Site Rengi

Yeni Döngü

Baltacı Mehmet Paşa ve Katerina Aşkı

Baltacı Mehmet Paşa ve Katerina Aşkı
YENİ DÖNGÜ

En popüler Osmanlı dönemi dedikodularından biri olan Baltacı Mehmet Paşa ve Katerina aşkı, Prut Savaşı sonrasında ortaya atılan bir iddiadır. Öyle ki Sadrazam Baltacı Mehmet Paşa’nın bu aşk yüzünden savaşı sattığı bile söylenmiştir. 1711 Prut Savaşı esnasında meydana geldiği söylenen olaylar silsilesi yüzyıllar süren bu dedikodunun da fitilini ateşlemiştir. Dönemin hikaye kitaplarında yazılanlar da Baltacı Mehmet Paşa ve Katerina aşkının gerçek mi sorusunu akıllara getirmiştir. Fakat gerçekler insanların hayallerindeki gibi romantik bir hikayeden ibaret değildir. Baltacı Mehmet Paşa ve Katerina ilişkisi diplomatik ve siyasi sebeplerle yapılan bir anlaşmadan ibarettir.

Osmanlı ve Çarlık Rusya Arasındaki Gerilim

1711 Prut Savaşı, dönemin Çarı Deli Petro’nun Osmanlı Devleti’ne yönelik geliştirdiği yeni politika ile patlak vermiştir. Deli Petro döneminde Çarlık Rusya, yüzünü Avrupa’ya dönerek kendisine müttefik güçlü devletler aramaya başlamıştı. 1709 yılında İsveç’i büyük yenilgiye uğratan Deli Petro, İsveç kralının da Osmanlı’ya sığınmasını hazmedemedi.

Bu olayın üzerine 1711 yılında tarihin kaderini değiştirecek Prut Savaşı için ilk adımlar atılmaya başlandı. O sırada da 1710 senesinde sadrazam unvanını alan Baltacı Mehmet Paşa, orduyu savaşa hazır hale getirmişti.

İyi Hazırlanmış Osmanlı Ordusu Bozguna Uğratıyor

Baltacı Mehmet ve Katerina aşkı

Baltacı Mehmet Paşa ve Katerina ilişkisi dedikodularına yol açacak olan gelişmeler de Prut Savaşı esnasında patlak vermeye başladı. Osmanlı ordusunun başında olan Sadrazam Baltacı Mehmet, Rus ordusunu kısa sürede ele geçirmeyi başardı. Deli Petro, aslında bu savaşta Osmanlı’ya karşı güçlü bir galibiyet kazanacağından da oldukça emindi.

Çarın beklentileri boşa çıktı ve Osmanlı ordusunun üstünlüğü karşısında kapana kısılan Rus ordusu geri çekilmeye başladı. Tuna Nehri boyunca kapana kısılan Rus ordusu için yapılacak pek fazla şey kalmamıştır. Herkes Osmanlı ordusunun saldırısını bekliyordu.

Çariçe’nin Teklifi ve Savaşın Seyrini Değiştiren Gelişmeler

Baltacı Mehmet Paşa ve Katerina aşkı için ortaya atılan iddialar da işte tam bu süreçte savaşın sonlarına yakın ortaya çıktı. Tuna Nehri boyunca sıkışıp kalan Rus ordusunun cephanesi ve yiyeceği de tükenmek üzereydi. Zaten ordunun karşı taarruza geçmesine de imkan bulunmuyordu. Bunun üzerine diplomatik zekaya da sahip olan Çariçe Katerina olaya el koydu ve Osmanlı ordusuna teslim olduğunu açıkladı.

Cesur Çariçe, aynı zamanda barış teklifi ile de gelmişti. İslami savaş adetleri ile donanımlı olan Osmanlı ordusu, hiçbir zaman esirlerini öldürme taraftarı değildi. Bu durum kendini esir ilan eden Çariçe için de geçerliydi. Çariçe’nin Baltacı Mehmet Paşa ile yapmış olduğu görüşme savaşın seyrini değiştirmeye yetti. Bu da Baltacı Mehmet Paşa ve Katerina aşkının gerçek mi sorularının sorulmasına neden oldu.

Baltacı Mehmet Paşa ve Katerina Aşkı

Baltacı Mehmet Paşa ve Katerina aşkı

Prut Savaşı esnasında yaşanan bu olayın aslında herhangi bir romantik ilişki ile ilgisi bulunmuyor. Baltacı Mehmet Paşa, Çariçe’nin teslimiyetini derhal İstanbul’a iletiyor. İstanbul’dan gelen haberler neticesinde de Rus ordusu affedilerek büyük bir taarruzun önüne geçiliyor. Dönemin şartları dolayısıyla da duraklama devrinde olan Osmanlı, diplomatik mantıkla ilerleyerek olayın büyümesine engel olmuş oldu.

Bu durumda Çariçe Katerina’nın da cesareti ve diplomatik zekası takdire şayandır. Öyle ki savaş döneminde evli olmayan Deli Petro ve Katerina 1712 senesine nikah kıyarak resmi olarak evlendiklerini duyurmuştur. Deli Petro’nun Katerina ile evlenmesinin en büyük nedeni de Prut Savaşı esnasında gösterdiği fedakarlıktır. Yani aslında Baltacı Mehmet Paşa ve Katerina aşkı gerçekte meydana gelmiş bir olay değildir.

Baltacı Mehmet’in Başına Gelenler

Prut Savaşı’nın sona erdirilmesi ile birlikte sarayda gözler derhal yeni Sadrazam Baltacı Mehmet Paşa’ya çevrilmiştir. Halka ve bazı saray yetkililerine göre Baltacı Mehmet, Katerina ile tutkulu bir aşk yaşayarak ondan çok etkilenmiş ve savaşı tamamlamadan dönmüştür. Hatta ve hatta Katerina, sadrazama yüklü miktarda rüşvet vererek ordunun geri çekilmesini sağlamıştır.

Her ne kadar yaşanan durum diplomatik açıdan mantıklı bir hamle de olsa dönemin Padişahı III. Ahmed söylentilere dayanamadı ve Baltacı’yı Midilli Adası’na sürgün etti. 1712 yılında da Baltacı Mehmet Paşa’nın ölüm haberi alındı. Tarih boyunca da Baltacı Mehmet Paşa ve Katerina aşkı kulaktan kulağa aktarılarak doğru olmayan bir dedikoduya dönüştü.

 

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla İlginç Bilgiler, Kültür ve Sanat
Gitar çeşitleri
Gitar Çeşitleri

Müzikle iç içe bir hayat sürdüren insanoğlu bu ihtiyacını karşılamak için çeşitli yollara başvurmuşlardır. Bu araştırmaların sonucunda bir sürü müzik...

Kanada’da Yaşamak İsteyen Türklerin Yapacakları

Günümüzde pe çok Türk vatandaşı Kanada da yaşamak için planlar yapıyor. Bu planların içerisinde de özellikle Kanada üniversitelerinde eğitim almak...

Dünyada ki karınca çeşitleri
Dünya da Kaç Çeşit Karınca Var?

Evet, Dünya da kaç çeşit karınca var? Bu soru insanlık tarihi boyunca sürekli sorulup durulan en net sorulardan bir tanesidir....

Kapat