Site Rengi

Yeni Döngü

Ayak Mantarı ve Tedavisi

Ayak Mantarı ve Tedavisi
YENİ DÖNGÜ

Özellikle ayak parmaklarının aralarında görülen, kepekli ve kaşıntılı bir seyir izleyen ayak mantarı, tedavi edilmediği takdirde, yanma ve çatlaklara da yol açabilmektedir. Hatta gerekli önlem alınmayıp tedavisi yapılmadığı durumlarda ayak kokusuna da sebep olan bu cilt hastalığı, mantar olmayan diğer ayağa bile bulaşabilmektedir.

Ayak Mantarı Nasıl Oluşur?

Mantarlar nem ve sıcağı seven ve bu koşullarda hızla üreyen mikroorganizmalardır. Ayak mantarı çok fazla havasız ve kapalı kalan ayaklarda oluşabildiği gibi ortak kullanılan terlik ayakkabı gibi eşyalar aracılığı ile de bulaşabilmektedir. Ortak kullanım alanlarının gerekli hijyen kurallarına uygun şekilde temizlenmemesi ile de birçok kişiye ayak mantarı bulaşmaktadır. Örneğin ayağında mantar olan bir kişinin terliğini, çorabını, ayakkabısını giyerek mantar enfeksiyonu bulaşabilir. Aynı zamanda banyo zeminlerinden, havuzlardan, spor salonlarında, hamamlarda mantar mikroorganizmasına rastlamak mümkündür.

Ayak mantarı, birçok ayak hastalığına da yol açabilmektedir. Ayakta kaşıntı, yaralar, pişikler, kötü kokular, iltihaplanmalar ayak mantarının yol açtığı sağlık problemlerinin başında gelmektedir. Ayak mantarı mutlaka tedavisi yapılması gereken bir sağlık problemidir. Çünkü, tedavisi yapılmayan mantar ayak tırnaklarına da bulaşabilir. Tırnak mantarı ise tedavisi uzun süren bir rahatsızlıktır. Ayaklarınızdaki mantarı tırnağınıza bulaştığı zaman tırnağım sarardı neden, tırnağım kalınlaşıyor, tırnağım kendiliğinden kırılıyor gibi birçok şikâyeti de beraberinde getirir.

Ayakta görülen mantarların birçok çeşidi vardır. Bunları maddeler halinde sıralayacak olursak:

 • Ayağın taban kısmında görülen, kepeklenme, aşırı kuruluk ve kızarıklık gibi belirtilerle ortaya çıkan mantar,
 • Ayağınızda sürekli kaşıntı, kızarma ve parmak aralarınızda su toplaması şeklinde görülen mantar türü,
 • Ayağınızın en küçük parmağı ile yanındaki parmak arasında çatlama, yarılma, soyulma veya beyaz bir görüntü şeklinde ortaya çıkan mantar,
 • Ayak tırnaklarınızın kalınlaşması, keserken kırılması ve pul pul dökülmesi, ayak tırnağının sararması şeklinde görülen tırnak mantarını sayabiliriz.

Ayak Mantarını Önlemek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Ayak mantarı tedavisi nedir

Ayak mantarına ne iyi gelir sorusunu yanıtlamadan önce ayak mantarını önlemek için uyulması gereken hijyen kurallarından da bahsetmek isteriz.

 • Kendinize ait olmayan, ayakkabı, terlik ve çorapları giyinmeyin.
 • Ayakkabının içinde ayakların terlememesi için %100 pamuklu çorap kullanın.
 • Her gün aynı ayakkabıları giymeyin. Bir gün bir ayakkabı diğer gün başka bir ayakkabı giyinin. Bu sayede mantarın yol açtığı kötü kokuları da önlemiş olursunuz.
 • Yazın ayaklarınızın içinde hava alabileceği ayakkabılar giymeye özen gösterin. Örneğin fileli ayakkabılar ya da sandaletler olabilir. Yine yazın ayakkabılarınızın içerisine antifungal pudralar serpebilirsiniz.
 • Bayanlar da kuaförlerde ayak bakımı yaptırırken kullanılan araç gereçlerin temizliğine dikkat etmelidir.
 • Şeker hastalığı sorunu olanlar ayak mantarına daha çok dikkat etmelidir. Şeker hastalarının, dolaşım problemi olanların ve bağışıklık sistemi hastalığı olan kişilerin ayak mantarına yakalanma riski daha yüksektir.
 • Ayak tırnaklarınızı çok dipten kesmeyin. Ayak tırnaklarınızı çok dipten kestiğiniz durumlarda tırnak batması gibi önemli bir sorunla karşılaşabilirsiniz.

