Site Rengi

Yeni Döngü

Android Telefonda Batarya Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Android Telefonda Batarya Tasarrufu Nasıl Yapılır?
YENİ DÖNGÜ

Cihazınızda Batarya Tasarrufu Yaparak Daha Uzun Süre Kullanın

Bundan 15-20 sene önceki ufacık telefonları hatırlayacak kadar yaşınız varsa, bu telefonların şarj edilmesine gerek kalmadan haftalarca kullanabildiğini de hatırlayacaktır. Şu anda da modern akıllı telefonumuzun bu seviye de şarj kapasitesi olması kesinlikle isteklerimiz arasındadır.

Çoğu akıllı telefon, maksimum bir veya iki gün kullanım süresi sağlıyor. Ancak telefonunuzun şarj etme süreleri arasında bir hafta süren günler çoktan gitti. Fakat cihazınızın daha uzun süre çalışmasını sağlamak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır, böylece telefonunuzu sürekli şarj etmeniz gerekmez. Android telefonunuzu daha uzun süre kullanmak için kullanabileceğiniz bazı ipuçlarını aşağıda belirttim. Bu batarya tasarrufu için gerekli bazı ipuçları iPhone cihazlar için işe yaramayacaktır ve bazıları belirli Android telefonlarda diğerlerinden daha etkili olacaktır.

Android Telefonunuzda Batarya Tasarrufu Nasıl Yapılır?

  1. Kullanılmayan uygulamaları kapatın
  2. Parlaklığı azaltın
  3. Video kalitelerini kontrol edin
  4. Görüntü seçeneklerini kontrol edin
  5. Ekran modlarını yapılandırın
  6. Telefonunuzdaki gereksiz bağlantıları kesin
  7. Karanlık mod kullanın
  8. Pil tasarruf modlarını kullanın
  9. Lite-r uygulamalarını kullanın

Batarya Tasarrufu: Kullanılmayan Uygulamaları Kapatın

Bir uygulamayı kullandıktan sonra, telefonunuzun menüsüne geri dönmek için ana sayfa düğmesine basın veya yukarı kaydırın. Bu özelliğin gözden kaçtığını ve aklınızdan çıktığını düşünebilirsiniz, ancak siz uygulamaları kapatmadığınız sürece uygulama telefonunuzdan güç çekiyor olabilir.

Birçok uygulama, uygulama etkin olmasa bile çalışan arka plan işlemlerine sahiptir. Arka planda çalışan çok sayıda uygulamanız varsa, telefonunuzun pil ömrünü gözle görülür şekilde uzatacaktır.

Telefonunuzda açık olan uygulamalar menüsünü bularak arka plan uygulamalarını kapatmak oldukça kolaydır ve işlevi oldukça büyüktür. Açık olan uygulamaları kapattığınızda batarya tasarrufu yaparak telefonunuzun kullanım süresini artırabilirsiniz. Telefonunuzun ana menüye dönüş yapacak düğmesine dokunmatik veya fiziksel olarak basın. Açık kalan uygulamalar bulunuyorsa bunları yukarı veya yana kaydırarak sonlandırın. Çoğu telefonda tek tek uygulamaları kaydırarak kapatmak yerine, hepsini sonlandır seçeneği de bulunabilir. Bu seçeneği kullanmak oldukça işlevseldir.

 

Batarya Tasarrufu: Parlaklığı Azaltın

Daha parlak ekranlar daha fazla güç kullanır ve bu nedenle parlaklığınızı azaltmak telefonunuzun daha uzun süre açık kalmasını sağlayabilir. Parlaklığı aşırı derecede azaltırsanız, pil ömrünüzün uzadığını gözle görülebilir şekilde fark edeceksiniz.

Bununla birlikte, Android telefonlar otomatik parlaklık özelliğine sahiptir. Bu da ekranın bulunduğu ortama göre parlaklık eşlemesini sağlar. Bu çok faydalı bir özelliktir. Ancak parlak bir alandaysanız ekranınızı daha parlak hale getirecektir. Cihazınıza batarya tasarrufu sağlamak ve mümkün olduğunca uzun süre dayanmasını istiyorsanız otomatik parlaklığı kapatmanız yararınıza olacaktır.

Otomatik parlaklığı kapatmak oldukça kolaydır. Sadece ekranınız üzerinde yukarıdan aşağı kaydırın ve parlaklığı değiştirmek için bulunan seçenekten otomatik parlaklığı kapatın. Eğer bu durum telefonunuz için geçerli değilse, Ayarlar kısmından ekran bölümüne gelin. Bu kısımda otomatik parlaklığı kapatma seçeneği olacaktır.

Batarya Tasarrufu: Video Kalitelerini Kontrol Edin

Filmleri ve TV programlarını izlemek veya oyun oynamak akıllı telefonunuzun pilini gerçekten hızlı bir şekilde tüketebilir. Bu kısımda yapmanız gereken, video kalitesinde değişiklik yaparak üst düzey görüntü kalitesi yerine, orta seviyede bir görüntü kalitesiyle izlemeniz pil ömrünüzü uzatacaktır.

Batarya Tasarrufu: Görüntü Seçeneklerini Kontrol Edin

Harika bir ekrana sahip akıllı telefonunuz varsa, telefonunuzun pil ömrünü yönetmek oldukça zor olacaktır. Ancak bu kısımda batarya tasarrufu için ufak ama etkili yöntemleri öğreneceksiniz. Öncelikle Ayarlar menüsüne, ardından Görüntü seçeneklerine giriniz. Yüksek çözünürlüklü ekranlar pili tüketebilir, bu nedenle 4K, 2K veya HD + ‘daysanız, telefonun daha uzun süre dayanmasını sağlamak için bu ayarları daha düşük bir çözünürlüğe düşürmeniz mümkündür. Tabii ki içerik çok iyi görünmeyecektir, ancak bu durum pil dayanıklılığı artırmak için yapmanız gereken bir şeydir.

