Site Rengi

Yeni Döngü

Bitcoin Yükseliş Trendine Girdi Mi?

Bitcoin Yükseliş Trendine Girdi Mi?
YENİ DÖNGÜ

Geçtiğimiz günlerde Dow Jones Industrial Average ve Bitcoin’ in 6400 dolarlık destek düzeyine kadar  güçlenmesinden sonra kripto uzmanları, Bitcoin fiyatının kısa vadede en az 7500 Dolara kadar yükseleceğini öngörmüşlerdi. Fakat en son 2 gün içinde Bitcoin için kısa vadeli de olsa bir aşağı inme eğilimi düşünülmeye başlandı. Piyasalarda bitcoin yeni yükseliş trendine mi girdi şeklinde pek çok soru dolaşıyor.

BitMEX gibi büyük borsalardaki dengeli olmayan alım satım talimatlarının (Özellikle yüklü bitcoin satışlarının) ve Bitcoin vadeli işlemlerinde tanımlanan açık faizlerin düşmesinin Bitcoine yönelen alım talebinde  düşmeye sebep olduğu bildiriliyor. Daha önceki dönemlerden örnek vermek gerekirse, Bitcoin fiyatı Aralık 2018’de iyileşme ve yükselme eğimi yaşamadan önce de uzunca bir süre düşük bir fiyatta kaldı.

Bu dönemde Bitcoinin en düşük seviyesi olan 3000 dolara düşmesinden sonra, 7000 ila 8000 dolar arasında basamaklı olarak yükselmeye başlaması için 4 ay kadar bir süre beklenilmesi gerekti. Bu olay daha önce yaşanmış olduğu için, bu kez de Bitcoinin 3700 dolara düşmesinden sonra göstereceği iyileşmenin çok hızlı olabileceği konusunda tereddütler bulunuyor. Joe007 gibi kripto pazarında bulunan en büyük yatırımcının açıkladığına göre kripto piyasasında büyük düzelme zamanlarında kısa süreli V şeklinde dalgalanmalar geçirilebiliyor.

Üst Düzey Yatırımcılar Wall Street’te Yaşanan Problemin  Bitcoine Etkisini Yorumluyor  

Cointelegraph basın organına bilgi veren kripto para uzmanı ve teknik analist Eric Thies, Wall Street ve kurumsal yatırımcılar savaşının Bitcoinin fiyat trendi üzerinden direk olarak etkili olduğunu bildirdi. Bu arada ABD borsasında düşüş yaşanırken, CME de dahil olmak üzere borsalarda, özellikle uzun vadeli işlem borsalarında uygulanan açık faiz de önemli oranda düşüş gösterdi. Vadeli işlemlerde açık faiz terimi, belirli bir zaman içindeki uzun ve kısa sözleşmelerin toplam tutarını ifade ediyor.

Skew’ in bildirdiği verilere göre, CME, bİTmex, Binance, OKEx ve Huobi gibi bütün Bitcoin işlem sözleşmeleri için belirlenen açık faiz 21 Mart 2020’den bu yana 4.20 Milyar dolardan 3.20 Milyar dolara kadar düştü.

Elde edilen ve ilan edilen bu verilere dayanarak, Thies vadeli işlem piyasası hacminde bu kadar büyük bir düşüş olmasının Bitcoin fiyatında düzenlemeye sebep olduğunu ve bunun bütün kripto para piyasasında karışıklığa sebep olduğunu belirtti.

Thies sözlerine şöyle devam etti. ‘’Geçen hafta düşüş yaşanması ile çoğu kişinin kafası karıştı. Ancak daha geniş bir açıdan düşünüldüğünde gelişmelerin mantıklı olduğu anlaşılıyor. Durumun gerçeklerine bakıldığında Bitcoinin düşmeden önce güçlü bir durum sergilediği hatırlanabilir.  Bu düşüş Bitcoinin ilk resesyonu olarak tanımlanabilir. Bitcoini Wall Street’ten bağımsız düşünmemek gerekiyor.  Wall Street yıkıldığı takdirde Bitcoin de parçalanır. ‘’

ABD piyasasında söz sahibi bazı strateji uzmanları Borsanın tam olarak dibe vurmadığını söylüyorlar. Koronavirüs pandemisinin halen yayılmaya devam etmesinin ve ABD’nin virüsün yayılmasındaki hız rekorunu Çin’den devralması da BTC’nin fiyat eğimi üzerinde olumsuz etkide bulundu.

Ayrıca bu duruma Bitcoinin piyasada yaşadığı satış baskısı da eklendiğinde Bitcoinin ne kadar savunmasız kaldığı anlaşılabilir.

