Çözülmeyi Bekleyen Bir Gizem: Nemrut Dağı Efsanesi - Yeni DöngüYeni Döngü

28 Şubat 2021 - 12:17

Çözülmeyi Bekleyen Bir Gizem: Nemrut Dağı Efsanesi

Çözülmeyi Bekleyen Bir Gizem: Nemrut Dağı Efsanesi
Son Güncelleme :

15 Mart 2020 - 20:30

93 views

Tarihin en büyük gizemlerinden olan Nemrut Dağı efsanesi, hala ortaya çıkarılmayı bekliyor. Türkiye’nin güneydoğu bölgesinde bulunan dağın, tarihe şahitlik eden en büyük kalıntılardan biri olduğu da düşünülüyor. Nemrut Dağı, Komagene Krallığı için de aydınlatıcı bir role sahiptir. Krallığın bu coğrafyada bulunması ve dağdaki taş figürlerin de o dönem hakkında ipuçları vermesi bilim insanlarını heyecanlandırıyor. Gelin, tarihin en büyük gizemlerinden olan dağın dilden dile dolaşan hikayesine yakından bakalım. Bu yazıda, Nemrut Dağı’nın gizemi ve Nemrut Dağı nerede sorularına yönelik cevaplar bulabilirsiniz.

Nemrut Dağı Nerede?

Nemrut Dağı efsanesi, ülkemiz sınırları içerisinde gizemini korumaya devam ediyor. Adıyaman ilimizin sınırlarında bulunan Nemrut Dağı, her sene binlerce yerli ve yabancı turiste kapılarını açıyor. Hem doğu kültürünün hem de batının izlerini taşıyan kalıntılar, o coğrafyada bulunan pek çok uygarlığa da ışık mahiyetindedir.

Dağa ulaşım için hem Adıyaman hem de Malatya illerimizde bulunan araçlar kullanılabiliyor. Her iki kent için de sınır olan dağa, özel aracınızla da ulaşım sağlayabilirsiniz. Üstelik Adıyaman ilinden dağa ziyaretler için özel ve rehberli tur hizmetleri de bulunuyor. Nemrut Dağı nerededir sorusuna tam yanıt ise Adıyaman iline bağlı Kahta ilçesinin Kayadibi köyüdür olarak verilebilir.

Nemrut Dağı Efsanesi

Nemrut Dağı efsanesi

Komagene Kralı olan I. Antiochus, öldüğü zaman insan geçmeyen ıssız bir noktaya gömülmek istediğini söylemiştir. Bunun için de ülkesinin sınırları içerisinde bulunan Nemrut Dağı’nı tercih etmiştir. Kendisine bu bölgede büyük bir tapınak yaptırtan kralın isteği kabul edilmiş ve kral, tapınağın gizli bölmesine gömülmüştür.

Kalıntıların tamamen ortadan kaldırıldığı senaryoda I. Antiochus’un kayıp mezarına da ulaşılması mümkündür. Komagene Krallığı, tüm gizemi ile dağın tepesinde yatarken efsanenin başlangıcına bir göz atalım.

Dağın yapılış amacı hem kutsal bir mekan inşa edilmesi hem de krala gelecekte mezar olmasıydı. I. Antiochus, yaptırdığı tapınakta tanrıların da kendisine eşlik etmesini bekliyordu. Bu yüzden dağın tepesinde hem kralın hem de tanrıların büstleri yer alıyor. Efsaneye göre, Pers ve Yunan uygarlıklarına hizmet eden tanrıların her biri bu dağın tepesindeki tapınakta bulunuyordu. Hatta ilk Hristiyanlığın bile Nemrut Dağı zirvesinde ortaya çıktığı düşünülüyor.

Krallar ve Tanrılar Bir Arada

Nemrut Dağı efsanesi

Komagene Tanrıçası Tyche

Nemrut Dağı efsanesi açısından bir diğer önemli detay da kralların ve tanrıların bir arada yer almasıdır. Dağın zirvesinde hem Komagene Uygarlığı için önemli olan kralların hem de batı ve doğu kültürüne ait tanrıların yer alması dikkat çekiyor. Öyle ki Nemrut Dağı, 9 kralın mezarına da ev sahipliği yapıyor.

Nemrut adı da Hz. İbrahim’i ateşe attıran eski Babil kralı Nemrut’un adından gelmektedir diye iddialar da mevcut. Buna göre aslında Nemrut Dağı, pek çok inanışa da ev sahipliği yapmışa benziyor. Dinlerin kesiştiği noktalardan biri olan dağın, hem çok tanrılı inanışlar hem de tek tanrılı semavi dinler açısından önemi büyüktür.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Önceki yazıyı okuyun:
Dünyanın En Büyük 10 Ormanı

Görkemli vahşi yaşamı korumalarının yanı sıra, paha biçilmez oksijen üretimine kadar, ormanlar sayısız nesiller için dünyadaki yaşam olanağının sürmesine yardımcı...

Kapat