Site Rengi

Yeni Döngü

Bahaneler

Bahaneler
YENİ DÖNGÜ

İnsanlar belirli bir olgunluğa geldikten sonra, gerek aile yaşantısı gerek toplum içinde yaşamış olduğu olaylardan kaynaklı bazı hedefler belirler kendine. Hatta bu hedeflere yürümek için büyük bir hırs kaplar bedenini. Çünkü bu dünyada herkes en zirveye ulaşmak ister. Zirveye ulaşmak içinde bir sürü karar alır insan. Bu aldığı kararlar tamamı ile kendi ile alakalıdır, başkasını bağlayıcı bir durum söz konusu değildir. Neden derseniz, herkesin ulaşmak istediği zirve noktası farklıdır da ondan. Zirveye gidilen ya da gidilecek yolda sadece kendisi olmalıdır başkaları müdahale edip yolunu kesmemelidir. Ama yine de o başkaları dediği insanlara bağlıdır. Çünkü hedeflerini, ulaşmak istediği zirve noktalarını onlarla paylaşır ve kendini hedefleri olan bir insan olarak yansıtır. Yine de hedeflerine gittiği yolda kimseyi yanına almaz. Ancak bir insanın şu an bulunduğu yer ile olmak istediği yer arasında bir fark var ise, bunun sebebi o insanın zirveye yani hedeflerine ulaşmak için yapmış oldukları veya yapamadıkları ile alakalıdır. İşte o yapamadıklarının büyük bir kısmını da kendine veya başkalarına ürettiği bahaneler oluşturmaktadır.

Bir insanın gerçekleştiremediği bir duruma dair o insandan duyduğunuz negatif sebepler aslında üretilmiş çeşitli bahanelerdir. Bu bahanelerden ne kadar ders çıkarırsanız ve ne kadar az bahane üretirseniz siz kendi yolunuzda o kadar fazla mesafe kat edersiniz. Eğer siz de çok fazla bahane üreten insanlar arasına katılırsanız, hedefinize giden yolun mesafesi uzadıkça uzayacaktır.

Bahaneleriniz Hakkında Bir Düşünün

Diyelim ki, uzman olduğunuz konular üzerine makaleler yazmayı ve bunları insanlarla paylaşmayı istediğinizi düşünün. Aynı zamanda bu hedefinizi etrafınızdaki insanlarla paylaştığınızı düşünmeyi de ihmal etmeyin. Şimdi bir örnekle değerlendirelim.

Makale yazmak için iki ele sahip misin? Evet.

Makale yazmak için kullanabileceğin bir bilgisayarın var mı? Evet.

Makalelerinde hangi konuları nasıl yazacağın hakkında bir fikir sahibi misin? Evet.

Makale yazmak için sana gerekli olan rahat bir ortamın var mı ya da o ortamı yaratabilir misin? Evet.

Makale yazmak için enerjin var mı? Evet.

Makale yazmak için zamanın var mı? Evet.

Makale yazmak için gerekli kuralları biliyor musun ya da öğrenebileceğin bir yer var mı? Evet.

Peki makale yazmak için isteğin var mı? Evet.

Makale yazmak için gerekli olan her türlü donanım ve desteğe sahipsin ve bunu bir istek olarak dile getirmişsin, hatta hedef olarak ta belirlemişsin ve etrafındaki bütün insanlarla paylaşmışsın. Ama o makale ya da makaleler yinede yazılmıyor nedense.

“Neden makale yazmıyorsun?” Bu soru ile karşılaşıyorsun ilk olarak. Etrafındakiler belirli bir süre sonra bakıyorlar belirtmiş olduğun bir hedefle alakalı bir ilerleme yok ve bir sorun olduğunu zannedip sana soruyorlar bu soruyu. İşte burada bahaneler devreye girmeye başlıyor. “Bunun için zamanım yok.”  Bir gün 24 saat. Sen en başta makale yazmak için zamanın olduğunu dile getirmişken ilk bahanen bu oluyor ve kendinle çelişmeye başlıyorsun. İnsanlar sana “Zamanın olduğunu söylemiştin” diye bir cevapla geldiğinde ise, işte o zaman bahanelerini makale yazmak için gerekli olan koşullar arasından seçmemen gerektiğini anlıyor ve farklı bir bahane daha üretiyor, etrafındaki insanları yönlendiriyorsun. Cevabın şu oluyor: “Tam olarak nasıl başlayacağıma karar veremedim.” Buradaki amacın, artık insanların senin sadece dile getirdiğin bu hedefini sana yönlendirmemeleri ve konunun kapanmasını sağlamaya çalışmak.

Her zaman her konuda bir sürü bahaneniz olacak. Bu bahanelerinizin farkına varıp onların üstesinden gelmek de yine sizin işiniz olacak. Bahanelerinizin üstesinden gelmeye çalışırken kendinize ve etrafınızdaki insanlara yeni bahaneler üretmeyin.

