Site Rengi

Yeni Döngü

Daniel K. Inouye Güneş Teleskopu ile Müthiş Görüntü!

Daniel K. Inouye Güneş Teleskopu ile Müthiş Görüntü!
YENİ DÖNGÜ

Teleskop tarafından güneşin gerçekçi olmayan net bir fotoğrafı yapıldı. Böyle bir karar sonucunda yıldızımız henüz kaldırılmış değildir. Bugüne kadar güneşin görülmüş olan en büyük ve yüksek çözünürlüklü görüntüsünden bahsediyoruz! Görüntüyü Dünya’nın en büyük güneş teleskopu Daniel K. Inouye fotoğrafladı! Görüntü olağanüstü etkileyici ve görenleri hayran bırakıyor.

Güneşin bu yeni görüntülerine bakıldığında manyetik yapıların inanılmaz detaylarını gösterdiğini görüyoruz! Manyetik yapılar son derece küçükler! Güneş teleskopu ise 4 metre boyutunda yapılmıştır. Bu teleskopun inşası Hawaii Maui adasında sona eriyor. ( Haleakala üstünde )

Online Teleskop Mucizesi!

Teleskopun inşa edilme şekli ve sona erdiği yer dolayısıyla artık daha çok teleskop cihazı çevrim içi online olarak çalışmaya başlayacak. Bu durumun gittikçe artması bekleniyor. Teleskopların bu gelişmelerle beraber aktif güneş çekme yeteneği de güçlenmiş olacak. Ayrıca Güneşin geçen bir yıldızdan yüzlerce küçük gezegeni çaldığı da görülebilir.

DKIST’in çözünürlük ve hassasiyetinin inanılmaz boyutlarda olduğunu fark etmemek imkansız! Bu güçlü özellikler nedeniyle Güneş’in manyetik alanı ilk kez keşfedilecektir. Güneş’in manyetik alan nitelikleri detaylıca araştırılıp keşfedilirken, Dünya’nın uzay ortamını, havasını nasıl kontrol ettiği de incelenebilecek.

Güneşin Etkileri!

Güneş’ten güçlü parçacıklar yayılır. Bu parçacıklar ise elektrik şebekelerine, Dünya uydularına ve iletişim alt yapısına müdahale etme özelliğine sahiptirler.

Güneş şimdiye kadar uzay bilimcilerin en büyük ilgi alanlarından biri oldu. Güneş’in birçok gizeme sahip olduğu da düşünülüyor. Yeni Güneş teleskopu sayesinde bu gizemlerden en çok tartışılanlar da çözülebilir! Özellikle şu anda merak edilen yönlerinden birini ortaya çıkartıyor!

Güneş dış tabakası veya korona neden görülür? Yüzeyden daha sıcaktır. Güneş teleskopu sayesinde Güneş’le ilgili birçok bilgi ortaya saçılacak ve merak edilen sorular ayrıntılı biçimde açıklanabilecek. En azından şu an için beklentiler oldukça fazla!

Güneş Teleskopu

Bilim dünyasında çok konuşulan Güneş teleskopu, 2012 senesinde inşa edilmeye başlandı. Güneş teleskopu ilk mühendislik fotoğrafı olan bu eşsiz görüntüyü ise 10 Aralık 2019’da çekmiştir. Bu kadar net, detaylı ve etkileyici bir fotoğraf sayesinde Güneş’in yüzeyi çok daha iyi incelenebiliyor.

Çekim başarılı bulunmasına rağmen gözlemevi henüz tamamlanmamıştır. O tarihlerde çalışan tek bir cihaz vardı. Bu cihazın adı ise Görünür Geniş Bant Görüntüleyici yani kısaca VBI’dır. Güneş yüzeyini en başarılı, detaylı biçimde gösterebilme özelliğine sahiptir. Ayrıca düşük atmosferin de görüntüleri bu cihaz tarafından alınır.

Görünür geniş bant görüntüleyici yüzey ve atmosfer görüntülerini net biçimde bize ulaştırır. Görüntülerin çok yüksek çözünürlükte olduğu dikkat çekicidir! Şimdiye kadarki fotoğraflarda bu kadar yüksek çözünürlükler ile çalışılmamıştır. Son derece kaliteli ve ayrıntılı görüntüler göz kamaştırıyor.

Hubble teleskopu böylece galaksiyi pek de alışık olunmayan bir açıdan görüntüledi. Gözlemevinin ikinci aracı ise Görünür Spektropolarimetre’dir. Kısaca VISP olarak da yazılır. 23 Ocak Perşembe günü çalışmaya başlayan VISP, bir tür prizma niteliğindedir. Çeşitli dalga boylarında doğru ölçümleri sağlar ve ışığı bileşen renklerine ayırmayı başarır. 13 katlı olan binanın inşası ise devam ediyor.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