Site Rengi

Yeni Döngü

Anne Olmak Nefes Alabilmektir Aslında

Anne Olmak Nefes Alabilmektir Aslında
YENİ DÖNGÜ

Anne olmak düşüncesi bile insanı bu kadar mutlu ederken, evladını kucağına alan annenin mutluluğu paha biçilemez bir duygudur kesinlikle. Bu duygu hiç şüphesiz ki her kadının arzu ettiği ve hayatında en az bir kere yaşamayı çok istediği bir duygudur. Dokuz ay boyunca içinde büyütüp, hayat verdiği ve dünyaya geldikten sonra da bir ömür boyu koruyup kolladığı evladının varlığı bile bir anneyi mutlu etmeye yeter aslında. Evladını kucağına aldığı gün ise, nefes almaya başladığı gündür. Hayatın anlamı o gün itibari ile şekillenmeye başlar. Onun başına gelebilecek en ufak bir olumsuzlukta, nefesinin kesildiğini, yüreğinin daraldığını hisseden kişi yine annedir çünkü.

Anne Olmak Önemlidir

Bir kadın için anne olmak önemlidir, çünkü anne olmakla birlikte yeni bir kimlik ve kişilik oluşturmuş olur kendine.  Duygu ve düşünceler daha endişeli ve kaygılı bir hal alsa da, genel anlamda olgunluğa erişir tüm anneler. Kullandıkları cümleler daha bir farklılık gösterir, daha bir farkındalık içerisinde yaşarlar tüm süreçleri. Sohbetleri evladının yaşadıklarına ya da yaşayacaklarına dair birçok şey barındırır. Daha mantıklı düşünebilme ve kararları bir iki adım ilerisini düşünerek alabilme yetisini kazanmış olurlar. Bu yüzden her kadın için annelik duygusunu tadabilmek önemlidir.

Anne Olmak Sorumluluk Gerektirir

Anne olabilmek önemlidir ve bu önem çoğu kadının öncelikleri arasında yer alır mutlaka, çünkü bu duygu hayatta yaşanması gereken ender duygulardan biridir. Sadece istemek yeterli olmayacaktır elbette, bu duygunun beraberinde getirdiği sorumlulukların da bilincinde olabilmeli bir anne adayı. Ruhsal ve bedensel olarak daha güçlü olabilmeyi öğrenmelidir. Birden fazla işi aynı anda yapabilmenin üstesinden gelebilmelidir. Düşünceleri sevgi, bedeni ise enerji dolu olmalıdır.

Annelik sadece dünyaya çocuk getirmekten ibaret değildir, çocuğunu iyi bir birey olarak yetiştirmek istiyorsa bir anne, bunun için emek vermeli, çaba sarf etmelidir. Sadece fiziksel gelişimine katkıda bulunmak değil, ruhsal açıdan beslemek de önemlidir bu anlamda. Bu yüzden kutsal olduğu kadar zorlu bir görevdir de anne olmak. Tüm bunları yapabilme gücüne sahip olmalıdır. Annelik duygusunu elbette herkes tatmak ister, fakat anne olabilmeyi herkes başaramaz maalesef. Ancak bu gücü kendinde hissettiği zaman, anne olmaya hazır demektir.

Herkes İyi Bir Anne Olamayabilir

Annelik zor bir görevdir, bu yüzden herkes bu anlamda başarılı olamayabilir. Bir kadının iyi bir anne olup olamayacağını önceden bilmek mümkün değildir. Çok iyi bir anne olacağını düşündüğünüz kişi sizi yanıltabilir, diğer yandan anneliğe uygun görmediğiniz biri olumlu anlamda bir değişim gösterebilir. Hayatı “öncesi ve sonrası” olarak ikiye ayrılacağından, önceden nasıl bir anne olacağını tahmin edemez bir kadın. Duygu ve düşünce anlamında bambaşka bir boyut kazanacaktır çünkü. Bu durum olumlu ya da olumsuz boyutta gelişebilir, fakat bu yaşanmadan bilinmez.

Çocuğunuzun geleceği bebeklik-çocukluk döneminde yaşadığı olumlu ve olumsuz tecrübelere dayalı olarak şekilleneceğinden, tüm bu sorumlulukları yerine getiremeyeceğine inanan bir kadın, anne olma konusunda kendine biraz daha zaman tanımalıdır.

Tüm Annelerin Kıymeti Bilinmeli..

Genelde annelik duygusu yaşanmadan kendi annesinin kıymetini pek bilemez bir insan. Kendi de bir anne olsa bile, bazen yeterince değer veremez öz annesine. Oysaki her daim evlatlarının yanında olmaya çalışan ve bir ömür boyu destek olmaya hazır annelerin kıymeti bilinmelidir. İyi bir anne olmayı başaramayan örnekler de vardır elbette, fakat çoğu anneler bu kutsal görevden asla bıkmaz ve usanmazlar. Kendi hayatlarından çok evlatlarının geleceklerinden endişe ve kaygı duyarlar. Çocuğu hastalandığında başucundan ayrılmayan anne, kendi hastalandığında da aynı davranışı hak eder. Bu yüzden nasıl bir anne profiline sahip olunursa olunsun, evlat olarak her zaman annelere karşı merhamet ve sevgi dolu olunmalıdır.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Aile, Kadınca, Köşe Yazıları
SWOT Analizi Nedir? SWOT Analizi Nasıl Yapılır?

Günümüz iş dünyasının rekabetinde ayakta durmak için tabiri caizse diğer rakiplerle boy ölçüşebilmek adına bir takım bilgi, araç ve analizlere...

Matematiği Çocuklara Sevdirmenin 6 Yöntemi

Günümüz insanların en fazla zayıf olduğu noktalardan birisi de matematiktir. Özellikle okul öncesi veya ilköğretim çağında olan talebelere matematik bir...

Psikolojinin Balkonundan: Kadınsı Psikoloji

Kadınsı psikoloji, kadınların yaşamları boyunca karşılaştıkları sosyal, ekonomik ve politik meselelere odaklanan bir yaklaşımdır. Sigmund Freud’un kadın cinselliğine bakış açısı...

Kapat