Çin'den Bir Corona Virüs Teknolojisi Daha Geldi - Yeni DöngüYeni Döngü

25 Ocak 2021 - 10:50

Çin’den Bir Corona Virüs Teknolojisi Daha Geldi

Çin’den Bir Corona Virüs Teknolojisi Daha Geldi
Son Güncelleme :

14 Mart 2020 - 21:44

34 views

Dünyada hızla yayılmaya devam eden Corona Virüs’ün merkezi Çin’den bir teknoloji daha çıktı. Korona Virüs maskesi takan bireylerin yüzünü tanımaya yarayan bu teknoloji dev teknoloji şirketlerinden biri olan Hanwang Tehcnogology tarafından duyuruldu. Söz konusu teknolojik cihazın sadece 1 saniye gibi kısa bir sürede toplam 30 insanın yüzünü tanımlayabildiği dile getirilmektedir.

Vuhan’dan Çıktı Teknoloji Arttı

 

Dünyanın başına virüs belasını yaymaya başlar başlamaz virüs ile mücadeleye katkı sunabilecek pek çok araştırmayı bir arada yürüten Çin’in teknoloji şirketleri, geliştiricileri ve bilim adamları bu kez maske takanların yüzünü tanıma sistemi ürettiler. Bu sistemi çıkarmalarındaki amacın Korona Virüsü ile mücadeleye katkı sunabileceğini belirttiler.

Elektronik Gözetleme Ağı Devrede

Bir saniyede 30 kişinin tespitini yapabilen bu yeni teknoloji dünyanın en gelişmiş teknolojilerinden biri olarak sınıflandırılmaktadır. Çin’in pek çok noktasında bu sistemi devreye geçiren yetkililer önceden de insanların yüz tanıma sistemleri ile tanınabildiğini söylediler. Ancak virüs odaklı maske kullanımının artmasından kaynaklanan sistem arızaları nedeni ile bu teknolojiyi bir üst sınıfa geçirerek maskeli tanıma sistemi geliştirdiklerini açıkladılar.

Hubei’den Başladı ve Yayıldı

Maskeli insanların artış göstermesi ile en aktif olarak çalışan yüz tanıma sisteminde gerçekleşen çok sayıda hata nedeni ile geliştirildiğini dile getiren şirket yetkilileri artık başarı ile yüz tanımaya devam ettiklerini duyurdular.

20 Kişilik Ekiple Çözdüler

Bu teknolojinin geliştirilmesinin 10 yıl sürdüğünü dile getiren geliştirici firma, yüz tanıma sistemlerinin korona virüsü engeline takıldığını belirterek maske kullanımından dolayı yüzleri artık tanıyamadıklarını ve tüm ekibin hızla çalışmaya başlayarak kısa sürede gerekli iyileştirmeleri başardıklarını söylediler.

%95 Doğru Tespit

Maskesiz vatandaşlarda doğru yüz tanıma oranının %99,5 olduğunu ancak maske takanlarda bu oranın daha da düşerek %95 doğru tespit seviyelerinde devam ettiğini belirten teknoloji geliştiricileri güncelleştirme ve teknoloji ilerletmeye devam edeceklerini belirttiler

Corona Virüs Nedir?

Corona Virüs Kasım 2019 tarihinde Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’in Vhuan kentinde ortaya çıktı. Damlacık yoluyla bulaşan hastalığın asıl adı Covid-19 olarak bilim literatüründe yerini aldı. Ortaya çıktığı günden bu yana neredeyse 123 bin kişiyi etkisine alan Corona’dan ölenlerin sayısı 4500’e yaklaştı . Öldürme oranı yaklaşık olarak %3 olan virüs, çok hızlı bir yayılım hızına sahip.

“Corona virüs nedir?” sorusunun cevabına gelince: aslen bir Enflüanza çeşidi olan virüs grip hastalığını yapan virüsten türemiştir. Hayvanlarda hastalık yapan virüs memeli hayvanlara geçiş yaptığında mutasyon geçirerek insana bulaşma özelliği kazanmıştır. İnsana bulaştıktan sonra bir daha değişim geçirmiş insandan insana geçme yeteneğine kavuşmuştur. Bu nokta virüs için bir dönüm noktası olmuş ve artık bulaşma hızı önlemez boyutlara gelmiştir.

