Site Rengi

Yeni Döngü

Dünya da Çok Az Üretilmiş Nadir Bulunan 11 Araba

Dünya da Çok Az Üretilmiş Nadir Bulunan 11 Araba
YENİ DÖNGÜ

Otomobiller, dünyadaki en pahalı koleksiyon araçlarından bazılarıdır. Arabalar bir zorunluluk olsa da insanların A noktasından B noktasına seyahat etmelerine yardımcı olmakla birlikte, bu listedeki nadir bulunan araçların mutlaka kullanılması da gerekmiyor.

Bu listedeki yeni yüksek kalite araçların bir kısmı kesinlikle bir statü sembolüdür ancak eski arabalar da dünyadaki müzelerde sergilenen tarihi öğelerdir. Bu listedeki tüm otomobiller nadir bulunan araçlar, çünkü çok az kişi için üretildi ve bazı eski arabalardan sadece birkaç tane kaldı.

11. W Motors Lykan HyperSport

Lykan HyperSport, 2013-2017 yılları arasında W Motors tarafından sınırlı sayıda üretilen bir süper otomobildi. W Motors, sadece yedi Lykan HyperSport’u planlayıp üretti ve prototipi 2013 yılında Qatar Motor Show’da tanıtıldı. Üretildiği yıl Lykan HyperSport, üretilen en pahalı üçüncü spor araba oldu ve her biri 3.4 milyon dolar olarak fiyatlandırıldı.

Lykan HyperSport, tamamen Orta Doğu’da tasarlanan ve üretilen ilk spor otomobildir. W Motors’un üretilen yedi Lykan HyperSport’un tamamını satıp satmadığını kimse bilmiyor; ancak biri 2015 yılında Abu Dabi polis gücü tarafından satın alındı.

10. McLaren F1 LM

McLaren F1 LM, normal McLaren F1’in özel bir yarış arabası versiyonu. 1995 24 Saat Le Mans yarışını birinci, üçüncü, dördüncü, beşinci ve on üçüncü olarak tamamlayan toplamda beş McLaren F1 GTR onuruna sadece altı McLaren F1 LM aracı üretildi. McLaren altı F1 LM’den beşini sattı ve geriye kalan Papaya turuncusu olan prototipini F1 kasasının sürekli geliştirilmesinde platform olarak kullanmaya devam etti.

McLaren CEO’su Ron Dennis, Formula 1 pilotu Lewis Hamilton’a iki Formula 1 Dünya şampiyonluğu kazanırsa Papaya turuncusu McLaren F1 LM prototipini vermeyi vaat etti. Ancak Hamilton yalnızca bir kez kazandı ve prototip McLaren ile kaldı.

9. Bugatti Type 41 Royale Kellner Coupe

Bugatti Royale olarak bilinen Bugatti Tip 41 Royale Kellner Coupe, Ettore Bugatti tarafından tasarlanan ultra lüks bir otomobildi. Başlangıçta, Bugatti 25 Type 41 Royale otomobil yapmayı ve onları şimdiye kadar yapılmış en lüks otomobiller olarak satmayı planlıyordu. Ne yazık ki, Bugatti Büyük Buhran sırasında yapılan yedi otomobilden sadece üçünü satmayı başardı. Bugün Ettore Bugatti’nin yedinci arabayı kaza yaparak parçaladığı biliniyor ve sadece altı Bugatti Tip 41 Royale Kellner Coupe var.

 

Bugatti Type 41 Royale Kellner Coupe, 3.175 kilogram ağırlığında ve 6.4 metre uzunluğunda olan ve şimdiye kadar yapılmış en büyük otomobillerden biridir.

8. Aston Martin DBR1

Aston Martin DBR1, 1950’lerin sonunda Aston Martin tarafından yapılan ultra özel bir spor otomobildi. Sadece beş Aston Martin DBR1 aracı üretildi ve her biri 1 ile 5 numara ile etiketlendi (DBR1 / 1 şeklinde belirtildi). Çeşitli Aston Martin DBR1 otomobilleri, Stirling Moss, Tony Brooks, Reg Parnell, Les Leston ve Roy Salvadori dahil olmak üzere, zamanın en dikkat çekici yarış arabası sürücülerinden bazıları tarafından kullanıldı.

Aston Martin DBR1, aynı yıl Dünya Spor Otomobil Şampiyonası ve Le Mans 24 Saat’i kazanan üç otomobilden biriydi (diğerleri 1954’te Ferrari 375 Plus ve 1958’de Ferrari 250TR’dir).

