Site Rengi

Yeni Döngü

Doktorlar Coronavirüs’ün İlk Belirtileri İçin Yeni Uyarılarda Bulunuyor

Doktorlar Coronavirüs’ün İlk Belirtileri İçin Yeni Uyarılarda Bulunuyor
YENİ DÖNGÜ

Coronavirüs testi pozitif çıkan hemen hemen bütün hastalar, aynı belirtilerden şikayet ediliyor. Koronavirüs sonucu pozitif çıkan Utah Jazz sanatçısı Rydy Gobert hafta sonu attığı tweette hiçbir şekilde koku alamadığını belirtti.

İşin ilginç tarafı Gobert bu konuda yalnız değil, giderek artan sayıda hasta, COVID-19 hastalarının   tat ve/veya koku kaybı yaşadığını bildiriyor.

NewYork Times’da yayınlanan bir haberde tat ve/veya koku duyu kaybı belirtisinin Koronavirüs teşhisinde ilk haberci olabileceğini yayınladı. Bu konuda kanıtların her geçen gün arttığı söyleniyor.

Hatta o kadar ki, sarımsak gibi keskin bir koku ya da aynı keskinlikte bir tadı alamayan bireylerin toplum sağlığı için, virüs pozitif çıkmış gibi davranmaları isteniyor.

Hastaneye yatırılan hemen hemen herkesin aynı hikayesi var, deniyor. İtalyan Doktor Marco Metra genellikle hastanın karısına ya da kocasına eşi hakkında soru sorulduğunda aldıkları cevabın ‘’ Eşimin hiçbir şeyi yok, sadece tat ve koku alamıyor’’ şeklinde olduğunu bildiriyorlar.   Böyle durumdaki insanların herhangi bir başka belirti göstermese de, enfekte olduğu ve hastalığı kuvvetli bir şekilde olmasa da çevreye yaydığı düşünülüyor.

Amerikalı uzmanlar koku ve tat duyusu kaybı belirtisini de Koronavirüs belirtileri arasında sayıyor. Bu konuda yeteri kadar vaka sayısı olduğu düşünülüyor. Doktorlar başka hiçbir belirti olmadan da insanlara tat ve koku testi yapılmasını ve testler pozitif çıkması halinde de karantinaya alınması gerektiğini bildiriyor.

Koku duyusu kaybı anosmi, tat duyusu kaybı ise ageuzi olarak adlandırılıyor. COVID-19’un kendine  has belirtileri, Koronavirüsün sebep olduğu hastalık ve ihtimal dahilindeki enfeksiyon belirteçleri olarak ortaya çıkmıştır

Geçen hafta İngiliz doktorlar, özellikle kulak/burun/ boğaz  doktorları Dünyanın dört bir yanındaki meslektaşlarından gelen vaka raporlarını göz önünde bulundurarak, insanların başka hiçbir rahatsızlığı olmasa da 7 gün boyunca tat ve/veya koku alma duyularını keskin bir şekilde kaybederlerse,  karantinaya alınmaları gerektiğin iddia ettiler.

Bu konuda açıklama yapan doktorlar, tat ve duyu kaybının ihmal edilmemesi gereken bir belirti olduğu ve bu konuda farkındalık yaratılması gerektiğini düşündüklerini bildiriyorlar. Doktorlar konuşmalarını, bu farkındalığı geliştiren insanların diğer bireylerle temas etmemeye çalışmasının, pek çok hayatı kurtarabileceğini düşündüklerini söyleyerek bitiriyorlar.

Fakat bu konuda iyi bir haber de var. Tıp otoritelerinin belirttiğine göre hastaların çoğu enfeksiyonu tamamen atlattıktan sonra tat ve koku alma duyularına yeniden kavuşuyorlar.

 

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Haber
24 Mart Corona Virüsü Gelişmeleri
24 Mart Corona Virüsü Gelişmeleri

Geçtiğimiz Aralık ayı içerisinde ortaya çıkan Corona virüsü, aylar içerisinde 196 farklı ülkeye yayıldı. Dünya genelinde 18,583 kişinin ölümüne neden...

23 Mart Corona Virüsü Gelişmeleri
23 Mart Corona Virüsü Gelişmeleri

Vuhan şehri içerisinde bulunan Pazar alanından çıkan Corona virüsü, çok kısa süre içerisinde insandan insana bulaşarak tüm dünyaya yayıldı. 192...

Evde Kal Türkiye Evde Dolu Dolu Hayat Var
Evde Kal Türkiye Evde Dolu Dolu Hayat Var

Geçtiğimiz yılın son günlerinde Vuhan şehrinde ortaya çıkan Corona virüsü, çok kısa bir süre içerisinde dünyanın tamamına yayıldı. 194 Farklı...

Kapat