Site Rengi

Yeni Döngü

Denizlerde Yaşayan En Tehlikeli 10 Balık

Denizlerde Yaşayan En Tehlikeli 10 Balık
YENİ DÖNGÜ

İnsanlar okyanusların sadece küçük bir yüzdesi hakkında fikir sahibi. Ama hepimizin bildiği ve korktuğu ünlü köpekbalıklarına ek olarak, dünyanın tüm okyanuslarında ve nehirlerinde gerçekten tehlikeli başka balıklar da var. Sadece görünüşleri veya üzerlerindeki dikenleri ile değil, saldırganlıkları ve sahip oldukları zehirleri ile de bu balıklar son derece tehlikeli. Aşağıda, insanlar için en tehlikeli bu 10 balık türünü daha detaylı göreceğiz.

10. Fangtooth (Zehirli Diş)

Bu balık aynı zamanda Ogrefish olarak da adlandırılmaktadır. Ancak Fangtooth tamamen tehlikeli bir balık değildir. Aslında, onu Avustralya kıyılarının en tehdit edici balıklarından biri yapan şey sadece korkutucu yönüdür. Dişleri, genellikle azami 17 santimetre uzunluğa sahip olan vücudu ile orantılı olarak çok uzundur. Başka bir gerçek, bu yaratığın çok derinlerde yaşayan canlılardan biri olmasıdır.

9. Gulper Eel

Ogrefish gibi, bu balık da tamamen tehlikeli bir balık değildir. Ancak görünüşünden dolayı en tehlikeli 10 balıktan oluşan bu listenin bir parçası ve aynı zamanda en korkunç 10 balıktan biri olarak anılır Gulper Eel. Bununla birlikte, sahip olduğu büyük çenesinin boyutundan daha büyük türleri yiyebilen bir avcıdır.

8. Spotfin Lionfish (Aslan Balığı)

Spotfin Lionfish- Aslan balığı, özellikle dalgıçlar için çok tehlikeli bir balıktır. Tropikal Hint ve Batı Pasifik Okyanuslarında, özellikle gündüzleri saklandığı ve gece boyunca avlandığı resiflerde bulunur. 40 santimetreye ulaşabilir ve 1200 grama kadar çıkabilir. Ama onu en tehlikeli 10 balık listesinin parçası yapan şey, içinde çok zehirli bir madde bulunan torbasının olmasıdır. Bir insanla temas ettiğinde, iltihaplanma, kızarıklık, kanama, kas ağrıları, kardiyovasküler problemler ve solunum problemlerine neden olabilir. Bu türün dikenleri, alınan zehir miktarına bağlı olarak birkaç gün süren bir ağrıya neden olabilir.

7. Blowfish (Balon Balığı)

En tehlikeli 10 balık listesinde bulunan bir diğer balık popüler Blowfish. Bu balık avcılara karşı savunma yapmak için kendini şişirme yeteneğini geliştirmiştir. Bu yüzden çok yavaş yüzer ve günlük olarak çok fazla yiyecek tüketmeye ihtiyaç duyar. Genellikle tropikal ve subtropikal sularda, aynı zamanda tatlı ve acı sularda da bulunur. Bugün onların yok olmalarına yardımcı oluyoruz çünkü yaşadıkları nehirler gittikçe kirleniyor ve yiyecekleri gittikçe azalmaya başlıyor. Balon balığı ayrıca vücudunda diğer türlere karşı kendisini savunmak için dikenlere sahiptir. Bu insanlar için tehlikeli bir balıktır ve dikenleri siyanürden 1.200 kat daha zehirli, 30 kişiyi öldürebilen bir maddeye sahiptir.

6. Viperfish (Engerek Balığı)

Viperfish genellikle 2.000 metreye kadar olan derinliklerde yaşar ve güneş ışığı denizin dibine girmediğinde avlanmak için biyolüminesans organlarını kullanır. Tehlikeli bir balıktır ve korkunç bir görünüme sahiptir ve alt çenesinde keskin dişleri bulunmaktadır. Yaklaşık 35 santimetre uzunluğundadır ve bilim adamları şu anda okyanusların dörtte birinde bu türün yaşadığını ortaya çıkarmışlardır.

