Site Rengi

Yeni Döngü

Bilgisayara Format Nasıl Atılır

Bilgisayara Format Nasıl Atılır
YENİ DÖNGÜ

Genellikle bilgisayarımız yavaşladığı zaman, dosyaları temizler, gereksiz programları siler ve disk birleştirici gibi windows’un kendi içinde olan yöntemlerini deneriz. Ancak bazen istediğimiz verimi alamayabiliriz. Bu yüzden de son çözüm olarak bilgisayara format atma seçeneğini devreye alırız. Bu sayede silemediğimiz, gizli kapaklı ne kadar dosya varsa hepsini yok etmiş oluruz. Bu da bilgisayarımızı ciddi anlamda rahatlatır. Şimdi bilgisayara format nasıl atılır ona bakalım.

Öncelikle Dosyalarımızı Güvene Alalım

Eğer format atmaya karar verirsek, ilk yapacağımız işlem bizim için önemli olan tüm dosyaları harici belleğe almak olmalı. Ayrıca Ethernet sürücüsü çok önem arz ediyor. Bazı formatların ardında bilgisayar otomatik olarak güncellemeleri yapar. Ancak Ethernet sürücü çok önemlidir. Eğer onu yapamazsa diğer hiçbir sürücüyü yükleyemez. O sebeple mutlak suretle Ethernet sürücüsünü de kopyalamak gerekir.

BIOS Ayarı

Gerekli bilgileri aldığımızdan emin isek, bilgisayarı yeniden başlatırız. Başlarken “delete” ya da F8 tuşuyla BIOS ayarı ekranına gireriz. Burada açılışta ilk önce görmesini istediğimiz sürücüyü tanımlarız. CD üzerinden yükleme yapacağımız için CD-ROOM seçeneğini aktif ederek, ekrandan çıkarız. Bilgisayar kendini yeniden başlatır ve bu kez CD-ROOM sürücüsünü ilk önce okur. Orada da Windows CD’sini gördüğü için bizi otomatik olarak Windows kurma alanına götürür.

Baştan başlayan bilgisayar bize “herhangi bir tuşa basın” ibaresi yer alan ekranı karşımıza getirir. Bu yazıyı gördüğümüz zaman doğru yerdeyiz demektir. Yüklemede bize basitçe sorular soracaktır. Saat seçimi, bilgisayar adı gibi sıradan, klasik şeyler. Bunları cevaplandırdıktan sonra, hard disk ile ilgili bölüme geliriz. Burada ister hard diski daha çok parçaya ayırırız, istersek de ayrılmış parçaları kaldırırız. Tüm sürücüleri silerek yeni sıfırdan bir sürücü de belirleyebiliriz. Bu sürücüleri biçimleriz. Yapılan işlem sırasında bilgisayar, birkaç kez yeniden başlayacaktır.

Kurulum Sonrası Sürücü Güncelleştirme

Yaklaşık da 30 dakika süre sonunda da format atılmış ve Windows kurulmuş olacaktır. Sırada ki işlem ise sürücü güncelleştirme olacaktır. Masaüstü ekranı geldiğince öncelikle aygıt yöneticisine giderek eksik yüklenen parçalar var mı onlara bakmak gerekir. Bunun içinde başlat menüsünde bulunan “bilgisayarım” ikonunu önce masaüstünde göster diyerek, ardından da sağ klik yaparak özelliklerine girelim. Oradan da aygıt yöneticisine ulaşabiliriz. Sarı ünlem ile işaretli sürücüler yüklenememiştir. O yüzden onları internetten araştırarak güncel sürücülerini manuel yüklemek gerekecektir.

Sürücü yüklerken dikkat etmemiz gereken bir nokta var. Aslında bu tüm yüklemeler için geçerlidir. Bir program ya da sürücü yüklerken, hiç alakasız program ya da eklentiler de yükleyebilirler. Bunlar genellikle isteğe bağlı olduğu için yükleme tercih edilmeyebilir. Eğer bizimle alakalı olmadığına inandığımız uygulamaları da yüklemek isterse sadece yanındaki tik işaretini kaldırarak bunu engellemiş olursunuz. Bu sayede de gereksiz yere bilgisayarı doldurmamış oluruz.

Bilgisayara format atmak ve yeniden kurmak neredeyse çocuk oyuncağı diyebiliriz. İlk çıktığı zamanları da hatırlıyorum, kurulum ayrı disketlerden saatlerce sürerdi. Format deseniz tam bir baş belasıydı. DOS ortamlarından falan yapılıyordu. Ancak teknoloji ve işletim sistemlerinin de gelişmesiyle birlikte inanılmaz kolay bir şekilde artık bilgisayarımıza format atabiliyoruz. Belirttiğim adımları izlerseniz, hiç yorulmadan ve çok hızlı bir şekilde format atarak, bilgisayarınızı gereksiz tüm yazılımlardan kurtarır ve performansını arttırırsınız.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Nasıl Yapılır, Teknoloji
RoboPony: COVID-19 Salgınında Görev Yapan Çinli Robot İnanılmaz Düzeyde Talep Alıyor

Virüs nedeni ile pek çok sektörün dar boğaza girdiği şu günlerde Çin’de üretilen RoboPony adlı robot insanlar için alışveriş yapıyor,...

Sürpriz Elektrik Faturası ile Karşılaşmayın! Enerji Tasarrufu için Neler Yapabilirsiniz?

Ay sonu gelecek olan sürpriz bir elektrik faturası her kullanıcı için büyük bir hayal kırıklığı nitelindedir. Ayrıca evinizde elektrikle çalışan...

Uygun Fiyatıyla Dikkat Çeken Redmi 8A Dual Tanıtıldı! İşte Özellikleri

Son dönemde adından oldukça söz ettiren Redmi firması yeni akıllı telefonunu tanıttı. Redmi 8A Dual ismi verilen akıllı telefon fiyatıyla...

Kapat