Çin Kendi Hastanelerinde COVİD-19 Teşhisi İçin Yapay Zeka Kullanıyor - Yeni DöngüYeni Döngü

28 Şubat 2021 - 12:59

Çin Kendi Hastanelerinde COVİD-19 Teşhisi İçin Yapay Zeka Kullanıyor

Çin Kendi Hastanelerinde COVİD-19 Teşhisi İçin Yapay Zeka Kullanıyor
Son Güncelleme :

11 Mart 2020 - 14:43

70 views

Daha önceleri BT akciğer kontrolü için kullanılan yazılım, özellikle kanser teşhisi için kullanılıyordu. Son günlerde Çin’de yapılan yeni bir çalışma ile bahse konu yazılım Koronavirüs nedeni ile oluşan pnömoni belirtilerini taramak için tekrar düzenlendi.

Zhongan Üniversitesi Radyoloji Bölümünde Covid-19 ile ilgili deneyler devam ediyor. Çalışmalarda personel, akciğer BT taramalarında elde edilen görüntüleri inceleyerek Covid-19 ile bağlantılı olarak ortaya çıkan pnömoninin görülebilir belirtilerinin saptanması için yapay zeka kullanıyor.

Yapay Zeka İle Covid-19 Teşhisi İçin Çalışan Firmalar

Zhongman Hastanesinde görevli  Radyoloji Bölümü Başkanı Profesör Haibo Xu, bahse konu yazılımın çok yüklü bir çalışma altında olan personelin hastalarda daha hızlı bir şekilde tarama yapmasını sağladığını bildirdi. Aynı yazılım sayesinde daha fazla incelemelerde bulunulması amacı ile  Covid -19 hastalarından hastalığı taşıma ihtimali yüksek olan bireylerin de öncelik sırasına göre dizildiği belirtildi.

Yapay zeka sayesinde yapılan taramada, öncelikle hastalarda pnömoni olduğu kanıtlanıyor. Ayrıca bu yöntemle personel hastalıkları daha hızlı teşhis edebildiği için, tedaviye erken başlanıyor ve başarı şansı yüksek oluyor.

Yazılım düzenlendiği haliyle, Covid-19 kaynaklı pnömoninin belirgin işaretlerini ya da kısmi işaretlerini tanımlayabiliyor.

Yapay zeka destekli BT görüntüsünün tanımlanması için bulut tabanlı bir Koronavirüs pnömoni teşhis servisi Huawei firması sağlık kolu Huawei Cloud tarafından başlatıldı.

Şangay’da bir sağlık bilişim şirketi olan Winning Health Covıd-19 için doktorların ve radyologların şüpheli vakaları  daha verimli bir biçimde tanımlamalarını sağlamak açısından çevrim içi tarama ve teşhis hizmetleri geliştirdi.

Buna benzer ürünler Tencenr vb. teknoloji devleri tarafından piyasaya sürüldü.

Yapay zeka ile öncelik sırası belirlenen hastalar için  doktorlar hastalığa konan Koronavirüs teşhisi doğrulanması amacı ile diğer muayene sonuçlarını ve laboratuvar sonuçlarını izleyerek doğrulama yapabilirler.

Yapay zeka ile yapılan bir taramada pnömoni saptanması aynı zamanda hastaların daha çabuk karantinaya alınarak, hastalığın yayılmasını da önlemeye de yardımcı oluyor.

Çin’de kullanılan Covid-19’a karşı hazırlanan yazılımın 3 ayrı hastaneye yerleştirildiği 32.000 aşan vakayı tespit için kullanıldığını belirtiyorlar.

2015 Yılında Google yatırımcılarından Sequia Capital destek verdiği yatırımcılardan verdiği fonlarla sağlanan girişimde ortaya konan tıpta yapay zeka uygulaması, Çin’de ciddi anlamda önemsenmiştir.

Bu kapsamda yapılan çalışmalarda Infervision, Çin hastanelerinden elde edilen yüz binlerce akciğer görüntülerini kullanarak BT çalışmalarında olabilecek akciğer rahatsızlıkları işaretleyen ana yapay zeka yazılım ürününü oluşturdu.

Bahse konu yazılım Çin’de yer alan hastanelerde aktif olarak kullanılıyor. Daha önceleri yukarıda da bahsedildiği gibi kullanım önceliği kanserli akciğer nodüllerinin saptanmasındaydı.

Pekin’de bulunan İnfervision görevli çalışanları yeni yılda var olan pnömoni tespit algoritmalarını, Covid-19 pnömonisini daha özel açılardan araştırma yapabilmesi için geliştirdi.

Yapılan açıklamada bugün kullanılan yazılımın, Covid-19 hastalarından alınan 2000 ‘den fazla görüntü ile oluşturulduğu bildirildi.

