Site Rengi

Yeni Döngü

Çocuklarla Evde Yapabileceğiniz 10 Keyifli Aktivite

Çocuklarla Evde Yapabileceğiniz 10 Keyifli Aktivite
YENİ DÖNGÜ

Türkiye de Corona Virüsü vakası görülmesi ile birlikte okullar 2 hafta süreliğine tatil edildi. Coronavirüs ile enfekte olan kişi sayısında ki artış sonrası arka arkaya güvenlik tedbirleri alınmaya da devam ediyor. Cafe, çay bahçesi, oyun alanları gibi kalabalık alanların bu gece yarısından itibaren hizmete kapatılması talimatı verildi. Mümkün olmadıkça dışarıya çıkılmaması konusunda uyarılar arttıkça çocuklarla evde nasıl vakit geçirebiliriz soruları da sorulmaya başlandı.

Corona virüs nedeniyle tüm ailecek ev de keyifli vakitler geçirmek elbette ki mümkün. Sizler için bu süreci hem hep birlikte eğlenerek hem de öğrenerek geçirebileceğiniz, çocuklarla evde yapılabilecek aktivite listesi hazırladık.

Çocuklarla Evde Yapılabilecek Aktiviteler

1.      Yeni Trend Mandala İle Çocuklarınızla Renklerin Dünyasına Selam Verin

Mandala, son dönemlerde oldukça sıkça karşımıza çıkan, kendi içinde bir felsefesi olan boyama tekniklerinden biri. Pek çok internetten kırtasiye ve sanatsal malzeme satışı yapan sitede mandala boyama kitaplarını bulmak mümkün. Bu çalışmayı kitap üzerinde değil de tual ve daha farklı zeminleri kullanarak da yapabilirsiniz. Bunun için internet üzerinde de çok sayıda malzeme bulmak mümkün.

Çocuğunuzla birlikte bir mandala seti alıp, ev tatilinizi renklerin ahengiyle boyamak sizin elinizde. Ve tabi yaptığınız çalışmaları bir tatil anısı olarak evinizin bir köşesinde sergilemekte.

2.      Sudoku Yarışmaları Düzenleyin

Sudoku, Japonya’da çıktığı bilinen ve 1’den 9’a kadar olan rakamları belli bir kural çerçevesinde verilen tablo üzerinde yerleştirmeyi amaçlayan zihinsel ve mantıksal bir oyun. Her yaştan insan için farklı seviyeleri olan bu oyuna, kitaplarını alarak ya da internet üzerinden ulaşabilirsiniz. Akşamları belli bir saatte ailece sudoku yarışması düzenlemek hem keyifli hem de zihinsel bir aktivite olacaktır.

3.      El Becerisi Önemli. Birlikte Maket Yapın

Çağımız teknoloji sarmalı haline geldiğinden beri, çocuklarımız maalesef el becerilerini kaybeder oldu. İşte bu tatil hem onların el becerilerini harekete geçirmeye, hem de sizinle güzel vakit geçirmelerine bir fırsat olsun istiyorsanız, dondurma çubuklarından maketler yapabilirsiniz birlikte.

İnternet mağazalarında paketler halinde satılan bu ahşap çubuklar ile, çocuğunuzun hayalindeki çiftliği ya da arabayı yapmanız hiç de zor değil. Belki de geleceğin mimarları bu tatilde belli olacak.

4.      Ülke Bayraklarını Tanıma Oyunu

Eğer görsel hafızanıza güveniyorsanız, bu tam size göre bir oyun. Gün içerisinde çocuklarımızdan kıtalara göre ülke isimlerini ve bu ülkelerin bayraklarını ezberlemesini isteyin. Tabi siz de boş durmayın.

Her gün dünya üzerinden bir kıta seçin ve akşama bu kıtanın ülkeler ve bayrakları ile ilgili bir yarışma düzenleyin. İşte size öğrenmeyi keyifli hale getirmenin yollarından biri.

