Anakart BIOS Güncelleme İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir? - Yeni DöngüYeni Döngü

2 Mart 2021 - 11:04

Anakart BIOS Güncelleme İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Anakart BIOS Güncelleme İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?
Son Güncelleme :

31 Ekim 2020 - 21:05

121 views

Anakart BIOS güncelleme her zaman merak edilen konuların başında bulunuyor. Özellikle anakartlar, her bilgisayarın kalbi şeklinde özel olarak tasarlanan teknolojik bir sistem diyebiliriz. Bu sistem bilgisayar kasasının içerisinde bulunan tüm parçalara yuva olduğu için her şey burada başlar.

RAM, İşlemci ve daha pek çok önemli donanımlar burada işlemlerini gerçekleştirir. Bu sebepten ötürü güncelleme işlemlerinin mutlaka yapılması önem taşır. Genellikle bilgisayar bileşenleri altında fazla dikkat görmeyen anakart sistemi, bazı durumlarda performans adına etki edebiliyor.

Bu çeşitli durumlarda BIOS’larda beliren problemler veya farklı bileşenlerin anakartla arasında olan driver sorunları birçok sıkıntı yaratabiliyor. Oluşan problemleri çözmenin en iyi yolu ise anakart BIOS güncelleme işlemini gerçekleştirmektir.

Peki, bu işlem en basit haliyle nasıl gerçekleştirilir? Birlikte detaylıca incelemesini gerçekleştirelim.

Anakart BIOS Güncelleme Durumundan Önce Bilinmesi Gerekenler

Oldukça basit ve kısa bir işlem olan BIOS güncellemesi, gayet dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Çünkü yapılan hatalar bilgisayar için büyük sorunlar teşkil edebilir. Sebebi ise BIOS açılımı adına sahiplik gösteren yonga bünyesinde yer alıyor. Yonga, bilgisayarda yer alan işletim sisteminin başlatılmasından önce bilgisayarın çalışması için önemli bir bölüm olarak ifade edebiliriz.

Oldukça önemli bir yeri bulunan, bilgisayarda yer alan ve sebebi bilinmediği birçok problemler anakart BIOS güncelleme işlemi sayesinde giderilebilir. Elbette bunun iyice fark edilmesi adına anakartın modelini ve BIOS sürümünü doğru şekilde bilmeniz gerekir. Ayrıca yeni güncelleme bünyesinde hangi problemlerin giderildiği ve oluşabileceği konusunu bilmenizde fayda olacaktır.

Güncelleme İşleminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Anakart BIOS güncellemesini yaparken herhangi bir elektrik kesinti durumunun gerçekleşmemesi şarttır. Bunun için mutlaka bilgisayar güncelleme işlemini bitirene kadar kapatılmaması gerekir. Böyle bir durumda bilgisayarın bir daha açılmama konusu ile karşılaşmak mümkündür. Sistemin yedeklenmesi bu esnada çok önemli bir adımdır.

Güncelleme Adımları Nasıl Takip Edilmelidir?

Anakart BIOS güncelleme işleminin gerçekleşmesi için ilk önce anakartın modeli öğrenilmeli ve daha sonra BIOS sürümü bilinmelidir. Bu adımda üçüncü parti yazılımlardan yardım alabileceğiniz gibi, birçok anakartların arayüzlerinde yer alabiliyor. Anakartınızın arayüz kısmında belli başlı bilgilerin olmadığını fark ettiyseniz yapacağınız işlem, WIN+R kısayolu bünyesinde “Çalıştır” uygulamasını açtıktan sonra msinfo32 başlatmanızdır.

Belirecek olan sistem penceresi içerisinde BIOS sürümü rahatlıkla öğrenilebilir. Bu işlemin ardından anakartın resmi internet sayfasında BIOS güncellemeleri kontrol edildikten sonra doğru sürümün bilgisayara indirilmesi gerekir. Hemen ardından USB bellek içerisine depolanır. Bu işlemden sonra bilgisayar yeniden başlatılır ve açıldıktan sonra anakart arayüzü içerisine giriş gerçekleştirilir.

Belli başlı vakitlerde fast boot özelliği devre dışı bırakılması da gerekiyor. Eğer bu özelliği açık olduğunu fark ettiyseniz anakart BIOS sistemine girmek mümkün olmayacaktır. Eğer bilgisayar açık olduğunda BIOS sistemine giremiyorsanız şunları uygulamanız yeterli olacaktır:

  • İlk olarak ayarlara gidilir.
  • Ardından güncelleştirme ve güvenlik takip edilir.
  • Kurtarma kısmından sonra gelişmiş başlangıç.
  • Sonra yeniden başlat seçilir ve sorun gider yapılır.
  • İşlemden sonra gelişmiş seçenekler.
  • En son UEFI donanımı yazılımı ayarları ile tamamlanır.

Bu adımları takip ederek BIOS içerisine giriş yapabilirsiniz. Şimdiki anakartların pek çoğunda flash belleklerden güncelleme yapılması adına, EZFlash, M Flash, Q Flash ve bunlara benzer adları bulunan kısımlar yer alıyor. Böylece basit bir şekilde güncelleme gerçekleştirilebiliyor. Bu bölümlere girdiğiniz vakit ekranda beliren talimatlar sizleri adım adım yönlendiriyor.

Bazı anakart sistemlerinde ise kendi uygulamaları da bulunduğunda kolay bir güncelleme gerçekleştirilebiliyor. Bu hususta uygulama da yer alan BIOS yedeği seçeneği aktif edildiğinde, güncelleme esnasında problem oluşursa önceki BIOS kullanılarak problem sonlanabiliyor.

Güncelleme Başarılı Olmazsa Ne Yapılmalıdır?

Böyle bir esnada bilgisayarın kapatılması yerine güncelleme durdurulabilir ve önceden yedeklenen BIOS güncellemesi tekrar yüklenebilir. Bu işlem BIOS’un normal şartlarda sizleri bilgisayarınızda yüklü olduğu ve çalışabildiği için büyük ihtimalle problem oluşturmayacaktır.

Ama bu esnada da ilerleme gerçekleştirilemiyorsa mutlaka teknik servisten yardım alınmalıdır. En kötü ihtimali göz önünde bulundurursak yepyeni bir anakartın sahibi olabilirsiniz. Anakart BIOS güncelleme esnasında bazen böyle durumların gerçekleşmesi söz konusu olabiliyor.

İlginizi Çekebilir: Windows 10 Format Atma USB Aygıtı ile Nasıl Yapılır?

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Önceki yazıyı okuyun:
4.Sanayi Devrimi İle Geleceğin Meslekleri Nasıl Değişecek?

Pandemi ve ekonomik krizin etkileri ile birlikte geleceğin meslekleri neler olacak sorusu daha fazla gündeme gelmeye başladı. Özellikle Covid –...

Kapat