Covid-19 teşhisi için vücut sıvılarında SARS-Cov-2’ye sebep olan virüsün tanımlanması gereklidir.  Fakat bu amaçla yapılan testler biraz zaman aldığı ve laboratuvarlarda aşırı yüklenme yaşandığı için akciğer taramalarını incelemek gibi klinik çalışmalar daha çok önem kazandı.

Çin ulusal komisyonunca yapılan açıklamada Covid-19 tanı kılavuzlarında göğüs BT görüntülerinin teşhis için önemli bir faktör olarak kullanılması isteniyor.

SARS’ın sebep olduğu diğer viral pnömoni formlarında,   hastalıkla ilişkili pnömoni radyologlar tarafından ‘’ground glass opacity ‘’ olarak adlandırılan opak gölgeler halinde görülür.

Güney Kore’de Seul Ulusal Üniversite Hastanesinde yapılan bir açıklamaya göre Covid-19 akciğer taramalarının  yapay zeka yazılımları ile yapılması, radyologların hastaları daha çabuk teşhis etmesine yardımcı olabilecek. Bu gelişmenin paralelinde de hastanelerin yük ve yoğunluğunun azalacağını bildirdi.

Infervision CEO’su Chen Covid-19 pnömoni dedektörünün bir an önce Çin Ulusal Tıbbi Ürün İdaresinden resmi onay almasının gerekli olduğunun altını çiziyor.

Yapay Zeka İle Teşhis İçin Erken Mi?

Yine de uzmanlar bu çalışmalara ihtiyatlı yaklaşılması gerektiğini bildiriyorlar. Yukarıda bildirilen çalışmalar salgın nedeni ile tetiklendi ve oldukça yoğun ve hızlı bir faaliyet sonucu ortaya kondu. Genel olarak bu tür hızlı çalışmalar çok takdir edilen ve onaylanan yaklaşımlar olmasa da  hasta sayılarının ve ölümlerin bu kadar yüksek olması araştırmacıları böyle davranmaya zorluyor.

Firmalar yaptığı açıklamada bu kadar acil durumlarda ve tehlikeli salgınlarda yapılacak her hareket doğal bir risk taşır ama unutulmaması gereken nokta şudur ki eylemsizlik daima daha da büyük risk taşımaktadır diyor.

Şimdiye kadar virüs için etkili olabilecek bir aşı ya da etkileri için spesifik olarak geliştirilmiş bir tedavi yoktur.

Çin’de Covid-19 Salgını İçin Kullanılan İleri Teknolojiler

Çin bu konuda son derece hızlı ve duyarlı davranarak salgının daha da hızlı yayılmasını önlemiş görünüyor. Covid-19 teşhisi ve tedavisi Çin’de kullanılan yüksek teknoloji önlem çalışmaları şunlardır:

 • Online Salgın hakkında bilgi yayma platformları,
 • Yapay zeka yazılımı ile desteklenmiş enfeksiyon riski tanımlama, sıcaklık izleme çevrimiçi tarama ve danışma platformları
 • Koronavirüs teşhisi için yapay zeka destekli radyolojik görüntü yorumlama ve müdahale önerileri,
 • Salgın önleme kontrolü için kullanılan büyük veri analizi
 • İletişimsiz teknolojilerin kullanımı
  • Teletıp hizmetleri,
  • Karantina alanında bakım,
  • Uzaktan çalışmalarda ve çevrimiçi verilen eğitimlerde daha önce ulaşılamayan büyüme,
  • İnternet ve tıp alanında benzeri olmayan ortak çalışmanın ilerlemesi,
  • Kalabalıkların faaliyetlerinin takip edilmesi,
  • Ortamın dezenfekte edilmesi ve ateş ölçümü için kullanılan insansız hava araçları
  • Temassız malzeme teslimi
 • 5 G tabanlı robotik altyapı kullanımı,
 • Gelişen BT güvenliği

Konu ile ilgili devam eden araştırmaları takip ediyoruz.

Füsun Günaydın

Kaynaklar

 • Tom Simonite/ Chinese Hospitals Deploy AI To Help Diagnose Covid-19 / WIRED / 26.02.2020
 • Jılan Lıu and HIMMS TEAM /  Coronavirus (Covıd-19) Deploymeynt of Health in IT in China’s Fight Against the Covıd-19 Epidemic / itn ( imaginery technology news)/ Feature /
 • Elise Mak / China Uses AI İnmedical Imaging To Speed Up Covıd-19 Diagnosis / Bio World/ 5.March 2020

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Önceki yazıyı okuyun:
Video Capsule Colonoskopy in the Diagnosis of Intestine Cancer

Turkish Colon and Rectum Surgery Association organized an event in Ankara. Subject of event was ‘’Large Intestine Cancer Awareness’’ In...

Kapat