Yeni akıllı telefonlarda bazen ‘standart’ 60Hz yerine saniyede birçok kez ekranı yenileyen 90Hz veya 120Hz ekranlar bulunur, ancak bu ayarlar aynı zamanda güç paketinizin şarjını süper hızlı bir şekilde azaltır. Bu tür telefonlar bunu değiştirmenize izin verir, bu nedenle kullanım sürenizi artırmak için tazeleme hızını 60Hz’e indirebilirsiniz.

Batarya Tasarrufu: Ekran Modlarını Yapılandırın

Batarya tasarrufu ekran ayarları çözünürlük ve yenileme hızı ile sınırlı değildir. Telefonunuzun daha uzun ömürlü olmasını düşünüyorsanız, pil tüketimini etkileyebilecek farklı ekran modları vardır.

Akıllı telefonlarda ekranı sürekli açık tut diye özellik mevcuttur. Sürekli açık kalan ekranınız size kolaylık gibi gözüküyor olsa da, pilinizi önemli derecede tüketecektir. Telefonunuzun mümkün olduğunca uzun süre dayanmasını istiyorsanız, bu özelliği kapatın.

Bazı telefonlar için temelde hareket eden arka planları olan canlı duvar kağıtları vardır. Bunlar dalgalanan basit desenler veya gerçek hareketli görüntüler olabilir. Ancak özellikle telefonunuzun ana kısmına bakarak çok fazla zaman harcarsanız bol miktarda pil tüketecektir. Duvar kağıdınızı statik bir görüntüyle değiştirmek, telefonunuzun daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır.

Batarya Tasarrufu: Telefonunuzdaki Gereksiz Bağlantıları Kesin

Bir telefonun bizi daha geniş dünyaya bağlaması amaçlanıyor. Ancak görünüşe göre bu gereksiz bağlantılar pili tüketiyor. Mobil veri, Bluetooth ve Wi-Fi bağlantılarının tümü önemli derecede pil tüketimi sağlar. Bu nedenle batarya tasarrufu yapmak, telefonunuzu daha uzun ömürlü tutmak istiyorsanız bunlardan birini veya birkaçını kapatmalısınız.

Eğer bütün bağlantıları kesmeniz gerekiyorsa, Uçak Modu bunları otomatik olarak kapatır. Diğer ayarları yapar ve belirli pil tasarrufu modlarını kısaltır. Bu özellik, telefonunuzu mümkün olduğunca uzun süre korumak için alternatif bir özellik olabilir.

Batarya Tasarrufu: Karanlık Mod Kullanın

Hangi telefona sahip olduğunuza bağlı olarak, karanlık mod telefonunuzun daha uzun süre dayanmasını sağlayabilir. OLED veya AMOLED gibi bir LED tabanlı ekrana sahip bir telefonunuz varsa, cihazınız LED’leri kapatarak siyah renk gösterir, bu da güç tasarrufu sağlar. Bu nedenle karanlık mod önemli miktarda pil tasarrufu sağlar.

Batarya Tasarrufu: Pil Tasarruf Modlarını Kullanın

Çoğu Android akıllı telefon, belirli seçenekleri kapatmak için kolayca açabileceğiniz bir batarya tasarrufu moduna sahiptir. Bu genellikle detay gerektiren ekran teknolojilerini kapatır ve arka plan işlemlerini azaltır, bu nedenle temel olarak daha önce bahsettiğimiz önceki adımların bazılarını birleştirir.

Bazı telefonlar, telefonunuzu sadece arama ve mesajlaşma özelliğine indirgeyen, neredeyse eski bir telefona dönüştüren ultra pil tasarrufu modlarına bile sahiptir. Bu özellik çok fazla özelliği sizden alıyor, ancak telefonunuzun pil ömrünü uzatabilir.

Batarya Tasarrufu: Lite-r Uygulamaları Kullanın

En popüler uygulamalardan bazıları Lite veya Go sürümlerine sahiptir. Google ve Facebook’tan uygulamalar bu örneklerden bazılarıdır. Bu uygulamalar, genellikle biraz daha temel oldukları için büyük uygulamaları kullanmaya olanak sağlamayan daha zayıf telefonları olan kişiler için oluşturulmuştur.

Bu özelliğin en büyük artısı, daha az pil kullanımına sahip olarak batarya tasarrufu sağlamalarıdır. Bu nedenle bunları sosyal medya, bağlantı uygulamalarınızın bir kısmı veya tamamı için kullanırsanız, çok fazla güç tasarrufu elde edersiniz.

Genellikle daha yavaş ve daha az güçlü oldukları için bu uygulamaların birkaç dezavantajı vardır, ancak pil tasarrufu bunu sağladığı göz önünde bulundurulduğunda yeterli olabilir.

 

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Nasıl Yapılır
Klavye Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Yeni aldığınız bir dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızda klavye temizleme kısmını düşünmek, başlangıçta en son aklınıza gelecek konu olacaktır. Ancak, her...

Evde Ekonomik ve Pratik Cips Yapımı

Evde cips yapımı son zamanlarda bolca vakit geçirdiğimiz mutfakta yapabileceğiniz çok basit bir tariftir. Bazı illerde sokağa çıkma yasağının gelmesi...

Evde Nasıl Ekmek Yapılır ?

Evde ekmek yapımı son zamanlarda temel ihtiyacımız olan ekmek ihtiyacını gidermek için başvurduğumuz yöntemlerden biri olmuştur. Mutfakta çokça vakit geçirdiğimiz...

Kapat