Site Rengi

Yeni Döngü

Android İşletim Sistemleri Güvenliği Tartışılıyor

Android İşletim Sistemleri Güvenliği Tartışılıyor
YENİ DÖNGÜ

Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Android işletim sisteminin 2019 yılında diğer işletim sistemlerine göre daha fazla açık verdiğini açıkladı. İşletim sistemi 2019 yılı içerisinde tam 414 güvenlik açığı verdi. Debian Linux 360 güvenlik açığı ile listenin ikinci sırasında yer alırken, Windows Server 2016, 357 güvenlik açığı üçüncü sırada yer alıyor.

1999 Yılından itibaren 2019 yılına kadar geçen süre içerisindeki güvenlik açıkları da açıklandı. 1999 Yılından beri Debian Linux 3067 güvenlik açığı vererek listenin başında yer alıyor. Android işletim sistemi ise toplamda 2563 güvenliği açığı ile ikinci sırada yer alırken, Linux Kernel 2357 güvenlik açığı ile listenin üçüncü sırasında yer alıyor. Peki Android işletim sistemi nasıl daha güvenli hale gelebilir? Oldukça merak edilen bu soruyu gelin birlikte inceleyelim.

Android Telefonlarda Parmak İzi Teknolojisi Yerine Ekran Kilidi Kullanın

Parmak izi teknolojisi günümüzde hemen hemen birçok telefonda bulunmaktadır. Her ne kadar güvenli bir teknoloji gibi görünse de kötücül yazılımlar parmak izinizi siz fark etmeden kopyalayabilir. Bu tip durumlarla karşılaşmamak adına mutlaka ekstra güvenlik için ekran kilidi seçeneğini kullanmak gereklidir.

İlginizi Çekebilir: Google Play Store Virüslü Mağazalar Listesine 2. Sıradan Girdi!

Antivirüs Programı Şart

Günümüzde akıllı telefonlara birçok uygulama yüklenebilmektedir. Her ne kadar Google Play mağazasından indirilen uygulamalar güvenli olsa da bazı kullanıcılar APK dosyaları indirmektedir. 3.Parti uygulama olarak bilinen bu dosyaların içerisinde zaman zaman istenmeyen yazılımlar bulunabilmektedir. Oldukça tehlikeli olan bu yazılımlar sayesinde kişisel bilgileriniz çalınabilir. Bu tip durumlarla karşılaşmamak adına mutlaka cihazınıza antivirüs programının yüklü olması gerekmektedir.

Her  Uygulamaya Güvenmeyin

Son dönemde ortaya çıkan bazı uygulamalar kişilerin mesaj listesine, galerisine veya rehberine erişmek isteyebilmektedir. Kullanıcılar fark etmeden bu tip izinleri kabul edebilmektedir. İçerisinde kötücül yazılım bulunan uygulamalar tüm bilgilerinizi çalabilir ve bu bilgiler üzerinden sizlere şantaj yapılabilir. Bu tip durumlarla karşılaşmamak adına mutlaka hangi uygulamanın hangi izinleri istediğini dikkatle takip etmeli ve duruma göre hareket etmelisiniz.

Yukarıda görülen adımlar basit gibi görünse de oldukça önemli adımlar olarak bilinmektedir. Android güvenliğinin sağlanması için bu tip ince ayrıntılara dikkat edilmesi ilerisi için büyük önem arz etmektedir.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla İşletim Sistemi, Teknoloji
Dünyanın En İyi Teknoloji Müzeleri

Dünyanın en iyi teknoloji müzeleri listesine her yıl bir yenileri ekleniyor. Bu müzeler, teknolojinin nereden nerelere geldiğini anlatıyor ve hatırlamamızı...

Bilgisayarı Hızlandırma Yöntemleri

Zamanla yavaşlayan bilgisayarı hızlandırma yöntemleri ile yeniden eski haline getirmek mümkündür. Bunun için pek çok yöntem vardır ve hepsine tek...

MIT Araştırma Laboratuvarında Yapay Zeka Yeni Bir Antibiyotik Keşfinde Kullanılıyor

Bir MIT araştırma grubu mikroorganizmaların artan direncine karşı savaşta, kullanılabilecek yeni bir antibiyotik bulmak için yapay zeka kullandı. Bu  çalışmada...

Kapat