Site Rengi

Yeni Döngü

Brawl Stars Çılgınlığı

Brawl Stars Çılgınlığı
YENİ DÖNGÜ

Brawl Stars son dönemlerde çıkan ve çok kısa sürede popülaritesi artan bir savaş oyunudur. Supercell imzası taşıyan Brawl Stars, firmanın en çok oynanan oyunlarından Clash Royal’i yakalayacak gibi duruyor. Özellikle 6-12 yaş arası çocukların favori oyun olarak gördüğü Brawl Stars, peki nasıl bu kadar sevildi?

Brawl Stars Popüler Olmasının Nedenleri

Her oyunda kolay oynanabilirlik ve rekabet ortamı yaratılırsa insanlar tarafından benimsenmemesi imkansızdır. Brawl Stars çok basit bir oyun anlayışına rağmen rekabet gücü çok yüksek olduğundan küçük yaştaki çocuklar tarafından kısa sürede sevildi. Ara yüz kullanımı çok kalabalık gibi görünse de ana etmen olan karakterlere odaklanılmış. Pek çok farklı eylem ve düğmeler, önem sıralamasına göre kullanıcıya gösteriliyor. Bu sayede de çocukların daha kolay bir şekilde oyuna adapte olması amaçlanmış.

Hareket Et ve Saldır

Çok basit bir oynama düzenine sahip olan Brawl Stars, sadece iki temel hareket üzerine kuruludur. Hareket etmek ve rakipleri görünce saldırmak oyunun temelidir. Hareketler ekranın solundan yapılırken, saldırılarda ekranın sağ tarafında yönlendirmelerle yapılır. Özellikle nişan almak gibi bir zorunluluğu da olmayan oyun da sadece hareket ederek ve çalılara saklanarak rakiplerinizi vurmaya çalışıyorsunuz.  Her karakterin özel güçleri vardır. Belli bir sürede dolan bu güçleri yine ekranın sağ tarafında bulunan düğme ile gerçekleştirilir.

Aileler tarafından da sevilerek tercih edilen oyunda, kan ve silah gibi kötü görüntüler bulunmuyor. Özellikle erkek çocuklarda çokça olan rekabet ve savaşma duygusunu bu oyunla giderebilirler. Karakterlerinde sevimli olması oyuna artı katan özelliklerdendir.

Brawl Stars’ın Önemli Noktaları

Brawl Stars, şirketin benimsediği ve bu zamana kadar hemen tüm oyunlarında kullandığı bazı özelliklere sahip. Bunlardan en önemlisi 3 dakika kuralı. Hem sağlık açısından hem de oyunun tercih edilmesinde çok büyük paya sahiptir.

Sürekli bir koşturma durumunda olduğumuz için kısa süreli kafa dağıtma oyunları çok daha fazla tercih ediliyor. Şirket diğer oyunları olan Clash Royal ve Clash of Clans’da olduğu gibi Brawl Stars oyununda da bu kuralı bozmamış. Bu sağlık açısından da çok önemlidir. Uzun süreli oyun oynamalarında ciddi rahatsızlıklar oluşabiliyor. 3 dakikalık zaman sınırı koyarak, hem oyun oynama tatminini gideriyor hem de sağlıkta problemin önüne geçiliyor.

Bir diğer özellik ise, oyunda başarısız olsanız bile karakter yeniden oyunda dahil oluyor. Sürekli çıkan ödül kutularından çıkan hediyelerle birlikte karakteriniz güçleniyor. Toplanan altın ve elmaslarla da karakterinizin ihtiyacı olan kartları toplayabilirsiniz.

Brawl Stars, bir savaş oyununda genelde erkek karakterler olur tabusunu yıkmış. Oyunda pek çok kadın karakter bulunuyor. Öyle ki burada bulunan kadın karakterler türlerinin en güçlülerinden ve çok özel güç ile stratejilere sahipler. Ulaşılması en zor karakterlerin de kadın olması, şirketin belki de kadınlara verdiği önemi gösteriyor.

Brawl Stars Eksileri ve Artıları

Brawl Stars oyununun hiç mi eksiği yok diye sorarsanız tabi ki var. Hangi oyun dört dörtlük yapılmış. Sonuçta yeni çıkan ve kendisini ispat etme döneminde olan oyunda bazı geliştirmeye açık alanlar bulunuyor. Karakteri geliştirdikçe, ilerleyen dönemde ödüller azalıyor. Bu tabi ki tamamen pazarlama taktiği ile alakalı bir durum. Çünkü oyun içi satın almalara yönlendirmek isteniyor. Elmas ve altında da yeterli ölçüde kazanılmadığı için oyuncu yine satın alım yapmak istiyor.

Artılarından aslında yazımızın satır aralarında bahsetmiştik. Savaş oyununda cinsiyet eşitliğini vurgulamak çok önemli bir adım. Kişinin kendi planlarına uygun olacak stratejik karakter seçimi yapmak. Sade ve kolay oynanabilen bir oyun olması. Karakterlerin savaş oyunu aksine sevimli olması. Kan gösterilmemesi. Ekip olarak da oynayabilme imkanı sunması gibi pek çok olumlu yönleri bulunuyor. Oynandıkça, desteklendikçe daha da gelişeceği aşikar.

Öztürk Hançerli

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Emir Berke dedi ki:

    Uzun zamandır telefonda oynayacak oyun bulamamıştım. Burayı okuduktan sonra meraktan indirdim ve oynamaya başladım. Bırakamıyorum 🙂

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Oyun
Counter Strike Global Offensive ( CS GO)

  Counter Strike Global Offensive piyasaya çıktığı 2012 yılından günümüze kadar herkes tarafından sevilerek oynanan bir aksiyon oyunudur. Eski counter...

Call of Duty: Modern Warfare

Call of Duty özellikle ilk piyasaya çıktığı 2003 senesinde inanılmaz bir etki bırakmıştı. Bunu yaklaşık 8 yıl boyunca çıkardığı yeni...

En Çok Satılan PlayStation Oyunları
2019 Yılında En Çok Satılan PlayStation Oyunları

Sony, 2019 Yılında En Çok Satılan PlayStation Oyunları listesini açıkladı. Yaptığı açıklamada PlayStation US ve PlayStation EU olmak üzere iki...

Kapat