Site Rengi

Yeni Döngü

Böbrek Taşı Nedir?

Böbrek Taşı Nedir?
YENİ DÖNGÜ

Böbrek taşı böbreklerdeki kanın temizlenmesi sırasında mineral ve tuzların birikmesi sonucu oluşmaktadır. Atık maddeler vücuttan dışarı farklı yollar ile atılmaktadır. Vücuttaki atık maddelerin dışarı sıvı olarak atılması böbrekler aracılığı ile olmaktadır.

Böbrek taşının oluşmasına birçok etmen etki etmektedir. Bunlar genelde kişinin beslenme tarzı, yaşam tarzı gibi durumlardır. Genelde tedavi edilir ancak tedaviden sonra tekrar rastlanabilmektedir. Genellikle erkeklerde görülme sıklığı daha yüksektir. Yaş grubu olarak da 30 yaşlarından sonra daha yaygındır.

Bu hastalık sıklıkla şiddetli karın ağrıları ile bilinmektedir. Türkiye’de ve Orta Doğu’da bu hastalığa sıklıkla rastlanmaktadır. Tedavisi ve teşhisi erken zamanda yaşamazsa kişiler böbrek kaybı yaşayabilmektedir. Bu yüzden tedavisi büyük önem arz etmektedir.

Böbrek Taşının Belirtileri Nelerdir?

Böbrek taşının belirtileri kendini çok net göstermektedir. Belirtiler fark edildiği takdirde direk tedavi için doktora gidilmelidir. Bazen hiç belirti de olmayabilmektedir. Bunun için düzenli olarak doktor kontrolüne gitmek gerekmektedir.

Böbrek taşı belirtileri şu şekildedir;

En çok bilinen ve şikayet edilen belirtisi şiddetli ve sancılı karın ağrılarıdır. Bu hastalığı yaşayan kişiler en çok bu durumdan rahatsızlık duymaktadırlar. Karın ağrıları taşın büyüklüğüne göre şiddetini değiştirebilmektedir.

Karın ağrısının beraberinde mide bulantılarına da rastlanmaktadır. Aşırı mide bulantısı olduğu takdirde kişi kusmaktadır.

Böbrekler vücudumuzda ki farklı atıkları idrar yolu ile atmamıza yardımcı olmaktadır. Böbreklerinde taş olan kişilerin idrarlarından kan gelebilmektedir.

İdrara çıkma sıklıkları artabilmekte ya da hiç idrarları gelmemektedir. Genelde idrarlarını yaparken zorluk çekmektedirler.

İdrarınızda da farklılıklar gözlemlenebilmektedir. İdrarın rengi ve kokusu değişebilmektedir. Rengi bulanıklaşıp koyulaşmaktadır.

Ateş ve ateş ile birlikte gelen titremeler de kendini göstermektedir. Bazen de bu hastalık hiç belirti göstermemektedir. Doktor kontrolü sırasında teşhis konabilmektedir.

İlginizi çekebilir: Migren Nedir?

Böbrek Taşı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Böbrek taşı tedavi edilmeden önce kişi kontrollerden geçmektedir. Kişinin böbreğinde bulunan taşın boyutuna göre farklı tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Taşın kişide ne kadar ağrı yarattığı, kişinin böbreğine ne kadar zarar verdiği belirlenerek tedavi başlamaktadır. Tedavi başlamadan önce kan değerleri de incelenmektedir.

Bazen tedavi için ameliyat yöntemi seçilirken bazen de sadece ilaç ile tedavi edilebilmektedir. Eğer böbreklerde bulunan taşlar çok küçük ise ilaç kullanımına bile gerek kalmamaktadır. Sadece bol sıvı tüketimi ile taşlar düşebilmektedir.

Eskiden daha çok bu hastalık içim ameliyat ile tedavi sağlanmaktaydı. Ancak ilerleyen teknoloji ile ameliyata gerek kalmadan büyük taşlarda şok dalga yöntemi ile parçalanmaktadır. Ya da kapalı ameliyat ile tedavi sağlanabilmektedir.

Hastalığın tedavisinden sonraki süreçte büyük önem arz etmektedir. Çünkü dikkat edilmediği takdirde bu hastalık tekrar edilebilmektedir. Bunun için tedavi sonrası beslenme şekline dikkat edilmelidir. Bol bol su tüketilmelidir.

Böbrek taşı rahatsızlığınız var ise muhakkak önlemlerinizi almalı ve ilerlememesi için yaşam boyu sağlığınıza dikkat etmeniz gerekmektedir.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Sağlık
migren nedir?
Migren Nedir?

Migren halk arasında baş ağrısı olarak bilinmektedir. Günümüzde bu hastalığa sahip kişilerin sayısı oldukça yüksektir. Kişiye bu baş ağrıları birden...

Karaciğer Yetmezliği Nedir?
Karaciğer Yetmezliği Nedir?

Karaciğer yetmezliği günümüzde sıklıkla karşılaşılan hastalıklar arasında yerini almaktadır. Karaciğer vücutta sindirim sistemine destek olmaktadır. Eğer ki karaciğer işlevlerinde aksaklık...

Şeker Hastalığı Nedir?

Şeker hastalığı nedir sorusu insanların sıklıkla sormuş olduğu bir sorudur. Günümüzde neredeyse 12 kişide bir görülmekte ve tedavi edilmezse sonucu...

Kapat