Başarının Anahtarı Farklı Olmak İçin 7 İspatlanmış Yetenek - Yeni DöngüYeni Döngü

27 Şubat 2021 - 21:22

Başarının Anahtarı Farklı Olmak İçin 7 İspatlanmış Yetenek

Başarının Anahtarı Farklı Olmak İçin 7 İspatlanmış Yetenek
Son Güncelleme :

18 Eylül 2020 - 10:45

132 views

Günümüzde kişiyi içerisinde yer aldığı kalabalık toplumlardan bir adım öne çıkaran yegane ihtiyaç farklı olmak ve bu farklılığı sergileyebilmektir. Farklılık ise ancak yeni yeteneklerle ortaya çıkmaktadır.

Hayatı boyunca başarılar elde etmiş, zorluklar karşısına çıksa da yıkılmamış ve bu sebeple mutluluğu hiç eksilmemiş olan insanlarla normal bir yaşam süren insanlar arasındaki en temel fark; başarıyı ve mutluluğu yakalayan insanların diğer normal yaşam süren insanlara oranla çok daha fazla anlamlı ve değerli yetenekler kazanmış olmasıdır. Bu yetenekler her ne kadar basit bir şekilde kazanılabilse de önemli olan bu yetenekleri kazananların bu yeteneklere anlamlar yüklemesi ve sürekli bu yeteneklerini geliştirmek adına çalışmalarıdır. Çünkü kişide bulunan her bir yetenek kişiye değer katar ve kişiye diğerlerinden farklı olmak adına bir yol gösterir. Bu sebeple sizleri diğerlerinden farklı kılarak her zaman bir adım önde olmanızı sağlayacak farklı olmak için 7 ispatlanmış yetenek mutlaka uygulamam gerekenler listenizin ilk sayfasında yer almalıdır.

 

Kişiyi Farklı Kılan 7 İspatlanmış Yetenek

1.Hızlı Öğrenebilme

 

Yetenekler doğuştan gelen ve sonradan kazanılan olmak üzere ikiye ayrılır. Bu yazıda belirtilen tüm yetenekler doğuştan gelebileceği gibi gerekli çalışmayla sonradan da kazanılabilir. Hızlı öğrenebilmek de tüm yetenekler arasında en özel olanıdır. Çünkü kişi bu yeteneği kendine kazandırdıktan sonra diğer tüm yetenekleri de sorunsuz ve hızlı bir şekilde kendine kazandırabilir. Hızlı öğrenebilme sayesinde kişi sadece yetenekler kazanmaz. Aynı zamanda kendine en uygun olan öğrenme planını da oluşturabilir.

 

2.Hızlı Okuyabilme

Zaman insanoğlunun sahip olduğu en değerli nimettir. Boşa harcanıldığı takdirde geri alınamayan tek şeydir. Bu sebeple zamanın boşa harcanılmaması gerekilir. İnsanın zamanını boşa harcamaması ve kendine zaman yaratabilmesi aynı zamanda kişinin farklı olmak için de edinmesi gereken bir alışkanlıktır. Peki, insan kendine nasıl zaman yaratır?

İnsanların birçoğunun öğrenmek için kullandığı yöntem okuyarak öğrenmektir. Bir konu hakkında bilgi sahibi olmak için kitaplar, haberleri takip etmek için gazeteler, iş hayatında dosyalar, vb. sürekli bir şeylerin okunması gerekilir.  Ve bu durum gün içerisinde zamanın daha değerli işlerle değerlendirilmesini engellemektedir. Bu sebeple tüm bu işlere rağmen kişinin kendisine zaman yaratabilmesi için hızlı okuyabilme yeteneğini kazanması gerekir. Böylelikle kişi 1 sayfa yazıyı 5 dakikada okumak yerine 3 dakikada okuyarak herkesten bir adım öne geçebilecek ve farklılığı yakalayabilecektir. Ayrıca bu kabiliyet kişiye ömrü boyunca binlerce saatini geri hediye edecektir.

3.Yabancı Diller Öğrenmek

Hangi ülkenin vatandaşı olursanız olun sadece o ülkenin dilini bilmeniz sizin diğer dillerle konuşan insanlarla anlaşmanızı güçleştirecektir. İngilizce dili bir dünya dili olmasına rağmen aynı durum bu dil için de geçerlidir. Çünkü aynı dil toplumdan topluma dahi farklılıklar gösterebilmektir. Bu sebeple farklı olmak için yabancı diller öğrenmek bir zorunluluktur. Yabancı dil öğrenen insan karşısındaki topluma daha fazla güven verir, değerli zamanını tercümanın konuşmayı çevirmesi için ayırmaz. Böylelikle yabancı dil bilmeyen tüm rakiplerinin bir adım önünde olur.

