Bilimkurgu Film Önerileri - Yeni DöngüYeni Döngü

25 Ocak 2021 - 09:54

Bilimkurgu Film Önerileri

Bilimkurgu Film Önerileri
Son Güncelleme :

17 Nisan 2020 - 22:51

92 views

Geleceğin nasıl olacağına dair fikir sunan bilimkurgu filmler bizim daha önce hiç düşünmediğimiz bazı gelişmeleri vermesi açısından eğlencelidir. Orijinal bir kurgu ve şok eden bir son izleyiciyi kendisine bağlayabilir. Bilimkurgu filmler çoğu zaman başka bir dünyayı ve insandan başka türleri anlatıyormuş gibi görünse bile özüne baktığımız zaman anlattığı şey bizden başkası değildir. Bu bilimkurgu filmler bir de beyin yakan cinstense izleyeni ekrana kilitleyip bazen soluk bile aldırmaz. İç içe geçmiş kurgusuyla birlikte beyin yakan filmler, sinema dünyasının en cezbedici türlerindendir. Siz de anlamaya çalışırken beyin yakan filmler izlemek isteyenlerdenseniz bu liste tam size göre. İşte beyin yakan beş bilimkurgu film.

 

Yok Oluş (Annihilation) IMDb: 6,9

Natalie Portman’ın başrolünde oynadığı Yok Oluş filmi izleyenler tarafından hem çok beğenilmiş hem de çok eleştirilmiş bir film. Amerika’da aniden ortaya çıkan gizemli bir bölge devlet yetkilileri tarafından araştırılsa da gönderilen ekiplerden bir daha haber alınamaz. Zar gibi bir duvar tarafından gözlerden uzak tutulan bölgede ne olduğunu kimse bilmemektedir. Ellerinde sadece bozuk bazı görüntüler vardır. Bunlar da ne olduğunun anlaşılmasına yetmez. İçeri girmesi için tamamı kadınlardan bir intihar timi oluşturulur. Kocası bu bölgeye girdikten sonra aniden hafızasını kaybetmiş şekilde bölge dışında ortaya çıkan Natalie Portman da bu timin içinde yer alır.

Karmaşık kurgusu ve akıl ötesi fikirleriyle izleyeni kendine bağlayan bir film Yok Oluş.

 

Geliş (Arrival) IMDb: 7,9

Bir dili öğrenen kişinin o dilin yapısıyla düşünmeye başladığı tezinden yola çıkan filmde dünya üzerindeki belli noktalarda insanlığın “kabuk” adını verdiği 12 uzay gemisi belirir. Kısa zamanda hiçbir harekette bulunmadan öylece duran bu kabukların aslında uzaylı yaşam formlarına ait olduğu ortaya çıkar ve bu noktadan sonra insanlık onların geliş amacını anlamak için iletişim kurma çabalarına başlar. Ancak insan türü bilmediğinden korkan bir türdür. Bu yüzden uzaylılarla iletişim kurması için ordu tarafından getirilen dilbilimci onların ne dediğini eksiksiz anlamak zorundadır.

2016 yılında gösterime girmiş olan Geliş filmi etkileyici konusu ve istilacı uzaylılardan uzaklaşan kurgusuyla beğenileri topladı.

 

 

Ay (Moon) IMDb: 7,9

Duncan Jones’ın yönetmenliğini yaptığı ay filmi gösterime girdiği 2009 yılından beri bilimkurgu severlerin dilinden düşüremediği bir film. Astronot olan Sam Bell, çalıştığı şirket için ayda görev yapmaktadır. Görev süresinin neredeyse sonu gelmiştir ve dünyaya dönmek için sabırsızlanmaktadır. Görevi sırasında yaşadığı bir kazadan şans eseri sağ çıkar. Ancak bu kaza sonrasında olanlar onun varoluş amacını öğrenmesine ve hayatının hiç de düşündüğü gibi olmadığını anlamasına neden olacaktır.

Ay filminin yavaş ilerleyen bir temposu olsa bile dakikalar içinde insanı büyük bir sorgulamanın içine iten ana fikriyle yıllardır izleyicileri kendisine bağlamaya devam ediyor.

Marslı (The Martian) IMDb: 8,0

Andy Weir’in aynı isme sahip romanından uyarlanan filmde bir grup astronot Mars görevindedir. Ancak Mars yüzeyinde tahmin edilemeyen bir şekilde çıkan fırtına onların görevi iptal ederek dünyaya geri dönme kararı almasına sebep olur. Fırtına da ekip gemiye ulaşmayı başarsa da Mark Watney ekibin geri kalanı kadar şanslı değildir. Öldüğü sanılarak Mars’ta bırakılır ancak yaşıyordur ve zekası kadar dili de sivridir.

Kocaman bir gezegende yaşayan tek şey olmanın ve bütün gezegenin sana karşı olmasının etkileyici bir şekilde anlatıldığı filmde Mark Watney’in karşısına çıkan zorluklarla mücadele etme tarzı ve yaşama isteği Marslı filminin soluksuz izlenmesini sağlıyor.

Yıldızlararası (Interstellar) IMDb: 8,6

2014 yılında gösterime girmiş olan Yıldızlararası bugün hala popülerliğini koruyan ve defalarca izlenen filmlerden biri. Christopher Nolan’ın övgü toplayan filmi Yıldızlarası, yakın gelecekteki bir dünyayı konu ediniyor. Bu dünyada ekinlere musallat olan bir sülün yüzünden yiyecek hiçbir şey kalmayacağı için açlıktan ölmenin arifesindeki insanlık yaşamanın bir yolunu bulmak için uğraşmaktadır. Toplumlar düzenlerini değiştirmiş ve artık sınırsızca tüketecek bir şey kalmadığı için geçmişlerini lanetlemeye başlamıştır. Artık makineler yoktur, ordu gereksizdir çünkü dünya üzerinde uğruna savaşacak bir şey kalmamıştır ve insanlık kalan kaynakları yaşamak için kullanmaya çabalamaktadır. Uzayda açılan bir solucan deliğiyse kurtuluş olabilir.

Muhteşem görsel efektleri ve müzikleriyle de adından söz ettiren film 2 saat 49 dakika boyunca zamanın nasıl aktığından habersiz bırakıyor izleyeni.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Daha fazla Bilimkurgu
Hayatta Kalma Temalı 10 Muhteşem Bilimkurgu Film

Bilimkurgu filmleri konuları bakımından çok çeşitli alanlara yayılmış durumdadır. Korkudan romantizme, devrimden kıyamet senaryolarına kadar geleceği tasvir ederken iyi kötü...

Kapat