Site Rengi

Yeni Döngü

Çocuklarda Anksiyetenin 13 Sessiz İşareti

Çocuklarda Anksiyetenin 13 Sessiz İşareti
YENİ DÖNGÜ

Çocukların beyinlerinde neler olup bittiğini anlamak her zaman kolay değildir. Çoğu kez yetişkinlerden farklı düşünürler. Bu yazıda minik zihinlerde neler olduğuna dair işaretleri daha iyi değerlendirmenize yardım edecek ipuçları bulunuyor. Sosyal anksiyete ya da kaygı bozukluğu çocukların hayatını kısa sürede cehenneme çevirmekle kalmaz, uzun vadede de yaşamını olumsuz etkiler.

Çocuklar Ne Düşündüklerini Her Zaman Söylemez / Söyleyemez

Çocuklar pek çok şeyden sebepsizce korkarlar. Söz gelimi uyumaya gitmekten ya da okula gitmekten korkabilirler. Bu duyguların üstesinden gelemeyince de endişeli olmaya başlarlar. Yapılan araştırmalar anksiyetenin çocukların yaklaşık 8 de 1’ini rahatsız ettiğini gösteriyor. Çocuklar özellikle de belirsizlik dönemlerinde endişe hissederler. Ebeveynlerin çocuklarına yardımcı olabilmeleri için kaygı bozukluğu işaretlerini yorumlayabilmeleri gerekir.

Tablet Ya Da Bilgisayarı Daha Sık Kullanıyor

Birçok çocuk bilgisayar ve video oynuyor. Üstelik bunu severek yapıyor. Fakat endişeli çocuklar ekran önünde daha fazla vakit geçirmek isterler.

Amerika’da Bilişsel Davranışsal Tedavi Merkezin Baş Terapisti olarak görev yapan Dan Martenson   ‘’Ekran başında çok fazla vakit geçirmek çocuğun baş edemediği zor duygulardan kaçmak için kullandığı bir çıkış kapısı olabilir.’’ diyor.

Bu durumda çocuğunuza yardım etmek için tableti elinden almaya çalışmayın. O tableti ile ilgilenirken onunla konuşun. Böylece neler hissettiği konusunda bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Herkesi Memnun Etmek İstiyor

Anksiyete hisseden çocuklar, sevdikleri insanların hayal kırıklığına uğramasını istemezler. Onlara bu duyguyu yaşatmaktan korkarlar. Benlik saygısı ve girişkenlik hatta atılganlık çocukların gelişiminde çok önemlidir. Bu becerilerin olabildiğince erken gelişmesi istenir. Aksi takdirde çocuklar hep reddedilme korkusu yaşarlar.

Psikiyatristler ebeveynlerin böyle durumlarda çocuklarına destek olmak için profesyonel yardım almalarını öneriyorlar. Özellikle ebeveynler, çocukların sosyal yaşamda dışlandığın fark ettiklerinde  onlara nasıl yardım edebilecekleri konusunda profesyonel yardım alabilirler.

Sürekli El Yıkıyor

Birkaç küçük ritüel çocuklarda anksiyete ile beraber gider. Çocuklar kaygı ile nasıl baş edeceklerini bilmedikleri takdirde ve bu konuyu da yetişkinlerle tartışmaktan çekiniyorlarsa kaygıları farklı bir takım işaretlerle ortaya çıkabilir. Bu durum zaman zaman fiziksel ritüellerle ortaya çıkar. Bu işaretler şunlar olabilir.

  • Aşırı el yıkama,
  • Tırnak yeme
  • Kafa derisini tırmıklamak,
  • El titremesi,
  • Terleme olabilir.

Hatta bazı çocuklar obsesif organizatörler gibi de davranabilir. Çocuğunuzun kaygı işaretlerini saptamanız çok önemli olduğu gibi, çocuğunuza bu hislerle nasıl başa çıkması gerektiğin öğretmek de çok önemlidir. Çocuklara öğretilebilecek meditasyon, pozitif düşünme, günlük tutma alışkanlığı oldukça etkili başa çıkma mekanizmalarıdır.

Her Gece Sizinle Uyumak İstiyor  

Gece boyunca sık sık uyanmak tekrar uyumakta zorlanmak ve daha önce adeti değilken, sizinle   birlikte uyumak istemesi, birer kaygı işaret olabilir. Böyle durumlarda çocuğunuza kitap okumak, banyo yapmasına yardım etmek ya da birlikte yatıştırıcı bir müzik dinlemek çocuğunuza yardımcı olarak sakinleşmesini sağlayabilir.

Çok Sevdiği Arkadaşlarından Uzaklaşıyor

Çocuğunuz daha önce sosyal bir çocukken, son zamanlarda daha çok kendi başına olmayı tercih etmeye başlarsa bu bir depresyon ya da anksiyete işareti olabilir. Böyle durumlarda ebeveynlerin çocuklarını oyun grupları, takım sporları ya da rahat hissedebilecekleri çeşitli sosyal aktivitelere teşvik etmeleri uygun yöntemlerdir. Ebeveynlerin çocuklarına diğer çocuklarla ya da kardeşleri ile etkileşim kurma yollarını öğretmeleri çok yararlı olur… Sosyal fobi belirtileri üzerinden önemle durulması gereken bir konudur.

