Site Rengi

Yeni Döngü

Doğa Sporu Sevenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Doğa Sporu Sevenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler
YENİ DÖNGÜ

İnsanlığın varoluşundan beri toprakla, yağmurla ve rüzgarla iç içe yaşamımızı sürdürdük ancak insanlığın gelişmesi ve teknolojinin bizi doğadan uzaklaştırması sebebiyle gün geçtikçe evlerimize hapsolduk ve yolda yürürken kafamızı kaldırıp gökyüzüne bile bakmaya fırsat bulamaz hale geldik. Yine da atalarımızdan gelen güdülerimiz bizi doğanın kalbine yönlendirmeye devam ediyor. Bulduğumuz her fırsatta yapabileceğimiz doğa sporu hem sınırlarımızı keşfetmemize hem de kendimizi daha iyi hissetmemize sebep oluyor.

Bu sporların zorluk derecesi sebebiyle yaşadığımız başarı ve özgüven artışı bizi daha da motive ediyor. Ancak bu başarı hissi asla bizi önlem almadan bu sporları yapmaya ve kendimizi zorlama hissi ile gereksiz riskler almaya yöneltmemeli. Çoğu zaman doğanın ortasında iletişim araçlarından uzak ya da kolaylıkla iletişimimizi kaybedebileceğimiz risklerle yaptığımız bu sporları gerekli önlemleri alarak yapmak hem bizi hem de sevdiklerimizi gereksiz üzüntülerden koruyacaktır. Peki bu doğa sporlarında dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?

Doğa Sporları İçin Uygun Kıyafet ve Ekipman

Öncelikle hangi sporu yapıyorsanız yapın ilgili spor sırasında kıyafetlerinizin ve ekipmanlarınızın tam olmasına dikkat edin. Bu kıyafetleri her zaman satın almanız gerekmediği gibi kiralamak da iyi bir seçenektir. Yaz döneminde yaptığınız sporlarda yazlık ve kış döneminde yaptığınız sporlarda kışlık kıyafetlerini giymeye ve ekipmanlarınızı hazırlamaya özen gösterin.

Ayrıca doğa sporu için yola çıkmadan önce kullanacağınız bir ihtiyaç listesi size yol gösterecek ve sonradan yaşanacak olumsuz durumların önüne geçecektir. Yaşayabileceğiniz ekstrem durumlarda yanınızda olması gereken ancak bilmediğiniz eşyalar için forumlardan ya da bu sporu gerçekleştirmiş kişilerden tavsiyeler de alabilirsiniz.

Bir diğer unsur ise doğa sporu hakkında ki bilginiz ne olursa olsun bu konuda uzman ve eğitmenlerden bilgi almanız gerekiyor. Örneğin yürüyüş konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz ancak yeni bir rotada ya da bilmediğiniz bir hava koşulunda nasıl davranacağınızı eğitmenlerin tecrübeleri ile öngörebilirsiniz.

Doğada telefon ya da doğrudan birileri ile iletişim kuramayacağınız tırmanış, rafting, canyoning gibi sporları yapmadan önce muhakkak yakınlarınıza haber vermeniz ve hangi rotayı kullanacağınız hakkında onları haberdar etmeniz de beklenmedik durumlarda size ulaşılmasını kolaylaştıracaktır. Milli park vb alanlarda yürüyüş ya da kamp gibi sporlar yapmadan önce ayrıca jandarmaya da rotanızı bildirmek önem taşır.

Doğanın güzelliği karşısında büyülensek de beklenmedik durumlarına karşı da hazırlıklı olarak sevdiğimiz sporları gerçekleştirmenin bizi ve sevdiklerimizi daha mutlu edeceğini unutmamalıyız.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Gezi Rehberi, Yaşam
Yeni Başlayanlar için Doğa Sporu Ekipmanları

Doğa sporları doğada yapılması sebebiyle bizi beklenmedik ya da değişken koşullar karşısında hazırlıklı olmaya yöneltmektedir. Öngörülmemiş bir yağmur, hızla soğuyan...

Macera ve Doğa Tutkunları İçin 7 Muhteşem Doğa Sporu

Dünyanın pek çok yerinde yapabileceğimiz onlarca farklı doğa sporu bulunurken şanlıyız ki bunların pek çoğunu ülkemizde gerçekleştirme imkanımız da bulunuyor....

Dağcılık Hakkında Merak Edilenler ve Dağcılık Sporu

Dağcılık günümüzde insanların sıklıkla tercih ettikleri bir doğa sporu olmanın ötesinde pek çok insan için merak ve keşif duygusu anlamına...

Kapat