Site Rengi

Yeni Döngü

Çekirge İstilası Nedir ve Neden Dolayı Olur?

Çekirge İstilası Nedir ve Neden Dolayı Olur?
YENİ DÖNGÜ

Son günlerde yaşanan çekirge istilası vakalarında artış olması dünyayı paniğe sürükledi. Özellikle Orta Doğu ülkelerinde görülen çekirge nüfusundaki artış, Türkiyeli çiftçileri de tedirgin ediyor. İran ve Irak sınırımıza kadar dayanan çekirgeler kontrolsüz bir şekilde ortaya çıkıyor. Çekirge istilası nedir sorusu da akıllara iklim değişikliklerini getirebiliyor. Peki gerçekten de dünyanın başına gelen tuhaf olayların sebebi iklim değişiklikleri olabilir mi? Bu yazıda çekirge istilası neden olur sorusuna da bilimsel yanıtlar bulabilirsiniz.

Çekirge İstilası Nedir?

Afrika ve Asya kıtasının bazı kısımlarında görülen çekirgeler, başta çiftçiler olmak üzere yöre halkını korkutmaya başladı. Öyle ki çekirge sayısındaki artış milyarları bulurken bu durum insanları tedirgin etmeye başladı. Normalde zararsız bir hayvan türü olan çekirge, istila ettiği alandaki verimliliğe göre yaşamaya devam ediyor. Yani verimli tarım arazileri çekirge sürüsü için güzel bir besin kaynağı oluyor. Bu durum da çiftçilerin emeğinin boşa gitmesine ve hatta kıtlığa yol açabiliyor.

Çekirge istilası, Şubat ayı itibariyle çeşitli ülkelerde etkisini göstermeye devam ediyor. Suudi Arabistan, Etiyopya, Hindistan, İran ve Irak istilanın görüldüğü yerlerin başında geliyor. İran ve Irak sınırımıza kadar ulaşan çekirgelerin ülkemizin farklı noktalarında görülme ihtimali de oldukça yüksek.

Çekirge İstilasının Başlıca Sebepleri

çekirge istilası

Çekirge istilası neden olur sorusunun cevabını aslında tüm dünya vatandaşları bilebilir. Gündemi uzun zamandır meşgul eden küresel iklim değişiklikleri çekirgelerin çoğalmasında büyük etkendir. Kış mevsiminin verimli bir şekilde yaşanmaması ve havaların düzensiz bir şekilde ısınması istilaya neden olabiliyor. Bu durum çekirgelerin de kontrolsüz ve zamansız bir şekilde üremesine neden oluyor.

İstilaya yatkın olan çekirge türünün çöl çekirgeleri olduğu da belirtilmiştir. Yani çöl çekirgeleri mevsim normallerinde seyreden sıcaklıklara aldanarak üremeye geçmiştir. Bu da çekirge nüfusunun aniden çoğalmasına neden olmaktadır.

Türkiye Tehdit Altında Mı?

Çekirge istilası, henüz Türkiye için büyük bir tehdit oluşturmuyor. Çekirgeler üzerinde yapılan incelemelerde Türkiye ikliminin çöl çekirgeleri için cezbedici olmadığı belirtilmiştir. Türkiye ikliminde yaşayan çekirge türleri çöl çekirgelerine oranla daha farklı bir yapıya sahiptir. Yani çöl çekirgeleri için ülkemiz pek de uygun bir ortam değil.

Bilim insanları tarafından yapılan diğer açıklamalara göre ülkemizde yaşayan çekirge türlerinin kontrolsüz üremesi durumu söz konusu değil. Yani şu an için Türkiye, tehdit altında bulunmuyor. Fakat küresel iklim değişikliklerinin önüne geçilmediği takdirde dünyanın pek çok noktasında bu tip istilaların görülmesi de mümkün.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla İklim Değişikliği
Corona Virüsten Daha Tehlikeli Bir Gerçek: Küresel Isınma

Son yılların en büyük problemlerinden biri olan küresel ısınma, dünyayı ve insan ırkını tehdit ediyor. Küresel ısınma sonuçları, düşündüğünüzden de...

Kapat