5. Stonefish (Taş Balığı)

Taş balığı, en tehlikeli 10 balıktan oluşan bu listeyi kaçıramazdı. Utangaç ve az bilinen bir balık olmasına rağmen dünyanın en zehirli balığı olma ünvanına sahiptir. Pasifik ve Hint Okyanusu’nun sularında yaşıyor, küçük balıklar ve kabuklular ile besleniyor. Ancak bu balığın asıl tehlikesi, yüzgeçlerindeki dikenlerle doğrudan temas edenler için burada bulunan güçlü zehir nedeniyle ölümcül olmasıdır. Stonefish Kamufle olduğunda bir kayaya benzer, neredeyse tanınmaz hale gelir ve kazayla üzerine basılabilir.

4. Anglerfish (Fener Balığı)

Anglerfish ya da Fener Balığı, en tehlikeli 10 balıktan biri olmanın yanı sıra, dünyanın en çirkin 10 hayvanından da bir tanesidir. Özellikle Atlantik ve Antarktika okyanuslarının derinliklerinde, derin sularda yaşar. Bu balığın temel özelliği avlanma şeklidir. Çünkü kafasında tıpkı yeme benzeyen bir ete sahiptir. Bu da avları çekmek ve onları yok etmek için kullandığı inanılmaz bir tuzaktır. Son olarak, küçük olmasına rağmen çenesini ve midesini, ondan daha da büyük hayvanları yemek için genişletme yeteneğine sahiptir.

3. Barracuda

Barracuda derin deniz etçil balık türlerinden bir tanesidir. Bu tehlikeli balıkların temel özelliği avlarına çok hızlı bir şekilde saldırabilmeleri, kuyruklarını hareket ettirerek 0’dan 90 km / s hıza çıkabilmeleridir. Bununla birlikte barracudalar çok düşmanca bir yapıya sahiptirler ve bir insana saldırabilirler. Boyları 45 cm’ye kadar uzayabilir ve tropikal denizlerde özellikle de Karayip Denizi’nde bulunurlar.

2. Goliath Tigerfish (Kaplan balığı)

Goliath Tigerfish– kaplan balığı, takma adından da anlaşıldığı gibi vahşi ve korkunç bir balıktır. Bu, son derece tehlikeli balık cinsi olan Tigerfish ailesinin en büyük üyesidir. Piranha ile daha kaslı olması ve çenesinin bir timsahınkine benzemesi bakımından farklılık gösterir. 75 kg ağırlığa ulaşabilir ve yaklaşık bir buçuk metreye kadar büyüyebilir. Bunun yanında, Kongo Nehri Havzası anavatanı olmasına karşın Lualaba ve Zambezi gibi birçok Afrika nehrinde de bulunabilir. Ancak bu balık ilk 10’a liderlik etmiyor, çünkü Piranha’nın aksine Goliath kaplan balığı derin suda yaşıyor ve bulmak daha zor olabilir.

1.Piranha

En tehlikeli balık listesinin ilk sırasında Piranha var. Güney Amerika’ya özgü bu korkunç ve tehlikeli balık keskin dişleri ve güçlü çeneleri ile tanınır. Şu anda, 40 ila 60 arasında piranha türü vardır ve bunların uzunluğu yaklaşık 25 cm’dir. Tatlı sularda, özellikle Amazon, Ekvador, Bolivya, Orinoco, Venezuela ve Kolombiya’da bulunan Güney Amerika nehirlerinde yaşarlar. Bu balık, çekilen onlarca korku filmine konu oldu ve bu filmlerde Piranhaların insanlara nasıl zararlar verebileceği biraz abartılarak anlatıldı. Çünkü 5 dakikada 80 kg ağırlığındaki bir insanı yutmak için yaklaşık 300 Piranha gerekli.

 

 

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Enler
Dünya Üzerinde Ziyaret Edilmesi Yasak Olan 10 Yer

İnsanlık tarihinin geçmişine bakıldığında gizemli olarak kalan birçok yer bulunabilir. Ancak modern zamanlarda dünyanın her santimetresine vakti, parası ve arzusu...

Son 10 Yılın En İyi 6 Bilimsel Çalışması

Teknoloji ve bilimdeki değişim hızı göz önüne alındığında, birkaç yıl önce bildiklerimizi unutmak kolay olabilir. Geçtiğimiz on yıl, fizik, biyoloji...

Dünya da Çok Az Üretilmiş Nadir Bulunan 11 Araba

Otomobiller, dünyadaki en pahalı koleksiyon araçlarından bazılarıdır. Arabalar bir zorunluluk olsa da insanların A noktasından B noktasına seyahat etmelerine yardımcı...

Kapat