Site Rengi

Yeni Döngü

Beden Dili İle Yalanı Nasıl Anlarsınız?

Beden Dili İle Yalanı Nasıl Anlarsınız?
YENİ DÖNGÜ

İletişim ile ilgili gerçekleştirilmiş bilimsel araştırmalar çerçevesinde kabul edilmiş genel geçici bir varsayım, kelimelerin tek başına iletmek istediğimiz mesajın % 7’sini iletmeyi başarabildiğini söylemektedir. Geri kalan oranın ise %55’i beden dili ve %38 ise sesin tonlamasıyla iletildiği şeklinde bir istatistik ortaya çıkmıştır. Bu istatistikler tüm iletişim kaynaklarında hemen hemen aynı oranlarla ifade edilir. Bu nedenle %55’lik bir orana hükmeden beden dili, pek farkında olmasak da anlatmak istediklerimizi daha etkili anlatmanın bir yoludur.

Bedensel veya zihinsel bir engeli olmayan herkes konuşurken beden dilini kullanır. Beden dili eğitimleri veriliyor olsa da pek çoğumuzun bunu farkında olmadan yaparız. İçgüdüsel olarak konuşurken ellerimiz, yüz ifadelerimiz ve hatta çoğu zaman ayaklarımız bile hareket halindedir. Kelimeler tarafından ifade edilmeyen hatta yanlış bir şekilde ifade edilen pek çok şeyi beden dili yolu ile karşımıza aktarmaktayız Bu nedenle beden dili okumayı bildiğimiz takdirde karşımızda ki kişinin yalan söyleyip söylemediğini anlamak mümkündür.

Beden Dili Bize Ne Anlatıyor

Beden dilinin yalanı keşfetmesinden önce farkında olmadan yapmış olduğumuz bazı davranışlardan ve anlamlarından örnek vermek isteriz. Bir yere davet edildiniz ve içeride pek de samimi olmayan resmi bir ortam olduğunu hayal edin. İlk yapacağınız hareket elinize bir içecek almak ve kendinizi güvende hissedeceğiniz bir köşe bulmak olacaktır.

Bunu yaptığınız için tabii ki çekingen bir insan değilsiniz. Sadece tanımadığınız ortama ayak uydurana kadar diğer insanlarla iletişiminize bir süre set çekiyorsunuz. Eğer dikkatle izlerseniz birçok kişinin de aynı şekilde elindeki bardak boş olsa bile iki elleriyle tuttuğunu görürsünüz. Bunun anlamı kendini güvende hissetmek için araya bir duvar örmektir.

Otobüste ya da metro da seyahat ederken insanlara hiç dikkat ettiniz mi? Özellikle de kadınlar oturdukları yerde çantalarını önlerine alırlar ki diğer insanlar ile aralarına bir duvar örerek iletişime kapalı olduklarını farkında olmasalar da vurgulamak isterler.

Beden dilini incelediğimiz de ayak ayak üstüne atıp kolları göğsünde bağlamak da iletişime kapalı kişilerin sergilediği bir davranış şeklidir. Bu davranışın temelinde yatan tutum ise içgüdüsel olarak geliştirdiğimiz savunma mekanizmasından kaynaklanmaktadır.

Yalanı Beden Dili İle Yakalamak Mümkün mü?

Kadınların çok daha kolay yalan söylediği iddia edilse de yalan söylemenin cinsiyet ile pek alakası yoktur. Yalan insanoğlunun en gizli silahlarından birisidir ve kimi zaman çok da tehlikeli bir hal alabilir. İster özel ister genel ilişkilerinizde öncelikli olarak şüphe oluştu ise bu konularda karşınızdaki kişiyle yüz yüze iletişim kurmalısınız. Çünkü beden dilinin etkisini telefonla konuşarak ya da mesajlaşarak görmeniz mümkün değildir. Karşınızdaki kişiye şüphelerinizi ifade ederek sorular sorun ve verdiği cevaplar ile birlikte onun beden dilinin konuşmasını izleyin. Eğer aşağıda yazılan davranışları gözlemliyorsanız büyük bir olasılıkla size yalan söylüyordur.

  • Yalan söyleyen insanlar da savunma mekanizması devreye girerek kendilerini güvende hissetmek isterler. Sanılanın aksine yalan söylerken kişiler gözlerini kaçırmaz, aksine yalanına inanıp inanamadığınızı anlamak için sürekli gözleri üzerinizdedir ve söyleyeceğiniz her şeye bu savunma içgüdüsüyle cevap vermeye hazırdır.
  • Yalan söyleyen kişiler genelde sıkılgan tavırlar sergilerler ve durumdan bir an önce kurtulmak için normalde olduğundan çok daha kibar ya da çok daha saldırgan davranışlar sergilerler.
  • Sık olarak tekrarladıkları “gerçekten” veya “ciddi söylüyorum” gibi vurgular karşısındaki kişiyi yalana inandırmak için beyhude çabalarıdır. Karşınızda ki kişi sürekli olarak bunları tekrarlıyor ise yalan söylüyor olması çok kuvvetli bir ihtimaldir.
  • Yalan söyleyen kişinin en büyük korkusu karşısındaki kişinin bunu anlama ihtimalidir. Bu nedenle devamlı olarak el, ayak hareketleri ile ve çıkardığı sesler ile karşısındakinin dikkatini dağıtmaya çalışır. Örnek vermek gerekirse ensesiyle, alnıyla, burnuyla ve dudaklarıyla sık sık oynama hareketleri yalanın belirtileri arasında yer almaktadır. Özellikle dudaklarıyla sık oynaması, size söylemek istediği bir şeyler olduğunu ama kendisini tuttuğunun bir işareti olarak anlamlandırılabilir.
  • Beden dili içerisinde el ve kol hareketleri de yalan tespiti için önemlidir. Doğruyu söyleyen insanlar genelde ellerini masumiyeti ifade eder bir biçimde avuçları açık ve yukarı dönük bir şekilde konuşurlar. Ellerin kapalı olması ise gizlediği bir şeylerin işareti olabilir.
  • Yalan söylediğine inandığınız kişinin işaret parmağıyla sizi göstererek konuşması bir tehdit mesajıdır ve söylediklerine inanmanız için üstünüzde baskı kurmayı amaçlamaktadır. Bunun dışında konuşurken devamlı omuz silkmesi ise söylediklerine kendisinin bile inanmıyor olmasını gösterir.

Elbette ki tüm bu beden dili işaretleri tek başına bir kişinin yalan söylediğini ortaya koyacak kadar yeterlilikte değildir. Ancak ortada bir şüphe var ise ve o kişinin yalan söylüyor olma ihtimali bulunuyorsa yukarıda yazan beden dili işaretleri de şüphenizi tasdikleyecek unsurlar olacaktır.

 

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Kişisel Gelişim ve Psikoloji
İnsanın Merkezleri

  Mizaç, Kişilik, Karakter Kavramları Toplumumuzda mizaç, kişilik ve karakter kavramları ortak kullanılmaktadır. Yani çoğumuz bu kavramların aynı anlama geldiğini...

Bahaneler

İnsanlar belirli bir olgunluğa geldikten sonra, gerek aile yaşantısı gerek toplum içinde yaşamış olduğu olaylardan kaynaklı bazı hedefler belirler kendine....

Boş Zamanlarınızda Beyninizi Güçlendirmek İçin 8 Öneri

Daha akıllı olmak için doktora ya da akademik kariyer yapmanıza gerek yok. Bu çok zaman alacaktır. Zaman en kıymetli kavram...

Kapat