Bitcoin Rallisi

Bitcoin tarihi boyunca PentarhUdi gibi birden fazla pazarda öngörü sahibi olan uzmanlar BTC’nin fiyatı Şubat ayında 10.000 Doların üzerinde iken, birden fiyat düşmesi yaşayarak 6000 Doların altına düşeceğini bildirmişti.

PetarhUdi Şubat ayında Bitconin 200 haftalık hareket ortalamasında 5800 dolar olarak öngörüde bulunmuştu. Fakat BirMEX ve diğer borsacılar bu ağırlığı almak istemedi. Borsacılar tarafından yapılan, bir dizi tasfiye  sonucu Bitcoinin fiyatı 3600 dolara kadar düştü

Bunun arkasından PentarhUdi, Bitcoinin 8500 dolara kadar çıkabileceğini ve bunun da önümüzdeki 200 gün içinde olabileceğini duyurdu.

BTC’nin 3000 doların altında yer alan ikinci bir düzenlemeye karşı savunmasız olduğu bildirildi. Ayrıca Bitcoinin bu kadar düşmesinde, küresel finansman paniğinin çok büyük olmasının da etkili olduğu da ilave edildi.

Küresel Pazarlarda Düşüş Potansiyeli Çok Büyük Görünüyor.

Thies yaptığı yorumda Bitcoinin 5200 dolardan yaklaşık 6900 dolara kadar yükselebildiğini fakat bu dönemde tarihsel olarak güçlü bir dirençle aşağı itildiğini de ilave etti. Şimdi bütün yıl boyunca negatif ve sınırda aşağı yönlü bir eğilim gösterebileceği de söyleniyor.

Bitcoin Daha Düşük Olabilir

Bitcoin 26 Mart 2020’den bu yana ABD borsası ile daha az korelasyon gösterdi. Dow Jones Perşembe günü % 6 dan fazla yükselirken Bitcoinin fiyatı oransal olarak daha sabit kaldı. Risk Sermayesi yatırımcısı Chris Burnske eldeki teknik verilere odaklanıldığında Bitcoinin en düşük seviyelerinin 3000 dolardan tekrar test edilebileceğini bildirdi.

Bu yaklaşım Bitcoinin tarihsel döngülerine uygun görünüyor. Bitcoin orta ve uzun vadede yükseliş eğilimini makro düzeyde tutması için düşük düzeylerinin tekrar test edilmesi gerektiği ve birkaç ay süren istikrarlı birikim aşamasının kritik bir öneme sahip olduğu bilgisi paylaşıldı.

Strateji uzmanları ABD borsalarının Koronavirüs pandemisinin ekonomik sonuçlarıyla sarsılmaya devam edeceğini tahmin ediyorlar. Yeni raporlar ABD’ deki virüs salgınının yeniden nüksedebileceğini ve ABD’nin kendini bu durumdan kurtarmasının Çin’e oranla bir kaç hafta daha uzun sürebileceğini söylüyorlar.

Bitcoin dirençleri geçerse yükseliş trendi yakalayabilir.

Bitcoin Nedir Tarihi

2008 Yılında Satoshi Nakamoto adında kimliği bilinmeyen bir programcı tarafından geliştirildi. Daha sonra piyasaya sürüldü. Bitcoin  dijital kripto para birimidir. Kriptocoin için elektronik imza gerektirir. Para işlemlerinin güvenliğini ve meşruiyetini sağlamak için bir çalışma kanıtı protokolü ile desteklenen blockchain adlı ağ halinde dağıtılmış, genel veri tabanı teknolojisini kullanır. İşlemler ve depolama blockchain üzerinde olur. Bitcoin üretimi madencilik yetenekleri olan kullanıcılar tarafından yapılır. Toplam tutarı 21 Milyon jetonla sınırlıdır. Şu anda Bitcoinin piyasa değeri 138 milyar doları aşıyor. Kripto para alım ve satımı özel Bitcoin değişim platformları ya da ATM’ler vasıtası ile yapılabilir.

 

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Genel, Haber, Köşe Yazıları, Kripto Para, Teknoloji
Twitch’te Nasıl Yayın Yapılır

Twitch söz konusu olmadan canlı yayın hakkında konuşabilmek çok mümkün değildir. Bu yazıda Twitch’te nasıl yayın yapılır sorusunun cevabı ve...

27 Mart Corona Virüsü Gelişmeleri
27 Mart Corona Virüsü Gelişmeleri

Çinin Vuhan şehrinde başlayan Covid-19 salgını, çok kısa bir süre içerisinde 202 farklı ülkeye yayıldı. Dünya genelinde virüse 574,789 kişi...

Almanya’da Yaşamak İsteyen Türklerin Yapacakları

Pek çok Türk vatandaşı Almanyada yaşamak için çeşitli adımlar atıyor. Bu adımları atarken de bazı detaylara dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle...

Kapat