Aşkın ve Evliliğin Tanrıçası Hera - Yeni DöngüYeni Döngü

27 Şubat 2021 - 22:14

Aşkın ve Evliliğin Tanrıçası Hera

Aşkın ve Evliliğin Tanrıçası Hera
Son Güncelleme :

02 Nisan 2020 - 22:14

259 views

Yunan Mitolojisinde Hera aşkın, evliliğin, anneliğin ve doğumun tanrıçasıdır.  En birincil görevi kadınları gözetmek ve korumak olduğundan bazı kaynaklarda “kadınların kraliçesi” olarak da geçer. Homeros destanlarında “inek gözlü”, “ak kollu” ve “altın tahtlı” olarak söz edilen Hera, dolgun vücudu ve gür saçlarıyla adeta güzellik timsalidir. Hera’nın kutsal hayvanları inek ve tavus kuşu iken kutsal yiyeceği nar, kutsal bitkisi ise zambaktır.  Şehri’nin Argos olduğu Hera, en güçlü tanrıça olarak adını destanlara yazmıştır.

Tüm tanrıçalar gibi Hera’nın da oldukça enteresan bir hikayesi vardır. Hera, Kronos ve Rhea’nın kızıdır. Zeus ve Olympos’lu tanrılar Hera’nın kardeşidir. Hera’nın babası Kronos diğer çocuklarına yaptığı gibi Hera’yı da doğar doğmaz yutar. Yutamadığı tek çocuğu Zeus’tur. Çünkü Zeus’un annesi Rhea, Zeus doğduğunda Kronos’a beze sarılı taş verir. Böylece babası Zeus’u yuttuğunu zanneder. Yıllar sonra Zeus büyüyüp babasının sakisi olur. Ancak babasının bundan haberi yoktur. Günün birinde Zeus, babasına verdiği bir içki ile babasını kusturarak Hera ve diğer kardeşlerini kurtarır.  Egemenliğini ilan eden Zeus, Hera’yı kendine eş olarak seçer.

Hera İle Zeus ilişkisi ve Evliliği

Efsaneye göre Zeus egemenliğini ilan ettikten sonra bir süre Hera’ya kur yapmıştır. Ancak Hera’yı ikna etmek sanıldığı kadar kolay değildir. Zeus zavallı bir tavus kuşu kılığına girer. Bir gün tavus kuşu Zeus doğduğu yer olan Argolis’teki Thornax Dağı’nda soğuktan titremeye başlar. Bu sırada oraya gelen Hera bu zavallı kuşu görür acır ve göğsüne basar. Hemen kendi kılığına geri dönen Tanrı Zeus, fırsatı değerlendirmeye çalışarak Hera’nın üzerinde baskınlık kurmaya çalışır. Hera her ne kadar dirense de kendisi ile evlenmesi karşılığında teslim olur.

 

Zeus ve Hera’nın evliliği kaynaklarda Hieros Gamos yani “kutsal evlilik” olarak geçer. çünkü 2 tanrının bu evliliği bolluk bereket getiren bir evliliktir. Düğünleri tamı tamına 300 yıl sürmüştür. Evliliğin gecesini ise Samos da geçirmişlerdir. Efsaneye göre düğün batı kızlarının bahçesinde olur ve bu bahçede altın elmalar vardır. Buradan gelen altın elmalar, Gaia Hera’ya düğün hediyesi olarak verilmiştir. Hera da bu elmaları Batı kızlarının bahçesine geri eker. Hera Zeus ile düğünden sonra tüm Olympos tanrılarının kraliçesi olur. Bu evlilikten çok bilinen tanrı ve tanrıçalar doğar. Hera ve Zeus’un çocukları; Ares (savaş tanrısı), Hebe (gençlik ve sağlık tanrısı), Elleithyia (doğum tanrıçası), ve Hephaistos (demircilik tanrısı)’dur. Hera evlendikten sonra Zeus’un kraliyetini paylaşır. Zeus’un en son evlendiği tanrıça Hera’dır. Hera’nın güzelliği dillere destan olmasına rağmen bunu asla kullanmayan, ego yapmayan bir tanrıçadır. Hera’ya aşık olan çok erkek olmasına rağmen Zeus’dan başka hiç kimseyle olmamış, ona daima sadık kalmış güzelliğini bir tek Zeus için kullanmıştır.

