Site Rengi

Yeni Döngü

Çok Hassas Bir İnsansanız Bunları Bilmenizde Yarar Var

Çok Hassas Bir İnsansanız Bunları Bilmenizde Yarar Var
YENİ DÖNGÜ

Çok fazla uyarandan rahatsız olmamak aşrı yorgun ve stres altında kalmamak için sizi farklı yapan özelliği ve buna karşı hayatınızı nasıl düzenleyeceğiniz konusunda bilgileri sizler için araştırdık ve bu yazımızda sunuyoruz.

Çok Hassas Bir insan Olmak Ne Demektir

Çok hassas insanlar duyusal verileri işleme yeteneği çok yüksek insanlardır. Bu özellik SPS olarak tanımlanıyor. Bu kavram ilk kez Psikolog Elaine Aron tarafından fark edildi. Aron bazı bireylerin çevrelerindeki bir takım şeylere karşı, diğer insanlardan daha duyarlı olduğunu fark etti.

Duyusal verileri işleme hassasiyeti fazla olan insanlar diğer insanların fark edemediği pek çok şeyi fark edebilirler.

Son derece hassas olan bu bireyler bulundukları ortamdaki yüksek sesten, parlak ışıktan diğer insanların rahatsızlık duyduğundan daha fazla rahatsız olurlar.

Şiddet içeren programları izlemekten kaçınırlar. Ya da tümüyle hastalanmamak için yoğun günlerde yalnız kalmak isteyebilirler.

Aron’un görüşüne göre aşırı hassas insanlar yoğun uyaranlar ile karşı karşıya kaldıklarına, kendilerini  boğulmuş gibi hissedebilirler.

Aşırı Hassas Olmak Çok Kötü Bir Şey Değildir.

Aşırı hassas insanlar genellikle çevreleri ile mükemmel bir uyum sağlarlar. Çok hassas oldukları için ince zevklere sahiptirler. Sanatta, müzikte ya da kokularda herkesin hissetmediği incelikleri çabucak fark edeler.

Bunun yanı sıra hassas insanlar genelde etraflarında buluna insanların duygularını daha fazla hissedebilme özelliğine sahip olduğu için diğer insanlardan daha fazla empati yapma yeteneğine sahiptirler.

Duyusal Verileri İşleme Hassasiyeti Olan İnsanlar

Bu çok yeni bir tanımlama olduğu için, yanlış anlaşılmaya yatkın bir durumdur. Bu nedenle duyusal verileri işleme duyarlılığı yüksek insanlar hakkında çok fazla şey bilinmiyor.

Elde edilen çalışmalar göre toplam nüfusun % 15 ila % 20’sinde çok duyarlı insanlar bulunmaktadır. Aron yaptığı çalışmalarda  hayvanlarda dahi duyu işleme hassasiyetinde farklılık olduğunu gözlemlemiştir.

Son Derece Hassas Olmanın Dezavantajları Da Vardır

Çok hassas olmak güzel bir özellik olsa da, önemli dezavantajları da vardır. Söz gelimi hassas insanlar bulundukları ortamda diğer insanlardan daha çabuk sıkılarak bunalabilirler. Bunun anlamı ortamda yoğun ses, ışık vb. faktörler var ise odaklanmada zorluk yaşayabilecekleridir.

Bu grupta bulunan bazı insanlar da güçlü kokular ve aşırı sıcaklıklar ile ilgili sorun yaşarlar. Aşırı uyaranlar, söz konusu bireylerde çok fazla yorulma, geri çekilme ya da gizlenme ihtiyacı hissedilmesine sebep olabilir.

Aşırı Hassasiyetle Baş Edebilmenin Anahtarı Farkındalıktır

Hassasiyet düzeyi yüksek insanlar, bununla başa çıkabilmek için öncelikle konunun farkında olmalıdırlar. Onların çok duyarlı olduğunu fark edemeyen çevrelerindeki kişiler konuyu yanlış algılayabilirler.

Psych Central’de yapılan araştırmaya göre bireyler öncelikle kendilerinin duyarlılıklarının farkında olmalıdır. Bu farkındalık olmadan yaşama alanlarını kendilerine göre düzenlemeleri pek mümkün olmaz.

Çok Hassas İnsanların Sessizlik Ve Barışa Olan İhtiyaçlarını Kabul Etmeleri Gerekir

Çok hassas bir insan öncelikle asıl ihtiyaçlarına önem vermelidir. Bu insanların kendilerine belli aralıklarla yalnızlık sessizlik ve dinlenme zamanı ayırmadan hayata devam etmeleri onları hasta edebilir. Ayrıca böyle bir durumda ellerinde olmadan çevrelerindekilere olumsuz davranışlar yansıtabilirler. Bu da zincirleme olarak başka problemlerin ortaya çıkmasına yol açabilir.

Bu gruptaki bireyler kendilerine bir miktar yalnız kalmak için zaman ayırmalıdır. Çok sevdikleri ya da önem verdikleri birileri ile zaman geçirmek kendilerini yenilemelerine yardımcı olabilir.

Yaratıcılık Bu İnsanlara  Nasip Olmuştur  

Çok duyarlı insanlar aynı zamanda yaratıcı yönü gelişmiş insanlardır. Bu insanlar yaratıcı yönlerini açığa çıkarmak için kendilerine zaman ve ortam yaratmalıdırlar.

Bu bölümde bahsedilen müzik dinlemek,  dergiye yazı yazmak, resim yapmak, seramik yapmak, yeni bir yemek denemek vb. faaliyetler olabilir. Hayatın inceliklerini fark etme yeteneği onlara bahşedilmiştir bunu kullanmaları gereklidir. Bu onların mutluluğunun ikinci anahtarıdır.

Çok Hassas İnsanlar Çevrelerini Pozitif İnsanlarla Kuşatmalıdır

Çok hassas bireyeler, diğerlerinin ne düşündüklerine  ve yaptıkları eleştirilere karşı çok duyarlı oldukları için  zamanlarının  çoğunun birlikte geçirdikleri insanlar çok önemlidir.

Hassas kişilik sahibi insanlar kendilerine ve sınırlarına saygı gösteren ilişkilerinde ya çalışmalarında destekleyici,  konuşmaları ve davranışları ile onları nazikçe sarmalayacak insanları çevrelerinde bulundurmaya özen göstermelidir.

 

Füsun Günaydın

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Kişisel Gelişim ve Psikoloji, Sağlık
Her zaman Kendinizi Suçlu Hissetmekten Kurtulmanın Yolları

Sürekli olarak zihninizden kendinizi suçlamak zihinsel ve fiziksel sağlığınıza ciddi zarar verir. Sürekli suçluluk duygusu hissetmemek için beyninizi eğitmeniz gerekebilir....

Sosyal medya bağımlılığı nedir? Neden Sosyal Medya Bağımlısı Oluruz? Sosyal medya platformlarında paylaştığınız içeriklerin "kaç beğeni aldığını, hakkınızda ne yorumlar yapıldığını mı düşünüyorsunuz
Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir? Önlem Alınabilir mi?

Sosyal medya bağımlılığı nedir? Neden Sosyal Medya Bağımlısı Oluruz? Sosyal medya platformlarında paylaştığınız içeriklerin “kaç beğeni aldığını, hakkınızda ne yorumlar...

Bilim İnsanları Şeker Hastalığına Yeni Bir Tedavi Bulmuş Olabilir

Amerika Birleşik Devletlerin de çalışmalarını sürdüren bilim insanları, yaptıkları çalışmalar sonucunda diyabet hastalığına çözüm bulmuş olabilir. Washington üniversitesinde bulunan bilim...

Kapat