Çalışan Anneye Kreş Desteği 2020 - Yeni DöngüYeni Döngü

25 Ocak 2021 - 11:04

Çalışan Anneye Kreş Desteği 2020

Çalışan Anneye Kreş Desteği 2020
Son Güncelleme :

14 Mart 2020 - 22:58

52 views

Çalışan anneye kreş desteği 2020 yeni dönem için de annelerin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Çalışan anneler için en büyük sorun çocuklarının bakımı ve okul öncesi eğitimi için ciddi bir bütçeye ihtiyaç duymalarıdır.

Kimler Kreş Desteği 2020 Uygulamasından Faydalanabilir?

Çalışan anneye kreş yardımı başvurusu 2020 yılında da devam etmektedir. Özellikle çalışan annelerin iş hayatlarını kolaylaştıran bu uygulama için başvuru nasıl yapılır? Kreş yardımı uygulaması Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir. İş hayatında kadın istihdamını arttırmayı amaçlayan bu yardımdan çalışan ve çalışmak isteyen anneler faydalanabilmektedir. Şu an için sadece pilot illerde uygulanan kreş yardımının yakın bir gelecekte tüm Türkiye’de uygulanması beklenmektedir. Çalışan annelere yapılan bu yardım aylık 100 Euro’ dan oluşmaktadır. Kreş yardımından anneler 24 ay süre ile her ay faydalanabilmektedirler.

İlginizi Çekebilir: Yardım Nafakası Nedir? Kimler Alır?

Kimler Kreş Desteği 2020 Uygulamasından Faydalanabilir?

Çalışan anneye kreş yardımı 2020 uygulamasından çocuğu 60 aya kadar çocuğa sahip çalışan veya çalışmak isteyen anneler faydalanabilmektedir. Bu uygulamadan faydalanabilmek için annelerin Antalya, Ankara, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir, Elazığ ve Malatya şehirlerinden birinde ikamet etmeleri gerekmektedir. Çalışan anneler doğumdan sonra eski işlerine dönebilirken, çalışmak isteyen annelerin başvuru esnasında iş başvurularının bulunmaları gerekmektedir. Çalışmak isteyen annelerin yardımdan faydalanmaları için en az 1 ay sigorta primi ödemesi lazımdır. Bu desteğe ilave olarak çocuklarını kreşe ya da anaokuluna gönderen annelere kırtasiye yardımı olarak bir defaya mahsus 100 Euro daha verilmektedir.

Kreş Desteği 2020 Alma Şartları Nelerdir?

Kreş Desteği 2020 Alma Şartları Nelerdir?

Çalışan anneye kreş desteği 2020 alma şartları nelerdir sorusunun en net cevabını sorumlu devlet kurumları açıklamıştır. Çalışan annelere kreş yardım parası başvurusu nasıl yapılır? Çalışan anneye kreş yardımı başvurusu nasıl yapılır, annelere kreş parası ödeneği nasıl alınır sorularının cevabı olan başvuru şartları şu şekildedir:

  • Devlet kreş desteği 2020 avantajından faydalanabilmek için ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması gerekmektedir. Her ne kadar bu yardım Avrupa Birliği tarafından yapılıyor olsa da başvurular Aile Bakanlığı bünyesinde alındığı için Türkiye sınırları içerisinde bu uygulamadan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları faydalanabilmektedir.
  • Pilot illerde verilen çalışan annelere kreş yardımı belirli kontenjan kapsamında yararlandırılmaktadır. Kreş yardımı için uygulamadan öncelikli olarak düşük maaşlı ve çocuğa bakacak kimsesi olamayan çalışan anneler öncelikli yararlanmaktadır.
  • Anne ve babanın sigortalı olarak çalışıyor olması gerekmektedir. Çalışmak isteyen annelerde uygulamaya başvurabiliyor ancak kreş parası sadece çalıştıkları süre içerisinde alabilmektedirler. Bu yardım kredisi annelerin işe başladıktan sonra yardım parası hesaplarına yatırılmaktadır.
  • Çocuğun annenin çalışma süresi esnasında Milli Eğitim ya da Aile ve Çalışma Bakanlığı’na bağlı kreş, gündüz bakım evi ya da anaokuluna kayıtlı olması gerekmektedir. Çocuğun bu kurumlara devam zorunluluğu vardır. Müfettişler tarafından yapılan denetlemelerde çocuğun kurumda olmaması durumunda bu yardım kesilmektedir.

Kreş Desteği Alabilmek İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Çalışan anneye kreş desteği 2020 şartları yılı içerisinde Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlükleri’ne yapılacak başvuru ile verilmektedir. Bu yardımdan faydalanabilmek için annenin üzerinde kimlik numarası olan nüfus cüzdanı, kreş yardımı başvuru formu, maaş bordrosu ve ikametgâh belgesi olmak üzere bu resmi evraklar ile başvuru yapılmaktadır. Başvuru yapıldıktan sonra sonuçlanma sürece e-devlet uygulaması ile takip edilebilmektedir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Daha fazla Kadınca
Yardım Nafakası nedir? Kimler yardım nafakası alabilir?
Yardım Nafakası Nedir? Kimler Alır?

Yardım nafakası, yardım edilmediği sürece zor duruma düşen kişilerin yasaya göre yakın akrabalarından isteme hakkına sahip olduğu maddi yardımdır. Yoksulluk...

Kapat