 

Tanrıça Hera Özellikleri

 

Güzelliğin, asaletin, hırsın ve tutkunun kraliçesi olan tanrıça Hera özellikleri ile de öne çıkan bir kadındır. Hera, geçimsizliği ile bilinen bir tanrıçadır. Aynı zamanda hırslı, kindar ve tutkulu olan Hera özellikle Zeus’un sevgililerine ve çocuklarına karşı acımasızlığı ile bilinir. Hera suçlu olup olmadığına bakmadan sevgilileri ve çocukları cezalandırmıştır. Hera’nın kininden ve öfkesinden Zeus’un hayatında ki herkes nasibini almıştır. Zeus Leto ile beraber olduğunda Hera çok sinirlenmiştir ve kalbi kin ile dolmuştur. Leto hamile kalınca Hera daha çok sinirlenmiş ve o çocuğun doğmaması için “güneşin doğduğu hiçbir yerde doğuracak toprak bulamasın” diyerek Leto’nun doğum yapmasını engellemiştir. Tüm yeryüzü Hera’dan korktuğu ve kinine nail olmamak için Leto’ya kucak açmayı reddetmiştir. Leto doğumunu gerçekleştirip çocuğunu kucağına almak için tüm dünyayı dolaşır. Sonunda Poseidon Leto’ya yardım etmeyi kabul eder. Poseidon üç uçlu olan asasını denize vurur, denizden birr dalga yükselir ve bu dalga kubbe olur. Bu kubbeye Delos adası denir ve Leto böylelikle burada doğum yapar. Bu adada çok bilinen tanrılar olan Appolon ve Artemis dünyaya gelir.

Hera Afrodit’ten sonra ki en güzel tanrıçadır. Yapılan üç güzeller yarışmasında Hera Afrodit’e karşı kaybederek 2. olmuştur ve bu da Hera’nın Paris ve Troya’ya karşı kinle dolu olmasına neden olmuştur. Hera hırsları olan bir kadın olduğundan en güzel kendi olmalı, her şeyi en iyi kendi yapmalıdır. Troya’ya kin tutan Hera, Troya’nın yok edilmesini ister. Bu yüzden Troya’ya karşı tüm savaş boyunca Akha’ları tutar. Savaşın ortalarında Troya Akha’lara karşı üste geçmiştir. Bunu fark eden Hera İda dağından savaşı izleyen Zeus’un yanına gelir, tüm çekiciliğini kullanarak Zeus’u baştan çıkartır, ve uyumasını sağlar. Zeus uyuyunca Hera yanına diğer tanrıları alarak savaşa gider, Akha’lara yardım ederek savaşı onların kazanmasına vesile olur. Zeus uyanınca çok kızar ve güzellik tanrıçası Hera’ya şu cümleleri kurar: “Amma da düzen kurdun, yola gelmez Here, savaş dışı ettin tanrısal Hektor’u, uğrattın orduyu bozguna. Bu kötülüğün meyvesini sen toplayacaksın. Önce seni bir güzel pataklayayım da gör.”

 

Kıskançlık Abidesi Tanrıça Hera

 

Tanrıça Hera, kıskançlığın adeta sembolüdür. Sanki kıskançlık Hera sayesinde doğmuştur. Hera’nın ne kadar kıskanç olduğunu örneklemek gerekirse hiç kuşkusuz İo’ya yaptıklarına bakmak gerekir. Zeus’un çapkınlıklarından biri olan İo, Zeus’la birlikteliğinin sonucunu ağır öder. Zeus İo’yu elde etmek için bulut kılığına girer ve birlikte olmaya başlarlar. Ancak Zeus bu birlikteliği fark etmesin diye İo’yu ineğe dönüştürür. Zeus’un tüm çabalarına rağmen bunu bile fark eden Hera, Zeus’dan ineği kendisine hediye etmesini ister. Zeus mecbur bu isteğe hayır diyemez ve ineği yani aslında İo’yu Hera’ya hediye eder. Hera, Zeus İo ile birlikte olmaya devam etmesin diye ineğin yani İo’nun başına yüz gözlü canavar olarak adlandırılan Argos’u koyar. İşte bu yüzden tavus kuşunun kanatlarındaki gözler Argos’a ait olarak düşünülür ve Hera’nın simgesidir. Zeus ise bu yüz gözlü canavardan İo’yu kurtarıp aşkını rahat yaşamak için oğlu olan Hermes’den yardım alır. Hermes flütü ile çaldığı o güzel melodiler ile Argos’u uyutur ve Zeus’da İo’yu kaçırır. İo’nun artık serbest olduğunu öğrenen Hera daha çok sinirlenir ve bu sefer ineğin üzerine bir at sineği salar. Sinek İo’nun tüm dünyayı huzursuzca dolaşmasına neden olan bir sinektir. İo da böylece artık Zeus’a yaklaşamaz.

İşte Hera’nın efsaneleşen kıskançlıkları onun ne kadar hırslı ve gücü uğruna neler yapabileceğini göstermektedir.

 

Hera Tapınağı

Tanrıça Hera’nın doğduğu yer bazı kaynaklarda her ne kadar Yunanistan’da ki Argos olarak geçse de, çoğu kaynak da Samos olarak geçer. bu yüzden Samos Adası’nda Hera Tapınağı vardır. Ayrıca bu tapınağın bulunduğu yer, Zeus ile Hera’nın 300 yıl süren düğününden sonra ilk düğün gecelerini geçirdiği yer olarak da bilinir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Önceki yazıyı okuyun:
3D Baskı Eseri Warsan Binası

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza giren 3D baskı gün geçtikçe her alanda kullanılmaya başlıyor. Dubai’de yapılan ve dünyanın en büyük...

Kapat