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir? Bitkisel Çözüm Önerileri

Ayak mantarı tedavisi nedir

Avokado Çayı İle Ayak Banyosu

10 poşet kadar avokado çayını demleyin. Çayınız demlendikten sonra çayı süzün. Soğutun. Çay soğuduktan sonra çayı bir leğene aktarıp, ayaklarınızı 10-15 dakika kadar leğenin içinde bekletin.

Elma Sirkesi İle Ayak Banyosu

2 bardak elma sirkesini 8 bardak suyla karıştırın. Ayaklarınızın içine sığacağı bir kaba dökün. Daha sonra ayaklarınız bu karışımın içinde 15-20 dakika kadar kalsın. 20 dakika sonunda ayaklarını iyice durulayın ve kurutun. Bu işlemi haftada 3-4 kez yapabilirsiniz.

Tarçın İle Ayak Banyosu

1 litre kadar kaynayan suyun içine 1 tatlı kaşığı kadar toz tarçın ilave edin. Daha sonra ocağı kapatın. Karışımın soğumasını bekleyin. Karışım soğuduktan sonra ayaklarınızı 15 dakika kadar bu suyun içinde bekletebilirsiniz.

Sarımsaklı ve Alkollü Tentürdiyot ile Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak Mantarı tedavisi için Sarımsak, Tuz ve Alkol Karışımından oluşan bir tentürdiyot hazırlayabiliriz. 7 diş sarımsağı bir miktar tuz ile karıştırıp lapa kıvamına gelene kadar dövün. Lapa kıvamına getirdiğiniz tuzlu sarımsağı bir kavanoza boşaltın. Daha sonra kavanozun içerisine bir miktar alkol ilave edin.  Alkol ile sarımsağı karıştırdıktan sonra 3-4 saat boyunca dinlenmesini bekleyin. Bu 3-4 saatlik süreç içerisinde ara sıra kavanozu çalkalayın ki, iyi bir karışım ortaya çıksın. 3-4 saatlik karıştırma işlemi tamamlandıktan sonra karışımı süzüp, başka bir kavanoza aktarın.

Peki, sarımsak, tuz ve alkolden oluşan karışımı nasıl uygulayacağız?

İlk olarak ayağınızı ılık su ve sabun ile iyice yıkayın. Hemen ardından ayağınızda mantar olan bölgelerdeki ölü derileri temizleyin. Ayağınızda mantar olan bölgeleri ölü derilerden temizledikten sonra sıra geldi karışımı uygulamaya. Hazırladığımız karışımı pamuğa iyice yedirin. Daha sonra sarımsak ve alkolden oluşan tentürdiyotlu pamuğu parmak aralarına yerleştirin.

1-2 saat pamuğu mantarlı bölgeden kaldırmayın. En fazla 2- 3 saat sonrasında pamuğu çıkartın. Pamuğu çıkardıktan 1 saat sonra da ayaklarınızı temizce tekrar yıkayabilirsiniz. Alkol, sarımsak ve tuzdan oluşan karışımı haftada 2 -3 kez uygulayıp 15 gün devam edebilirsiniz. Ayağınıza yerleştirdiğiniz pamuğun çok uzun süre ayakta kalmamasına özen gösterin. 15 gün sonunda başarılı sonuç alamadığınız durumlarda 2 – 3 ay kadar bekleyip, tekrar uygulayabilirsiniz.

Sonuç olarak ayak mantarı, nemi ve sıcağı seven bir rahatsızlıktır. Bu yüzden ayağınızın terlememesine dikkat edin. Vücutta fazla terleyen bölgeler her zaman temiz tutulmalıdır. Aynı zamanda bu bölgelerin terlememesi için pudra uygulaması da yapılabilir.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Genel, Kadınca, Sağlık
Türkiyede Koronavirüs son dakika ölüm haberi geldi
Türkiye de Koronavirüs Nedeni İle İlk Ölüm Haberi Geldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından az önce yapılan açıklama da Coronavirüs tanısı konan 89 yaşındaki erkek bir hastanın hayatını kaybettiği...

Doğum Parası Ne Kadar 2020
Doğum Parası Ne Kadar 2020

Doğum parası ne kadar 2020 yılında da anne ve babaların fazlasıyla merak ettikleri konuların başında gelmektedir. Devlet tarafından yeni bebek...

Corona Virüs Nedeniyle İptal Olan Organizasyonlar
Corona Virüs İptaller Listesi

Corona Virüs Nedeniyle İptal Edilen, Ertelenen veya Seyircisiz Yapılacak Organizasyonlar Corona Virüs nedeniyle birçok ülkede düzenlenen ve düzenlenecek olan organizasyonlar...

Kapat