Site Rengi

Yeni Döngü

AMD ve Nvidia Sürücü Güncelleme Nasıl Yapılır? Sürücü Güncelleştirmenin Önemi Nedir?

AMD ve Nvidia Sürücü Güncelleme Nasıl Yapılır? Sürücü Güncelleştirmenin Önemi Nedir?
YENİ DÖNGÜ

Sürücü Güncelleme Neden Önemlidir? Güncel driver kullanmanın ekran kartı üzerinde ki büyük önemi.

Bilgisayar için en önemli parçalardan birisi şüphesiz ekran kartıdır. Ekran kartının bilgisayar üzerinde ki görevi özellikle grafik ve oyunlarda daha da artmaktadır. Yanlış kullanımda ise bilgisayarınızda performans kaybı yaşanacağı kaçınılmaz bir gerçektir. Ekran kartı üzerinde yaşanan performans kaybının en büyük nedenlerinden biri driver olmaktadır. Driver yanlış yüklendiğinde veya eski sürüm kullanıldığında performans kayıplarına yol açar. Bu yüzden sürücülerinizi güncel tutmalı ve doğru şekilde yüklemelisiniz.

 

Sürücü Güncelleme Neden Yapılmalı?

Sürücü güncelleme yapılmasının temel sebebi performans kaybı yaşamamaktır. Yüksek performans alabilmek için sürücüleriniz güncel kalmak zorundadır. Çünkü eski bir driver kullandığınızda ekran kartınız veya başka bir donanımınız doğru performans vermeyecektir. Özellikle oyun oynayanlar için büyük FPS kayıplarına yola açacaktır. Performans kayıplarının yanı sıra uzun vadede donanımınızda hasar bile oluşabilir.

Bunların yanı sıra yanlış driver kurulumu da donanımızın performansına doğrudan etki edebilir. Bazı kullanıcılar sürücülerini güncelleştirirken driver pack, driver boost gibi programlar kullanırlar. Bu tür programlar otomatik driver indirmeye yararlar. Burada ki problem ise programların yanlış veya eski sürüm bir driver kurabilecek olmasıdır. Program sisteminize hatalı sürücü kurulumu yaparsa bilgisayarınızın performansı doğrudan etkilenebilir.

 

Nvidia Sürücü Güncelleme

 

Nvidia sürücü güncellemesi aslında otomatik olarak yapılmaktadır. Eğer bilgisayarınızda Experience adlı uygulama yüklü ise size sürücünüzün güncel olmadığını bildirecektir. Tabi bu uygulama da bazen sürücü yüklerken hata yapabilir. Bu yüzden driver kurulumunu manuel olarak yapmanız daha güvenli olacaktır.

Geforce Experience ile Driver Güncelleştirme

Bu uygulama Nvidia denetim masası gibi genelde bilgisayarınıza otomatik yüklü halde gelir. Experience ile driver güncellemek oldukça basittir.

Eğer bilgisayarınızda bu program yüklüyse sürücünüz için güncelleştirme yayınlandığında size bilgi verir. Bildirimler kısmında ve ekranınızda gözüken bu bildirime tıkladığınızda program açılır ve size sürücüyü gösterir. Daha sonra bu sürücüyü yüklemek isterseniz ilgili seçeneğe tıklarsınız ve indirme başlar. İndirme bittikten sonra ise kurulumu Experience programı otomatik yapacaktır.

Nvidia Web Sitesinden Driver Güncelleştirme

Manuel yol ile Nvidia web sitesi üzerinden driver güncelleştirme yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Çünkü ekran kartınızın modelini bildiğiniz için yanlış sürüm indirme ihtimaliniz ortadan kalkar.

Bu şekilde güncelleştirme yapmak için https://www.nvidia.com.tr/drivers adresine gidin. Manuel Arama kısmında yer alan seçenekleri bilgisayarınıza uygun şekilde seçin ve ‘Aramaya Başla’ ya tıklayın. Arama bittiğinde karşınıza ekran kartınızın en güncel sürücüsü çıkacaktır. Çıkan sürücüyü driver indir işlevi gören ‘Kabul Et ve Yükle’ butonu ile indirin ve bilgisayarınıza kurun. Kurulumun tamamlanması bittiğinde sürücünüz güncellenmiş olacaktır.

 

AMD Sürücü Güncelleme

AMD sürücü güncelleme Radeon Software Adrenalin programı veya web sitesi üzerinden yapılabilir. Her ne kadar AMD ekran kartlarının sürücü güncelleştirmesi biraz karışık olsa da anlaşılabilirdir.  AMD, ekran kartları güncelleme yayınladığında Adrenalin programı üzerinden kullanıcıları bilgilendirir. En iyi driver güncelleme programı diye bir şey yoktur ve bu yüzden bu programda da kusurlar ortaya çıkabilir.

AMD Radeon Software Adrenalin ile Driver Güncelleme

AMD Radeon Software programı yüklü değilse bilgisayarınıza kurmalısınız. Kurulumu yaptıktan sonra program otomatik güncel sürümü aramaya başlayacaktır. Önünüze ekran kartı driver sürümleri çıkacaktır ve bunun yanında HDMI sürücüleri vs. çıkabilir. İstediğiniz driver seçtikten sonra ekran kartı için en güncel sürümü seçmeniz gereklidir. Bunun için sürümün altında yer alan yayınlanma tarihine bakmalısınız. Sürümü seçtikten sonra kurulumu başlatabilirsiniz.

 

AMD Web Sitesi Üzerinden Driver Güncelleme

Tabi ki program üzerinden driver güncelleştirme yapmak oldukça basittir. Ancak daha önce bahsettiğimiz gibi bu programlar hatalı yükleme yapabilir. Bu tür sorunların önüne geçebilmek için güncelleştirme işlemini manuel yapmanız doğru olacaktır.

AMD driver güncelleştirme için https://www.amd.com/en/support web sitesine girin. Önünüze çıkan kısımda bilgisayarınızın türünü ve ekran kartı modelinizi seçin.  Daha sonra ‘Submıt’ butonuna tıklayın ve Windows sürümünüzü seçerek uygun sürücüyü indirin. Kurulumu yaptıktan sonra sürücü güncelleme işleminiz tamamlanmış olacaktır.

 

 

 

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Ekran Kartı, Nasıl Yapılır, Teknoloji
Kendin Yap Ev Aksesuarları

Kendin yap dekorasyon fikirleri ile ev aksesuarları yaparak evinizde farklı ambiyans ortamı yaratabilirsiniz. Evde hobi olarak yapacağınız ev aksesuarları ile...

Kartuş Dolumu Nasıl Yapılır?
Kartuş Dolumu Nasıl Yapılır?

İş yerlerinde çalışanların “Kartuş dolumu nasıl yapılır?” aslında daha önce bu işlemi hiç yapmamış kişilerin cevabını merak ettiği sorular arasındadır....

Akvaryum Filtresi Nasıl Çalışır?
Akvaryum Filtresi Nasıl Çalışır?

Evde balık bakmak güzeldir, sevgi doludur, akvaryumlar evimize renk verir ancak akvaryum filtresi nasıl çalışır bunu da bilmek gereklidir 😊...

Kapat