Dikkat edilmelidir ki yabancı dil öğrenmek bir bilgi ve emek işidir. Yöntemsiz asla yapılamaz. Yabancı dile bağlı olarak o dili öğrenen kişinin zihinsel gelişimi, karar alma yetisi ve hafızası olumlu ya da olumsuz etkilenir. Bu sebeple hangi dilin öğrenilmek istenildiğine özel hayat, iş hayatı, çevre gibi unsurlar göze alınarak karar verilmelidir. Şu da unutulmalıdır ki Çince, İngilizce, İspanyolca, Hintçe Ve Türkçe dillerini bilen insanlar dünyanda bulunan insanların yaklaşık yarısıyla hiçbir tercümana ihtiyaç duymadan anlaşabilir.

4.Topluluk Önünde Konuşabilmek

 

Farklı olmak için 7 ispatlanmış yetenek arasında mutlaka yer alması gereken bir diğer yetenek, topluluk önünde konuşabilme kabiliyetidir. Bu kabiliyete sahip olan kimseler her zaman toplumda sözünü dinletebilmektedir. Bu şekilde de toplumun içinden sıyrılarak farklı olduklarını gösterebilmektedirler. Özellikle iş görüşmelerinin işe alım süreçlerinde bu kişilerin şansları topluluk önünde konuşamayan kişilere oranla çok daha yüksektir. Bu sebeple farklı olabilmek adına mutlaka topluluk önünde konuşabilme yeteneği kişi tarafından çalışılarak kazanılmalıdır. Günümüzde kişiye bu yeteneğin kazandırılmasını sağlayan kurslar bulunmaktadır.

5.Bloglama Yapmak

Günümüzde her ne kadar yeni bir alan olarak görülse de önemi her geçen gün artan bloglama sayesinde kişiler he zaman rakiplerinden birkaç adım önde olabilmektedir. Artık farklı olmak için kullanılan ispatlanmış yetenekler arasına giren bu yöntemle insanlar işleri için marka oluşturabilmektedir. Teknolojinin bir nimeti olarak kabul edilen bu yönetim sayesinde istenilen tüm insanlara ücretsiz ve kolay bir şekilde mesajlar gönderilebilmekte, düşünceler paylaşılabilmektedir. Fakat bu yöntemi kullanmak da bir yetenek işidir. Bu sebeple farklı olmak için bloglama yöntemini kullanmadan önce mutlaka kişi yeteneğini geliştirmeli ve bu alanın tüm ayrıntılarını bilmelidir.

6.Örgütleme Yapabilme

Başarılı ve diğerlerinden farklı bir insan olmak isteyenler mutlak suretle arkadaş çevresini iyi insanlardan seçmelidir. Bu şekilde çevredeki iyi insanlar sayesinde kişinin değeri ve saygınlığı da artacaktır. Ayrıca bu kişinin ihtiyacı olduğunda örgütleme yapabilme ihtiyacını karşılayacaktır. Örgütleme yapabilen insanlar olumsuz bir durum karşısında çevresindeki insanları kendi yanına çekebilir ve böylelikle kendi düşüncesini savunan yüzlerce hatta binlerce insanın desteğini alabilir. Tabi ki örgütleme yapabilme yeteneği bu yüzden farkındalık ve başarı yaratan en büyük yeteneklerden biridir.

7.Enstrüman Çalmak

Farklı olmak için 7 ispatlanmış yetenek arasından insan ruhuna hitap eden yetenek enstrüman çalmaktır. Yapılan araştırmalar neticesinde kendisini enstrüman çalmak için geliştiren insanların IQ seviyesinin arttığı tespit edilmiştir. Ayrıca müziğin ruhun gıdası olduğu da yüzyıllardır bilinen bir gerçektir. Kişi müzik besteleyerek ya da bir enstrüman çalarak bir işe olan konsantrasyonunu arttırabilir. Günümüzde yoğun bir hayat temposunun olduğu düşünüldüğünde enstrüman çalan bir insanın diğer insanlardan çok daha farklı olacağı da bilinebilir. İnsan bu farklılık sayesinde başarısına başarı katar, toplumlarda önder konuma ulaşabilir.

Ayrıca unutulmamalıdır ki kişi kendine, ‘’Ben bu yeteneklerden hangilerine sahibim?  Hangilerini öğrenmem benim işe yarar? Beni diğerlerinden farklı kılar?’’ sorularını sormalıdır. Kendine vereceği cevaba göre de eksik olan yeteneklerini geliştirmeli, sahip olmadığı yetenekleri de kazanmak için planlı ve etkili bir şekilde çalışmalıdır. Ancak bu şekilde herkesten farklı ve başarılı olunur.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Önceki yazıyı okuyun:
Bilim Adamlarına Göre İnsanlık Ne Zaman Bitecek?

Dünyanın sonunun ne zaman geleceği yıllardır tüm insanlık için her zaman bir soru işareti olmuştur. Bilim adamları tarafından sürekli araştırılan...

Kapat