En Sevdiği Yemeği Dahi Yemek İstemiyor

Çocuğunuz bazı yiyecekleri her zaman seçme eğiliminde olabilir. Fakat eskiden adeti değilken, birden bire en sevdiği yemeği bile yemek istemiyorsa ya da yemek yeme alışkanlıklarında birtakım değişmeler oluyorsa, bu da gözden kaçırılamaması, ihmal edilmemesi gereken bir ipucu olabilir

Çocukların yeni tadına baktıkları bütün yiyecekleri reddetmesi ya da daha önce sevdikleri yemekleri sevmemek gibi davranış değişikliği göstermesi halinde bir çocuk psikiyatristi ile görüşülmesinde yarar vardır.

Yanınızdan Ayrılmak İstemiyor

Daha önceleri bağımsız bir kişilik sergileyen çocuğunuz, sebepsiz yere size daha bağımlı hale gelirse  bu durumda kaygı belirtileri oraya çıkıyor olabilir. Kaygı duyduğu için çocuğunuz eskiye oranla daha çok sizinle zaman geçirmek isteyebilir.

Bir kardeşi varsa onu kıskanıyor olabilir. Bu nedenle anksiyete geliştirmiş olabilir. Ya da yaşamında bir değişiklik oldu ise sözgelimi boşanma vb. Önemli bir olay çocuğun güvenli bağlantısını, kaygılı bağlantıya çevirebilir. Böyle durumlarda çocuğu rahatlatmak için yapılması gerekenleri bir profesyonelden öğrenmekte yarar vardır.

Sürekli Soru Soruyor 

Çocuklarda endişe hissi onları fazlaca soru sormaya itebilir. Birden bire  çocuğunuz sürekli olarak soru sormaya başlarsa, bu sorular eskiye oranla artış gösteriyorsa ortada bir problem olduğundan şüphelenebilirsiniz. Çocuğunuza onu neyin  rahatsız ettiğini ve asıl sormak istediklerinin ne olduğunu anlatması için fırsat ve zaman verin. Onların korkularını dinleyin ve mümkün olan her şekilde yardıma hazır olduğunuz bilmesini sağlayın.

Sebepsiz Ağrı Ya Da Acıdan Şikayet Ediyor

Çocuklar tıbbi bir nedeni olmayan baş ya da mide ağrısından şikayet ediyorsa bunun altında yatan sebep sosyal anksiyete olabilir. Ebeveynler çocuklarında endişeyi azaltıp onları rahatlatarak, fiziksel ağrıların ortadan kalkmasını sağlayabilirler.

Yatağını Islatıyor

Tuvalet eğitimi alan çocuğunuz yatağını ıslatıyorsa, bu durumda kaygı probleminden şüphelenebilirsiniz. Bu durumda çocuğunuzu kesinlikle eleştirmeyin. Ona anlayışlı bir yaklaşımda bulunun. Endişelerini dinleyin.  Duyguları ile ilgili olarak konuşması için zemin hazırlayın

 

Her Şeyin Mükemmel Olması İçin Çabalıyor

Çocuğunuzun kendini derslerine, spora ya da diğer hobilere adamış olması elbette güzel bir şeydir.  Fakat bu durum mükemmeliyetçilik ipuçları veriyorsa, altında yatan kaygıdan şüphelenebilirsiniz. Bir sonraki aşamada daha başarılı olma isteği çocuklarda uyku ve beslenme düzeyinde bozukluk yaratabilir. Böyle durumlarda çocuğunuzun aşırı kaygılı olduğunu düşünebilirsiniz. Onunla sakince konuşun örneğin testte birkaç soru yanlış olursa karne notun düşer mi vb. sorularla bir miktar hata yapmanın çok da ciddi bir sonuca yol açamayacağını gösterin.

Görünüşte Herhangi Bir Neden Olmadığı Halde Sinirli Davranıyor

Çocuğunuzun ruhsal durumunda ani bir değişim gözlemlediniz mi?

Daha önceleri uysal olan bir çocuk, aniden sinirli ve agresif olmaya başladı ise bu durum çocuğunuzun size endişesini anlatma yolu olabilir. Böyle bir durumdan şüphelendiğinizde çocuğunuzla konuşun.

Çocuğunuzun gününün nasıl geçtiği ve neler hissettiği konusunda onunla dostça konuşmalar yapın. Çocuğunuzun, onunla dostça konuşarak sorunun özüne inmeye çalıştığınızı ve onu rahatsız eden problemi çözmek istediğinizi anlamasını sağlayın.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Kişisel Gelişim ve Psikoloji, Sağlık
Neden Bağırarak Konuşulur?

Bağırarak Konuşmanın Sebepleri Bağırarak konuşmak, konuşmayı daha mı etkili hale getirir yoksa baskın gelinmesi için mi kullanılır? İnsanları diğer canlılardan...

Tahmininizden Daha Akıllı Olduğunuzu Gösteren 10 İşaret

Kendi zekanızdan şüphe mi duyuyorsunuz… Hatta zaman zaman matematik oyunları için yeteri kadar akıllı olmadığınızı mı düşünüyorsunuz. Gelin bir de...

mutluluk hormonu nedir ve ne zaman salgılanır?
Mutluluk Hormonu Nedir?

Mutluluk hormonu bir diğer ismiyle serotin çevre etkileşiminden ve kişinin nörolojik yapısının durumundan ortaya çıkan bir hormondur. Mutluluk hormonunun az...

Kapat