 

Corona Virüs Nasıl Bulaşır?

Corona virüs nasıl bulaşır? Diye araştıran uzmanlar virüsün damlacık yoluyla bulaştığını buldular. Vücut sıvıları sayesinde diğer insanlara bulaşan virüs havada 10 dakikadan fazla kalamıyor. Ama yere yerleşiyor ve kalkan toz partikülleriyle kıyafetlerimize ve vücudumuza bulaşabiliyor. İnsanların ellerinde, saçlarında ve kıyafetlerinde ise daha uzun süre yaşama olanağına sahip. Bu durumda ellerde ve vücut derisinde 10-12 dakika kadar canlı kalabilen virüs elbiselerde 9 saat metal yüzeylerde ise 12 saat kadar canlılığını koruyabiliyor.26- 27 dereceden daha sıcak havalarda yaşayamadığı için henüz sıcak olan ülkelerde görülmeye başlanmamıştır. Ancak virüsün mutasyon geçirip ortama uyum kabiliyeti çok fazla olduğu için bu konu da bir kesinlik söz konusu değildir.

Corona Virüs Belirtileri Nelerdir?

Corona virüs 2 ile 14 günlük bir kuluçka evresine sahiptir. Bu nedenle şüpheli olan kimselerde 14 günlük bir karantina uygulanır. Belirtiler yüksek ateş ile birlikte görülen öksürük ve hapşırıktır. Zaten bu raddeye gelen hastanın ciğerlerinde tutulum başlamıştır. Bu semptomlarla birlikte ishal ve kusma da varsa çok daha ağır bir süreç başlamış demektir. Hastanın bağışıklık sistemi güçlü ise hastalığı atlatabilir. Ancak bağışıklık istemi zayıfsa veya kronik akciğer ve kalp hastalığı varsa, kanserse sonu ölümle bitebilecek ağır tablolar görülebilir

Corona Virüs Risk Grubunda Kimler Var?

Corona virüs risk grubunda ilk olarak yaşa bakmaksızın bağışıklık sitemi zayıf olan kişiler yer alıyor. Ancak henüz 9 yaşın altında ölümlü bir vaka bildirimi olmadığı için yaş olarak alt sınır 9, bu yaş üzerinde olan herkes virüse bağlı ölüm konusunda risk altındadır. Bağışıklık sistemi güçlü olan kişilerin virüse bağlı hastalığı atlatması daha kolay olmakta. Tam tersi düşünüldüğünde ise bağışıklık sistemi zayıf olan ya da bağışıklık sistemini baskılayıcı tedavi alan kimselerde daha ağır seyretmektedir. Hatta Corona bulaşan 65 yaş üstü kronik rahatsızlığı olan, koah ve kalp hastalarının ölüm oranı diğerlerine göre oldukça yüksektir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre. Ölenlerin çoğu 65 yaş üzerinde kronik hastalığı olan ya da bağışıklık sistemini baskılayıcı tedavi gören hastalar olduğu bilinmektedir.

Çocuklarda Corona Görülür mü?

Çocuklarda Corona görülme olasılığı elbette vardır. Fakat henüz Corona’dan ölenler arasında 9 yaşın altında herhangi bir vaka görülmemiştir. Ancak 9 yaşın altındaki çocuklar da hastalanmaktadır. Ancak bağışıklık sistemleri hızlı tepki verdiği için etkili olamamaktadır. Ancak 0-9 yaş arası çocuklardan ümmin sistem hastalıklarından mustarip ya da bağışıklığı zayıf olanlar varsa risk altında olmaları muhtemeldir. Yeni doğan çocuklar, henüz dünyaya adaptasyon sağlama evresinde olduklarından bağışıklık sistemleri zayıftır. Yeni doğan sarılığına da bu nedenle yakalanırlar. En büyük avantajları her türlü zararlı mikroorganizmaya karşı anında tepki veren bir bağışıklık sistemine sahip olmalarıdır.

