Site Rengi

Yeni Döngü

Bağışıklık Sistemi Güçlendirme Teknikleri

Bağışıklık Sistemi Güçlendirme Teknikleri
YENİ DÖNGÜ

Bağışıklık sistemi  güçlendirme teknikleri oldukça önemlidir. Bağışıklık sistemine hastalıklardan korunmak ve sağlıklı bir yaşam sürmek için dikkat edilmelidir.

Bağışıklık sistemimiz bizim yaşam şeklimize göre düzenlenmektedir. Kimi zaman yediğimiz besinler kimi zaman gün içinde yapmış olduğumuz aktiviteler kimi zamanda uyku düzenimiz bağışıklığı etkilemektedir.

Bağışıklık sisteminin gülü olmadığı takdirde hastalıklardan uzaklaşmak neredeyse imkansız olmaktadır. Vücut hastalıklara dirençsiz ve korumasızdır. Bu hem çocuk, hem genç hem de yaşlılar için geçerli olan bir durumdur.

5 Adımda Bağışıklık Sistemi Güçlendirme Teknikleri

Sağlıklı bir yaşamın temel sırrı bağışıklığı güçlü tutmaktan geçmektedir. Bağışıklık sistemimiz vücudu bakterilerden mikroplardan ve virüslerden uzak tutmaktadır. 5 adımda bağışıklık sistemi güçlendirme teknikleri denenerek daha kaliteli bir yaşam sürmek sizin elinizdedir.

5 adımda bağışık şu şekilde güçlendirilmektedir;

1-Su İçmek

Su hayatımızın her noktasında var olan önemli bir etmendir. Normal bir yetişkinin günde en az 2 litre su içmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Bu hem vücudun doğal bir gereksinimi hem de vücudun hastalıklardan arınması için önemli bir adımdır. Bağışıklık sistemini su arındırmakta ve daha sağlıklı hale gelmektedir.

2-Uyku

Uyku yaşamımızı önemli oranda etkileyen ve yaşam kalitemizi belirleyen bir yaşamsal faaliyettir. Uyku düzenimizin olup olmaması da bağışıklık sistemimizi önemli derecede etkilemektedir. Uykunun kalitesi, uyuduğunuz mekana, uyku alanına göre değişmektedir. Eğer uykunuzu tam almazsanız vücut halsiz düşecektir. Halsiz ve yorgun vücutlarda bağışıklık kolay düşmektedir. Böylelikle hastalıklara davetiye çıkmaktadır.

3-Egzersiz

Hareket etmeyen vücut birçok hastalığa gebedir. İşlemeyen demirin pas tutması bu olayı desteklemektedir. Günde en az yarım saat kişinin herhangi bir egzersiz ile meşgul olması gerekmektedir. Egzersiz yapan kişilerin bedenleri daha sağlıklıdır. Sağlıklı bedenlerde ise bağışıklık sistemi her zaman güçlüdür.

4- Stres

Yoğun iş hayatı, okul hayatı ve başka durumlar bizi ister istemez stres altına sokmaktadır. Stresli insanlar çoğu zaman kendilerini daha mutsuz ve yorgun hissetmektedir. Bazen stres iştahı kapatmakta bazen de iştahı açarak kişinin normal dengesini bozmaktadır. Bu tarz ani değişikliklerde vücut ve bağışıklık sistemi tepki verebilmektedir. Bağışıklığın güçlenmesi için stresten uzak durmakta fayda vardır.

5-Beslenme

Bağışıklık sistemini en çok etkileyen ve destekleyen bir diğer etmen ise beslenme düzenimiz ve tükettiğimiz besinlerdir. Kişi doğru beslenme yöntemleri ve doğru besinler ile birçok hastalıktan uzaklaşabilmektedir. Vücudun ihtiyaç duyduğu besinler öğünler arasında alınmalıdır. Gerekli vitaminler, proteinler ile vücudun bağışıklık sistemi desteklenmelidir.

İlginizi çekebilir: Sağlıklı Beslenmenin Altın Kuralları

Bağışıklık Sistemine Zarar Veren Durumlar

Bazı tükettiğimiz ürünler vücudumuza zarar vermektedir. Bunların tüketimi azaltılmalı ya da minimum seviyeye indirilmelidir.

Bu ürünler şu şekildedir;

Gerektiğinden fazla ilaç kullanılması

Aşırı alkol tüketimi

Ciğerlerimizi önemli derecede etkileyen sigaranın fazla kullanılması ve en son olarak asitli gıdaların tüketilmesidir.

Vücudumuza ve kendimize değer vererek hayatımızı güzelleştirmek tamamen bizim elimizdedir.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Sağlık
Çocuklarda Anksiyetenin 13 Sessiz İşareti

Çocukların beyinlerinde neler olup bittiğini anlamak her zaman kolay değildir. Çoğu kez yetişkinlerden farklı düşünürler. Bu yazıda minik zihinlerde neler...

mutluluk hormonu nedir ve ne zaman salgılanır?
Mutluluk Hormonu Nedir?

Mutluluk hormonu bir diğer ismiyle serotin çevre etkileşiminden ve kişinin nörolojik yapısının durumundan ortaya çıkan bir hormondur. Mutluluk hormonunun az...

corona virüs ve tüketilecek besinler
Corona Virüs ve Tüketilecek Besinler

Corona virüs ve tüketilecek besinler konusu bu dönemde oldukça önemlidir. Corona virüs ile mücadele tüm dünya tarafından verilmektedir. İlk olarak...

Kapat