Bahaneler Ailede Başlar

Bahanelerle ilk olarak aile büyüklerimizin bize karşı söylemleri ile karşılaşırız. Aslına burada kötü bir niyet yoktur. Amaç iyi niyetli bir şekilde bizi korumaktır. Mesela “Tanımadığın insanlarla konuşma” der annemiz. “Bir iş bul ve geleceğini güvence altına al” der babamız. Ya da dayımız şöyle der; “Ben bir iş kurdum ve battım. Sen de benim gibi olma. Çünkü gerçekten yeni bir iş kurmak çok riskli ve çok masraflı.”

Biz bu bahaneleri eğer ömrümüz boyunca kabullenirsek hedeflerimizden uzaklaşma riski ile karşılaşırız. Çünkü bir durum değişikliğinde bu bahaneleri yok saymamız gerekebilir. Mesela iş ararken çalışmak istediğimiz sektörden biri ile tanışmamız onun yabancı biri bile olsa bize faydası dokunabileceği anlamına gelebilir. Böyle durumlarda neyin gerçek problem olduğunu neyin sadece bir bahane olduğunu iyi analiz etmemiz gerekmektedir.

Kendimize Ait Bahanelerimiz

Ne kadar az bahane üretirseniz o kadar fazla kendiniz için verim sağlarsınız. Ama kendinize ait üreteceğiniz bahaneler hedeflerinizle yolunuzu ayırıyorsa bu sizi belirli bir zaman sonrasında verimsiz bir duruma getirebilir. Üniversite öğrencisi olan bir genç her gün düzenli derslerini tekrar ederken “Derslerimi bir gece tekrar etmesem sınıfta kalacağımı sanmıyorum.” diye bir bahane ile bir yola girerse o yoldan çıkamaz. Çünkü bir bahanenin devamı mutlaka gelecektir. O genç bir sonraki gün akşamı sinemaya giderek, daha sonraki günü ders çalışarak, sonra belirli bir zaman geçince arkadaşları ile bir sosyal faaliyeti gereğinden fazla zaman kaybederek gerçekleştirmesi sonucu, ders çalışma düzenini bahaneler üzerine yıkıp başarısızlık ve kendi adına verimsizlikle karşı karşıya kalacaktır. Burada yapılması gereken bahane üretmek değil zaman yönetimi yapmaktır. Çözüm göründüğü kadar zor değildir.

 

Arkasına Sığınılan Basit Bahaneler

İnsanların çeşitli konular ve olaylar hatta durumlar üzerine birbirine ürettiği bahaneler vardır. Bu bahaneler aslında bir şeyi geçiştirme amacı ile söylenmiş ve arkasına sığınılmış basit bahanelerdir. Örnek vermek gerekirse, ben bu iş için çok yaşlıyım, bunun için zamanlama doğru değil, ben utangacım, yeterince iyi göründüğümü düşünmüyorum, korkuyorum, kısayım gibi bahaneler anlık bir şeylere sığınma çabası ile üretilmiş bahanelerdir. Eğer bir hedefimiz var ise hedefimizle alakalı olsun olmasın hayatımızdaki her türlü bahaneden kurtulmamız gerekmektedir. Bu yüzden bu basit bahanelerin arkasına sığınmayıp denemek  ya da yapmak bizim için fayda yaratacaktır.

İnsanlarda Etki Yaratan Bahaneler

Üretmiş olduğunuz bazı bahaneler ile insanlar üzerinde bir etki yaratabilir hatta onları yönlendirebilirsiniz. Bazı zamanlarda bu bahaneler sayesinde para bile kazanabilirsiniz. Sözlerim meclisten dışarı olsun. Örnek olarak bir dilenci ile herkes karşılaşmıştır. Adam size “İşsizim yardım edin” der. Bakarsınız eli ayağı tutuyor, çalışabilecek yaşta ve kuvvette görünüyor ama siz yinede o bahaneden etkilenip ona yardım edersiniz.

Toplumdaki hiç kimseye ön yargı ile bakmadığımı belirterek size başıma gelen ve eminim ki çok kişinin de başına gelen bir olaydan bahsedeyim. Bir gün genç bir çocuk yanıma yaklaştı ve bana “Ağabey karnım çok aç bana  para verir misin?” dedi. Bende ona “Gel bak şurada bir lokanta var gidelim de senin karnını doyuralım” dedim. O genç bana “Sen bana para versen daha iyi olur.” diye cevap verdi. Fazla söze gerek yok sanırım bu konuda. Bizim bahanelerimiz de aslına bunlara benzer bahaneler. İnsanlar üzerinde etki yaratıp onların da işin içinde olmasını sağladığımız, onlar adına söylediğimiz ve gitgide büyüyen bahaneler sonucunda olayların nereye vardığına aklımızın şaştığı durumlarla karşı karşıya kalıyoruz.