5.      İngilizce Kelime Oyunu

Her gün ezberlemek için 10 tane İngilizce Kelime belirleyin. Sonra her akşam bir kavanozun içine gün içinde ezberlediğiniz kelimeleri küçük kağıtlara yazarak atın. Bu kelimelerin Türkçe karşılıklarını da yine aynı şekilde başka bir kavanozun içine atın. Tatilin sonunda, kavanozlardan kağıtları çekerek yaptığınız ezberlerin sonuçlarını hep birlikte görün. Bakalım en çok kelimeyi kim ezberlemiş.

6.      Birazda Bilimsel Çalışma

Eğer çocuğunuzun yaşı uygunsa, periyodik cetveldeki elementler ve bunların simgelerini ezberlemek hem keyifli hem de eğitici bir aktivite olacaktır.

7.      Birlikte Mutfağa Girin

Her ne kadar anneler mutfaklarındaki düzen bozulsun istemese de çocuklar onlarla birlikte mutfak tezgahında bir şeyler yapmaktan büyük zevk alırlar. Bu tatilde onunla birlikte yapabileceğiniz basit kek ya da kurabiye tarifleri bulup, küçük şefinizle birlikte birbirinden renkli ve lezzetli atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz. Bunların süslemesini ise tamamen onun renkli dünyasına bırakın. Bu tatlar tatilin en lezzetli anıları arasında yerini almayı hak edecektir.

8.      Eski Ama Eskimeyen Bir Oyun; İşim Şehir Hayvan

Çocukluğumuzun en keyifli oyunlarından birini şimdi çocuklarımızla paylaşma zamanı. Her ne kadar basit bir oyun gibi görünse de pek çok farklı alanı aynı anda düşünmeyi amaçlayan bu oyunu, dilerseniz kategorilerini günümüze uyarlayarak da oynayabilirsiniz.

9.      Sıcak- Soğuk

Evin içinde ya da sadece bir odasında bir eşya belirleyip, sırayla onu bulmaya çalışın. Eşyaya yaklaştıkça SICAK, uzaklaştıkça SOĞUK diyerek birbirinizi yönlendirin. Özellikle kreş ve ilkokul çocukları için oldukça zevkli bir aktivitedir bu. Hem konuşarak hem de hareket ederek oynandığı için bu yaş grubundaki çocukların keyif alma ihtimalleri çok yüksek.

10.  Beni Ne Kadar Tanıyorsun?

Son olarak, ailece birbirinizi ne kadar tanıdığınızı test edeceğiniz zevkli bir oyun önerisi. Yaklaşık 10 tane soru belirleyin. En sevdiğim renk hangisi? En yakın arkadaşım kim? En sevdiğim yemek ne? gibi. Sorular ve zorluk derecesi size kalmış. Sonra alın elinize kağıdı kalemi, her biriniz diğerlerinin sorularını doğru bir şekilde cevaplamaya çalışın. Bakın bakalım kim kimi ne kadar tanıyor.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Genel, Kadınca, Nasıl Yapılır, Oyun
Corona virüsü Türkiye de son durum
Corona Virüsü ile İlgili Türkiye de Son Durum

Corona virüsü yılbaşından bu yana hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Coronavirüsü ile ilgili son gelen verilere göre enfekte olan...

gebelik zehirlenmesi- Preeklampsi nedir
Hamilelikte Preeklampsi Nasıl Olur?

Hamilelikte Preeklampsi, gebeliğin üçüncü üç aylık döneminde ortaya çıkan anne adayının ani kan basıncı yüksekliğidir. Halk arasında hamilelik zehirlenmesi adı...

Cilt bakım ürünü nasıl seçilir
Hangi Yaş Aralığı Hangi Cilt Bakım Ürünü Kullanılmalı

Her yaş da insanların cildi yapısal farklılıklar göstermektedir. Ancak yaş aralığı ve cilt tipi ne olursa olsun cildin nem ihtiyacı...

Kapat