Ama yine de bazı önlemler almak gereklidir. Anneler bu ara çocuklarını daha az öpmelidir. Hatta dışarıdan gelen kişiye öptürmemelidir. Sık sık el dezenfektanı kullanmalı ve mümkünse kalabalık ortamlardan çocuğu uzak tutmalıdır. Zorunda olmadıkça çocuğu dışarı çıkarmamalı, ev halkından başka insanlarla temas etmesine izin vermemelidir. Evi her saat başı 5 dakika havalandırmalıdır.

 

Corona Virüs Aşısı Bulundu Mu?

Dünya Sağlık Örgütü Türkiye temsilcisinin bildirdiğine göre Corona virüs aşısı üzerinde dünyada tam 20 ülkede çalışmalar devam etmektedir. Avustralya ve Çin’deki çalışma grupları aşının bulunduğunu ilan ettiler. Aşı geliştirme ve uygulama süreci arasında uzun bir süreç mevcuttur. Bu nedenle en erken 12 ay gibi bir sürede insanlar üzerinde kullanılabilir hale gelecek olan aşının kısa vadede bu salgın için çözüm olması beklenmemelidir. Virüs çok hızlı bir şekilde mutasyon geçirme özelliğine sahip olduğundan dolayı bulunan aşının koruyucu özelliği de bir yere kadar etkili olacaktır.

Alınacak Önlemler Nelerdir?

Büyük bir kesimi etkileyen hastalıklarda devletin ve yerel kurumların alacağı önlemler yanında kişisel olarak alınacak önlemler vardır.

*Her şeyden önce şahsi hijyene dikkat edilmesi önemli bir husustur. Sık sık banyo yapmak ve elleri sık aralıklarla 20 saniye sabunla yıkamak, eğer imkân yoksa el dezenfektanı kullanmak gereklidir.

*Elbiselerimizde 9 saat yaşayabilme kabiliyeti olan virüsü önlemek için dışarıdan gelinen elbiseler anında değiştirilmelidir. Eğer yıkanması mümkün değilse dışarıya asılıp 3-4 saat havalandırılmalıdır.

*Dışarı çıkmak gerekli ise maske, eldiven ve gözlük kullanmak faydalı olacaktır. Her 10 dakikada bir el dezenfektanı kullanmak da iyi bir önlem olacaktır.

*Kalabalık ortamlardan, özellikle kapalı alanlardan uzak durulmalıdır.

*El sıkışmak, tokalaşmak, el öpmek, sarılmak gibi sevgi gösterilerini bir süreliğine askıya almak da faydalıdır.

*Evinize gelen misafire hemen kolonya tutmalıdır. Varsa el dezenfektanı daha etkili olacaktır.

*Cep telefonunu sık sık dezenfektan mendille silmek gereklidir.

*Bol bol doğal yollardan C vitamini almak bağışıklık sistemini güçlendirir.

*Eğer hafif bir kırgınlık hissedilirse bol bol dinlenmek gereklidir.

 

*sık sık iki üç yudum su içmek virüsün mide asidinde yok olmasına yardım eder. Böylece virüsün boğazdan ciğerlere giderek solunum sistemine yerleşmesi engellenmiş olur.

*D vitamini, B vitamini ve 6 yaşından büyükler için ekstradan propolis almak bağışıklık sistemine destek olmak için yapılabilecek besin takviyeleridir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Daha fazla Bilim, Sağlık, Teknoloji
Araştırmalara Göre Yaşlanmayı Yavaşlatmak Mümkün
Araştırmalara Göre Yaşlanmayı Yavaşlatmak Mümkün

New York Üniversitesinde bulunan bir grup bilim insanı yaşlanmayı yavaşlatmak için uzun süredir çalışıyorlardı. Uzun süren çalışmaların sonucunda bilim insanları...

Kapat