Başkalarının Bizim İçin Ürettiği Bahaneler

İnsanlar birbirlerinden tavsiye almayı sever. Ama hangisi tavsiye hangisi bizim için üretilmiş bir bahane onu doğru bir biçimde ayırt etmek önemlidir. Yapabileceğimizi düşündüğümüz bir görev ya da sorumluluk üzerine alacağımız negatif bir tavsiyenin, bir bahane olup olmadığını anlamak kendi irademizin bir sorumluğudur. Bahaneler yapıcı olsun olmasın iyi analiz edilmelidir. Çünkü birisinin size karşı üretmiş olduğu bir bahane yüzünden, elde edebileceğiniz bir başarıdan vazgeçmeniz söz konusu olabilir. Bu durum sizin ileride kendinizden ve bilginizden aynı zamanda elde etmiş olduğunuz tecrübelerinizden şüphe duymanıza sebep olacaktır.

Kendimizle İlgili Gerçekleri İtiraf Etmek

İnsanlara herhangi belirlemiş olduğunuz ve faaliyete geçirmediğiniz bir hedefle alakalı bahane üretmek yerine, onların size sormuş olduğu sorulara gerçek ve samimi cevaplar vermeniz, sizi her türlü üreteceğiniz bahane ve bahanelerden gittikçe uzaklaştıracaktır.

İlk başlangıçta basit bahaneler ile bir durumdan kurtulmaya çalıştığınızı ama kurtulamadığınızı düşünün. Çünkü karşınızda soru soran kişi, soru şeklini değiştirdiği an siz kendinizle ilgili itiraflara  yönelir ve bahanelerden uzaklaşmaya başlarsınız. Aslında bizler bahane ürettiğini düşündüğümüz kişinin üzerine çeşitli sorularla giderek esas sebebin ya da problemin ne olduğunu hem anlar hem de bahane eden kişiye bir itiraf ta bulunma şansı sağlarız. Hem böylelikle o kişinin hayatındaki bazı bahanelerden uzaklaşmasına yardımcı olmuş oluruz. Bir örnekle açıklamak gerekirse;

Size sahnede uzman olduğunuz bir konu üzerine konuşma yapmanız için teklifte bulunulmuş olsun.

Bahane: Sahnede konuşacak kadar iyi olduğumu sanmıyorum.

Basit bahanelerin dışına çıkıldığını ve bize sorulan soruların ağırlaştığını varsayalım. İşte itiraflar ve gerçekler.

Soru: Neden sahnede konuşacak kadar iyi olduğunu düşünmüyorsun?

Cevap: Çünkü bir topluluk önünde konuşabilecek kadar kendime güvenim yok.

Soru: Neden bir topluluk önünde konuşabilecek kadar kendine güvenin olmadığını düşünüyorsun?

Cevap: Çünkü iyi bir konuşma yapmak için gerekli olan becerilere sahip olduğumu sanmıyorum.

Soru: Neden iyi bir konuşma yapmak için gerekli olan becerilere sahip olmadığını düşünüyorsun?

Cevap: Çünkü bu becerilere sahip olmak için gerekli olan eğitimleri ve çalışmaları yapmadım.

Soru: Neden bu becerilere sahip olmak için gerekli olan eğitimleri ve çalışmaları yapmadın?

Cevap: Çünkü diğer işlerimden ötürü yeteri kadar zamanım yoktu?

Soru: Neden yeterli zamanı ayırmayı düşünmedin?

Cevap: Çünkü başka şeylerle çok meşgul oluyorum?

Soru: (En önemli Soru) Neden kendi becerilerini geliştirmeyi düşünüp kendine ve gelişimine değer vermiyorsun?

Cevap: (İtiraf) Çünkü zaman yönetimi konusunda çok kötüyüm ve kendi becerilerimi geliştirme konusunu kendim için bir öncelik olarak görmüyordum.

Gördüğünüz üzere en önemli sorular “NEDEN” ile başlayan sorular. Siz yada etrafınızdaki biri herhangi bir bahane ile karşılaştığında ya da bahane ürettiğinde sorulacak soruların yönünün değişmesi sonucu itiraflar ve gerçekler ortaya cümleler halinde dökülmektedir. Bunun sonucu olarak bahanelerden uzaklaşma söz konusu olacaktır. Bahanelerden uzaklaşmak demek hedeflerimize daha da yakınlaşmak demektir.

Daha öncede söylediğim gibi; Bahanelerinizin üstesinden gelmeye çalışırken kendinize ve etrafınızdaki insanlara yeni bahaneler üretmekte ısrarcı olmamanızda fayda var.

Saygılarımla,

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Kişisel Gelişim ve Psikoloji
Boş Zamanlarınızda Beyninizi Güçlendirmek İçin 8 Öneri

Daha akıllı olmak için doktora ya da akademik kariyer yapmanıza gerek yok. Bu çok zaman alacaktır. Zaman en kıymetli kavram...

Sizi Daha Akıllı Hale Getirebilecek 10 Adet Günlük Yaşam Alışkanlığı

Günlük atıştırmalıklardan, çevrenizdeki arkadaşlarınıza kadar pek çok şey beyin gücünüz ve yaratıcı düşünceniz üzerinde etkili olur. Böylece daha akıllı olmak...

Agorafobi Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Agorafobi bir tür endişe bozukluğu olarak tanımlanabilir. Agorafobi genel olarak, toplu taşıma araçlarını kullanmak, açık ya da kapalı alanlarda bulunmak,...

Kapat