Site Rengi

Yeni Döngü

Doğum Parası Ne Kadar 2020

Doğum Parası Ne Kadar 2020
YENİ DÖNGÜ

Doğum parası ne kadar 2020 yılında da anne ve babaların fazlasıyla merak ettikleri konuların başında gelmektedir. Devlet tarafından yeni bebek sahibi olmuş anne ve babalara, bebeğin ilk ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için ödenen bu yardım toplum ve aileler tarafından büyük takdir almaktadır. Özellikle yeni doğmuş bebeğin bez, kıyafet, beşik, yatak gibi maliyeti yüksek ürünlerde yeni anne ve babaların imdadına koşmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Çalışan Anneye Kreş Desteği 2020

Devlet tarafından, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri vasıtası ile dağıtılan bu yardım bir defaya mahsus nakdi olarak verilmektedir. Doğum parası çocuk sayısına göre değişmektedir. İlk çocuğa 300 TL, ikinci çocuğa 400 TL, üçüncü ve daha fazla çocuğa 600 TL doğum başı verilen ödenektir. Doğum parası ne kadar 2020 yılının ilk günlerinde cevaplanmış bir sorudur.2018 ve 2019 yıllarında yapılan yardımla aynı ödeme miktarı 2020 yılında da değişmedi. Doğum yardımı anne adına yatırılan bir yardımdır. Anne doğum parasını başvuru yaptıktan sonra dilediği PTT şubesinden Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesini göstererek alabilir.

Doğum parası dışında çalışan anneler doğum rapor parası da alabilmektedir. Yapılan bu yardım annenin maaşı ile doğru orantılı olarak değişmektedir. Asgari ücret ile çalışan bir anne doğum sonrası alacağı iş göremezlik raporu doğrultusunda 7.324 TL rapor parası alabilecektir.

Doğum Parası Başvuru İşlemi Nasıl Yapılır?

Doğum Parası Başvuru İşlemi Nasıl Yapılır?

Doğum parası başvuru işlemi, şehirlerde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri’ne, ilçelerde Kaymakamlıklara yapılabilmektedir. Ya da internet üzerinden aile.gov.tr internet sitesi üzerinden başvuru yapılabilir. Anne ve bebeğin kimlikleri ile başvuru dilekçesi doldurularak başvuru tamamlanır. Bebeğin kimliği henüz çıkartılmamış ise doğum yapılan hastaneden alınacak olan doğum raporu da yeterli olacaktır. Doğum yardımı 90 gün içerisinde anne adına PTT’ye yatırılacaktır.

Doğum parası yanında yeni doğum yapan anne ve babalar süt yardımı başvurusu da yapabilmektedir. Bu yardımda Aile Bakanlığına bağlı İl Müdürlükleri ve Kaymakamlıklar vasıtası ile yapılmaktadır. Süt parasından faydalanabilmek için anne veya babanın sigortalı olarak çalışması gerekmektedir. Süt parası 2020 yılı için 202 TL olarak ödenmektedir.

Doğum parası ne kadar 2020 yılı içerisinde yeni ebeveynlerin kafalarını karıştırsa da aldıkları yardımla büyük oranda rahatlama yaşayacaklardır.

 

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Haber, Kadınca
Covid-19 Ülkemizde ve Dünya Genelinde Vaka Sayısı Artmaya Devam Ediyor
Covid-19 Salgınında Vaka Sayısı Artıyor

Geçtiğimiz yılın son günlerinde başlayan Covid-19 salgını, hız kesmeden dünya geneline yayılmaya devam ediyor. Birçok ülkenin aldığın olağanüstü hal ve...

Çocuklarla evde aktivite önerileri| Corona virüsü tatili
Çocuklarla Evde Yapabileceğiniz 10 Keyifli Aktivite

Türkiye de Corona Virüsü vakası görülmesi ile birlikte okullar 2 hafta süreliğine tatil edildi. Coronavirüs ile enfekte olan kişi sayısında...

Corona virüsü Türkiye de son durum
Corona Virüsü ile İlgili Türkiye de Son Durum

Corona virüsü yılbaşından bu yana hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Coronavirüsü ile ilgili son gelen verilere göre enfekte olan...

Kapat