Site Rengi

Yeni Döngü

Corona Virüsü Kapsamında Ülkemizde Yaşanan Son Dakika Gelişmeleri

Corona Virüsü Kapsamında Ülkemizde Yaşanan Son Dakika Gelişmeleri
YENİ DÖNGÜ

Geçtiğimiz yıl Çin de yayılmaya başlayan Corona virüsü, kısa süre içerisinde milyonlarca kişiyi tehdit etmeye devam ediyor. Dünya genelinde alınan üst düzey önlemlere karşı önüne geçilemeyen salgın yüzünden panik ortamı oluşmuş durumda. Dünya sağlık örgütü tarafından son açıklanan verilere göre dünya genelinde 173 bin kişinin virüs kaptığı, 6672 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Salgının çıktığı ilk günden bu yana ülkemizde alınan üst düzey tedbirler sayesinde durum şu an da kontrol altında. 11 Mart gecesinde tespit edilen ilk vakanın ardından, şu güne kadar ülkemizde 18 kişinin bu hastalığı kaptığı açıklandı. Kısa sürede tespit edilen vakalar Sağlık Bakanlığımız tarafından derhal karantina altına alınarak dış dünyadan izole edildi. Vakaların artmasıyla birlikte alınan önlemlerde genişlemeye başladı. 16 Mart 2020 tarihine kadar alınan tüm önlemleri gelin detaylı bir şekilde inceleyelim.

Corona Virüsü Kapsamında Alınan Önlemler

Dünya genelinde hızla yayılan Covid-19 salgını yüzünden ülkemizde tedbirler en düzeye çıkarılmaya başlandı. Geçtiğimiz hafta alınan kararlar neticesinde ülkemizde oynanması beklenen tüm spor müsabakaları, Nisan ayının sonuna kadar seyircisiz oynanacak. Yine geçtiğimiz hafta içerisinde alınan kararlar neticesinde okullar 3 hafta süre ile tatil edildi. Öğrenciler bu tatil döneminde derslerini TRT kanallarından ve uzak eğitim vasıtasıyla internet üzerinden alabilecekleri açıklandı.

Hafta sonu ise ülkemizde önlemler alınmaya devam etti. Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamaya göre 9 Avrupa ülkesine uçak seferleri iptal edildi. Umreden gelen hacı adayları ise Ankara da bulunan yurtlarda karantinaya alındı. Pazar gecesi yapılan açıklama ile tedirginlik artmaya devam etti. Sağlık Bakanımızın sosyal medya hesabından yaptığı açıklama göre ülkemizde 18.vakanın görüldüğü vurgulandı.

İçişleri Bakanlığı dün akşam saatlerinde bir dizi yeni tedbir kararları açıkladı.  16 Mart sabahından itibaren ikinci bir emire kadar tüm diskotek, bar, gece kulüpleri ve pavyonlar kapatıldı. Ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından alınan kararlara göre hastane ziyaretleri mesai saati içerisinde yasaklandı.

Adalet Bakanlığı Az Önce Açıklama Yaptı

Adalet Bakanı geçtiğimiz saatler içerisinde bir dizi önlem paketini açıkladı. 172 binden fazla insanı etkileyen virüs yüzünden, adliyelerde görülecek duruşmalar ileri bir tarihe ertelendi. 60 Yaş ve üzerinden bulunan tüm hakimler ve savcılar ise izinli sayılacak.

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan bir başka açıklama ise cezaevleriyle ilgiliydi. Cezaevlerinde avukatlar tarafından yapılacak görüşmelerin kapalı olarak yapılmasına karar verildi. Ayrıca cezaevlerine alınacak kitap, mektup veya dergi gibi ürünlerin 24 saat bekletildikten sonra dağıtımı yapılacağı açıklandı. Alınan bir başka önlem ise Noterler ile ilgiliydi. Hafta sonu yapılan noter hizmetleri ikinci bir emire kadar ertelendi.

Sağlık Bakanlığından Önemli Açıklama

Geçtiğimiz saatler içerisinde Sağlık Bakanlığı tarafından oldukça önemli bir açıklama yapıldı. Bir süredir internet ortamında dolaşan bir belge, oldukça paniğe sebep olmuştu. Söz konusu belgenin gerçeği yansıtmadığı ve bu belgeyi yayanlar hakkında işlemlerin başlatıldığı bildirildi. Sağlık Bakanı ayrıca sosyal medya platformunda yapığı açıklamada, vatandaşlarımızın sadece resmi makamların açıklamalarına itibar etmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca Corona virüsü kapsamında 14 gün kuralının mutlaka uygulanması gerektiği bildiriliyor.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Haber, Sağlık
gebelik zehirlenmesi- Preeklampsi nedir
Hamilelikte Preeklampsi Nasıl Olur?

Hamilelikte Preeklampsi, gebeliğin üçüncü üç aylık döneminde ortaya çıkan anne adayının ani kan basıncı yüksekliğidir. Halk arasında hamilelik zehirlenmesi adı...

Cilt bakım ürünü nasıl seçilir
Hangi Yaş Aralığı Hangi Cilt Bakım Ürünü Kullanılmalı

Her yaş da insanların cildi yapısal farklılıklar göstermektedir. Ancak yaş aralığı ve cilt tipi ne olursa olsun cildin nem ihtiyacı...

Diş implantı nedir
Diş implantı Avantajları Nedir?

Diş implantı, intra-maksillerin kemik dokusuna yerleştirilmek üzere tasarlanmış çeşitli bileşenlerden yapay olarak oluşturulan yapılardır. Daha sonra, kemik dokusu ile implant...

Kapat