Site Rengi

Yeni Döngü

Covid-19 Nedir? Mevsimsel Gripten Farkları Nelerdir?

Covid-19 Nedir? Mevsimsel Gripten Farkları Nelerdir?
YENİ DÖNGÜ

Koronavirüs hayvanlarda ve insanlarda bulunan bir virüs türüdür. Koronavirüslerin Mers, Sars ve Covid-19 türleri hayvanlardan insanlara enfekte olmuş ve insanlar arasında hızla yayılımı devam ederken birçok koronavirüs tipi sadece hayvanlarda bulunmaktadır. Covid -19 virüsünün Türkiye’de de bir vakada görünmesi üzerine bu virüsün mevsimsel gripten farklılıkları nedir konusu ciddi merak uyandırmıştır.

Covid-19 Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Coronavirüs ailesinden olan ve 2020 yılı itibari ile tıp literatürüne Covid-19 adıyla giren yeni tip koronavirüsü; Çin’in Vuhan şehrinden yayılmaya başlamıştır. Virüsün kaynağı Huanan Deniz Ürünleri Toptan Satış pazarı olarak bilinmekte olup Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından pandemik, yani aynı anda birçok sayıda insanı tehdit eden bulaşıcı hastalık olarak ilan edilmiştir.

Covid-19 virüsünün kuluçka süresi 2-14 gündür ve en yaygın belirtileri; ateş, ciddi halsizlik ve kuru öksürük, şiddetli kas ve eklem ağrısı ve nefes almada güçlüktür. Covid-19; pnömani (zatürre) yanında ani gelişen solunum yolu enfeksiyonlarına ve böbrek yetmezliğine sebep olabilmektedir.

Mevsimsel Grip (İnfluenza) Nedir, Belirtileri Nelerdir?

İnfluenza virüsü kaynaklı gelişen ve mevsimsel grip olarak tanımlanan hastalık; boğazı, burnu, bronşları ve özellikle ileri yaşlarda akciğerleri de etkileyebilen bulaştırıcılığı yüksek viral bir hastalık türüdür. A, B ve C olmak üzere üç tip influenza virüsü bulunur ve A ile B bulaştırıcılığı olan türleridir.

Mevsimsel gribin kuluçka süresi yaklaşık 2 gündür  ve 2 gün sonunda ani başlangıçlı 38 derece ve üzeri ateş, kuru öksürük,  baş, kas ve eklem ağrısı, boğaz ağrısı, burun akıntısı veya tıkanıklığı, halsizlik, titreme ve bazen mide bulantısı ve ishal belirtileri gösterir.

Mevsimsel Grip ve Covid-19 Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Hastalık başlama seyirleri ve birçok belirtileri aynı ilerlese de Covid-19 virüsünü mevsimsel gripten ayıran en önemli özellik nefes almada güçlük yaşanması ve solunum yetmezliğidir.
  • Burun tıkanıklığı ve gözlerde sulanma belirtileri mevsimsel gripte sık sık karşılaşılırken, Covid-19 belirtileri arasında yer almamaktadır.
  • Corona virüsü ishale mevsimsel gribe oranla daha çok neden olmaktadır.
  • Grip virüsünün sebep olduğu hastalıklarda şiddetli baş, eklem ve kas ağrıları belirtilerinin çok yoğunken Covid-19 virüsü bu semptomları bazı hastalarda göstermektedir.
  • Burun akıntısı, hapşırma gibi üst solunum yolu mukozalarının harekete geçmesi grip virüsünde aktifken Corona virüsünde bu belirtiler ya görülmez ya da çok nadir görünürler.

 

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Genel, Haber, Sağlık
Kalp krizi nedir
Kalp Krizi Nedir?

Kalp krizi kalp damarlarının tıkanması sonucu ortaya çıkmaktadır. Kalbi besleyen atardamarlar vardır ve bu damarlar aniden tıkanmaktadır. Tıkanan damarlar ile...

Yardım Nafakası nedir? Kimler yardım nafakası alabilir?
Yardım Nafakası Nedir? Kimler Alır?

Yardım nafakası, yardım edilmediği sürece zor duruma düşen kişilerin yasaya göre yakın akrabalarından isteme hakkına sahip olduğu maddi yardımdır. Yoksulluk...

Çölyak Hastalığı Nedir? Glütensiz beslenme
Çölyak Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Çölyak hastalığı daha önce ismi duyulmamış, nadir hastalıklardan birisidir. Çölyak, genetik yatkınlığa sahip bireylerde glüten içeren besin tüketiminden sonra ortaya...

Kapat