Site Rengi

Yeni Döngü

COVID-19 Mitleri Ve Gerçekler Hakkında Daha Fazla Soru Ve Cevap

COVID-19 Mitleri Ve Gerçekler Hakkında Daha Fazla Soru Ve Cevap
YENİ DÖNGÜ

COVID -19 Salgınının kabus gibi üzerimize çöktüğü bu günlerde doğal olarak çeşitli kaynaklardan yanlış bilgi akışına maruz kalıyoruz. Girdiğimiz hemen hemen bütün internet platformlarında bu konu ile ilgili çeşitli bilgiler, rivayetler, efsaneler dolaşıp duruyor. Bu nedenle Koronavirüs’te mitler ve gerçekler birbirine karışıyor.

Bu konuda güvenilir bir kaynak olan Mayo Clinic Aşı Araştırma Grubu Direktörü Dr. Gregory Poland tarafından yapılan açıklamaları sizin için araştırdık. Koronavirüs hastalığı ile ilgili gerçekler hakkında  edindiğimiz bilgileri aşağıda paylaşıyoruz.

Soru 1: COVID 19 Sivrisineklerle Bulaşabilir Mi?

Dr. Gregory Poland: COVID19’un sivrisinekler ile taşındığı ve bulaşabileceği konusunda herhangi bir bilimsel veri bulunmuyor. COVID-19 kan yolu ile bulaşma gösteren bir hastalık değil. Yapılan çalışmalar sonucu elde edilen bulgulara göre virüs solunum yolu ile ya da kontamine yüzeyler ile temas sonucu ellerin ağza, burna ve/veya göze sürülmesi ile bulaşıyor.

Soru 2: El Kurutma Makineleri Koronavirüs Üzerinde Öldürücü Etkiye Sahip Midir?

Dr. Gregory Poland: El kurutma makinelerinden uzak durmanızı öneriyorum. El kurutma makinelerinden çıkan sıcak ya da sıcak olmayan hava akımı ellerinize doğru üflediği için virüslerin dolaşımını da arttırır. Yani virüs hava akımı ile daha fazla alana yayılma imkanı bulur. Bu konuda diğer virüsler ile yapılan çalışmalar bulunmaktadır.

Soru 3: Vücudunuza Alkol ya da Kola Püskürtmek COVID 19 Etmenini Öldürür Mü?

Dr. Gregory Poland: Böyle bir yola kesinlikle başvurmayın. Bu tip çözümleri vücudunuzda kullanmamalısınız. Bunlar sert ve dayanıklı yüzeylerde kullanılması uygun olan kimyasallardır. Vücudunuz için sadece sabun ve su kullanın. Bu ikili mekanik olarak mükemmel bir şekilde çalışır ve vücudunuzdan virüsleri uzaklaştırır.

Soru 4:  Burnunuzu Salin (Tuzlu Su) İle Düzenli Olarak Yıkamak Covıd-19 Enfeksiyonunu Önler mi?

Dr. Gregory Poland: Nazal yıkamalar sinüzit ve alerji konusunda etkilidir. Bu uygulamanın COVID-19 enfeksiyonu üzerinde iyileştirici ya da koruyucu etkisi hakkında bilimsel bir kanıt yoktur.

Soru 5: Sarımsak Yemek Covıd-19 Enfeksiyonun Önlemeye Yardım Eder Mi?

Dr. Gregory Poland: Sarımsak belli oranda bağışıklığı arttırıcı etkiye sahiptir. Ama COVID-19 virüsü üzerinde koruyucu etkisi olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmuyor.

Soru 6: Çamaşır Suyu İle Gargara Yapmak Korunmak İçin Etkili Olur Mu?

Dr. Gregory Poland: Bu olabilecek en zararlı uygulamadır. Hiçbir faydası olmayacağı gibi size de çok zararı olur. Bazı insanlar pamuklu çubukları ağartıcı ya da çamaşır suyu gibi kimyasallara batırdıktan sonra burunlarına sokuyorlar. Bu tip uygulamalar çok zararlı olup kesinlikle yapılmamalıdır.

Soru 7: Antibotikler COVID-19 Etkeni Üzerinde Etkili Midir?

 Dr. Gregory Poland: Hiçbir antibiyotik virüsleri öldürmez.  Antibiyotikler sadece bakteri kaynaklı enfeksiyonlarda etkilidir.

Soru 8: Yüz Maskesi Takmak Virüslerden Koruyucu Etkide Bulunur Mu?

Dr. Gregory Poland: Bu kesinlikle doğrudur. Virüsün insanları enfekte etme yolu solunum kanallarıdır. Kullanacağınız her türlü maske bunu önlemeye yardımcı olur. Bez maskeler virüsün solunum yoluna geçmesini önlemez.  Fakat bez maske takmak ellerinizin yüzünüze direk temas etmenizi önleyeceği için koruma amacı ile kullanılabilir. Her dışarı çıktığınızda maske kullanılması ciddi anlamda bulaşmayı önleyici etkiye sahiptir.

Soru 9: Kırsal Alanda Yaşayan İnsanların Endişelenmesine Gerek Yok Doğru Mu?

Dr. Gregory Poland: Bu çok ciddi bir yanlıştır. Genç insanların endişelenmesine gerek olmadığı ya da virüsün kırsal alanlarda yaşayan insanlara bulaşmayacağı düşünülemez.  COVID-19 çok hızlı bulaşma gösterdiği için ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. . Bir şekille insandan insan bulaşmasının önlenmesi gerekiyor. Üstelik bu durumun yakında sona ereceğine dair somut bir kanıt da yok. Bu nedenle olabildiğince dikkatli olunması şarttır. Sadece bazı insanların risk altında olduğunu düşünmek yanlıştır.

Bu yazımızda Koronavirüs hastalığı üzerine soru ve cevaplar sizinle paylaştık. Konu ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz.

 

 

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Bilim, Bilim Ansiklopedisi, Genel, Sağlık
kolon kanseri nedir
Kolon Kanseri Nedir?

Kolon kanseri bir diğer ismiyle bağırsak kanseri olarak bilinmektedir. Kolon kalın bağırsakta yer alan bir bölümdür. Vücutta iki tip bağırsak...

Dünyada ki karınca çeşitleri
Dünya da Kaç Çeşit Karınca Var?

Evet, Dünya da kaç çeşit karınca var? Bu soru insanlık tarihi boyunca sürekli sorulup durulan en net sorulardan bir tanesidir....

Bitcoin Yükseliş Trendine Girdi Mi?

Geçtiğimiz günlerde Dow Jones Industrial Average ve Bitcoin’ in 6400 dolarlık destek düzeyine kadar  güçlenmesinden sonra kripto uzmanları, Bitcoin fiyatının...

Kapat