • Dış filtreler
  • İç filtreler

Hepsi özellik bakımında farklılık göstermektedir.

Akvaryum Filtresi Nasıl Çalışır -Sumplar

Sumplar için akvaryumun hemen alt kısmında bir yer ayarlanıyor. Bu filtre çeşidi için çoğunlukla dolaplı akvaryumlar tercih edilmektedir. Bunda süzme işleminin gerçekleşebilmesi için odacık sistemi tasarlanmıştır. Su alttan ya da üstten olmak kaydıyla odacıklara temas etmesi ile birlikte amaca ulaşılmış olur.

Akvaryum Filtresi Nasıl Çalışır -Dış Filtreler

Dış filtreler için de akvaryum dışında yani altında bir bölmeye ihtiyaç vardır. Bütün işlemlerini dışarıda gerçekleştiren bu filtre, akvaryumda bulunan suyu boru vasıtası ile kendisine doğru aktarır. Dışarıda bulunan haznesinde birçok tepsi denilen kısım bulunmaktadır. Tepsilerin hepsinde birbirinden farklı malzeme olması sebebi ile yüksek kalitede süzme işlemini yerine getirmektedir.

Akvaryum Filtresi Nasıl Çalışır -İç Filtreler

İç Filtreler, akvaryum tutkunlarının en fazla tercih ettiği akvaryum filtresi çeşididir. Çok fazla tercih edilmesinin altında yatan sebep ise maliyetinin oldukça az olmasından kaynaklanmaktadır. Fiyat aralığı ise 30-200 liradır. İçerisinde bulunan sünger aracılığı ile kaliteli bir filtreleme işlemini yerine getirse de daha çok küçük akvaryumlarda kullanılmalıdır. Çünkü akvaryumun büyüklüğü arttıkça bu filtre çeşidinden alacağınız verim aynı oranda azalacaktır. Bunların temizlenme işlemi oldukça pratiktir. Fakat bazı kimseler akvaryumun içerisinde görünmesinden hoşlanmamaktadır. Bu sebeple tercih etmekten kaçınabilirler. Ayrıca akvaryum içerisinde yetersiz yararlı bakteri tutarlar. Bu nedenlerden ötürü çok tavsiye edilmese de eğer küçük bir akvaryum düşünüyorsanız tercih edebilirsiniz.

 

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Nasıl Yapılır
Prodüksiyon Nasıl Yapılır?
Prodüksiyon Nasıl Yapılır?

Prodüksiyon nasıl yapılır ve nelere dikkat edilmeli? Prodüksiyon kelimesi ‘’yapım’ anlamında kullanılmaktadır. Bir sanat eseri düşünüldüğünde prodüksiyon bu eserin yapılması...

Kumaşta Dijital Baskı Nasıl Yapılır?
Kumaşta Dijital Baskı Nasıl Yapılır?

Teknolojinin hızla geliştiği bir dönemde hemen herkesin aklından geçen kumaşta dijital baskı nasıl yapılır sorusudur. Modern çağın dünyasında teknolojiden uzak...

Pasta Cila Nasıl Yapılır?
Pasta Cila Nasıl Yapılır?

Pasta cila nasıl yapılır sorusunun cevabı özellikle araç sahipleri için oldukça kıymetlidir. Aracınızın daha yeni bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız...

Kapat