7. Packard Panther

Packard Panther, 1954’te Packard Motor Car Company tarafından tanıtılan konsept bir otomobildi. Bu yeni otomobil, Packard Pan American’ın yerini alacaktı ve tam üretime geçtiğinde şirketin V8 motorunu kullanma planları vardı. Packard sadece dört Panther üretti ve bugün sadece iki örnek var. Geri kalan Packard Panthers araçları Mitchell Corporation tarafından restore edildi ve 2013 yılında 835.000 dolara satıldı.

6. Koenigsegg CCXR Trevita

Koenigsegg CCXR Trevita, Koenigsegg CCXR’nin elmas dokuma karbon fiber kaplamalı özel bir versiyonu. Otomobilin adı “Trevita”, İsveççe’de “üç beyaz” anlamına gelir. Geniş kapsamlı işçiliği nedeniyle, Koenigsegg yalnızca iki CCXR Trevita otomobil üretti. İki Koenigsegg CCXR Trevita yapıldı. Biri boksör Floyd Mayweather tarafından 4.8 milyon dolara satın alındı.

5. Maybach Exelero

Maybach Exelero, 2004 yılında Stola (şimdi Blutec’in bir parçası) ve DaimlerChrysler’in işbirliğiyle üretildi. Stola ve DaimlerChrysler, yeni Carat Exelero lastik serilerini test etmek için Goodyear’ın bir Alman kuruluşu olan Fulda tarafından görevlendirildikten sonra 2005 yılında Maybach Exelero’yu tanıttı.

Sadece bir Maybach Exelero üretildi ve otomobil halen Mercedes-Benz tuner Mechatronik’in kurucusu Frank Rickert’e aittir. Amerikalı rapçi Birdman’ın arabayı 8 milyon dolara satın aldığı ancak hiçbir zaman ödeme yapmadığı da konuşuluyor. Cesur bir hareketle, Maybach Exelero’nun tasarımı Pforzheim Tasarım Akademisi’nden dört öğrenciye bırakıldı ve sonunda Fredrik Burchhardt adlı öğrencinin tasarımı seçildi.

4. Bugatti Veyron Bleu Centenaire

2009 yılında, efsanevi Fransız otomobil şirketi Bugatti, Bugatti Veyron Bleu Centenaire’ı inşa ederek 100. yılını kutladı. Eşi benzeri olmayan bu otomobilde Bugatti’nin imzası bulunuyor ve iki tonlu bir tasarıma sahip. Bu tonlar “Sprint Mavi Mat” ve “Sprint Mavi Parlak”. Veyron Bleu Centenaire’ın detayları halka açıklandığında satış ​​fiyatı 1,35 milyon Euro (yaklaşık 1,5 milyon ABD Doları) olarak listelenmiştir. Bir Bugatti Veyron Bleu Centenaire’ın 2015 yılında Japonya’da satışa sunulduğu ve yalnızca 775 km kullanıldığı bildirildi.

3. Icona Vulcano Titanium

Icona Vulcano Titanium gerçekten eşsiz bir otomobil ve dünyanın ilk titanyum arabası. Adından da anlaşılacağı gibi, Vulcano Titanyum hafif, ancak güçlü, titanyum ve karbon fiber gövdeye sahiptir. Icona’ya göre, otomobilin titanyum gövdesi 10.000 saatlik bir el yapımı işçilikten sonra ortaya çıktı. Bu yüzden Icona şirketi, Vulcano Titanyum’un eşsiz bir ürün olduğunu ve bu arabayı bir daha asla üretmeyeceğini söylüyor.

Icona Vulcano Titanium’un tasarımı, ABD askeri keşif uçağı olan titanyum Lockheed SR-71 Blackbird’den ilham aldı.

 

2. Rolls-Royce 15 HP

Günümüze kadar gelebilen tek Rolls-Royce 15 HP, bu listedeki en eski otomobillerden biri ve yapımı Charles Rolls ile Henry Royce arasındaki ortaklığın ilk günlerine dayanıyor. SD 661 plakalı bu Rolls-Royce 15 HP, 1905’te Rolls Royce tarafından üretilen altı adet otomobilden sadece biri. Dünyanın en eski ikinci Rolls-Royce otomobili olduğu ve en az 35 milyon dolar değerinde olduğu bildiriliyor.

Şu anda sadece bir tek Rolls-Royce 15 HP’nin var olmasının sebebi, arabanın 1974’te Royal Scottish Otomobil Kulübü’ne hediye edilmeden önce İskoçya’nın Kilmarnock şehrinde, 60 yıldan fazla bir süre bir İskoç ailenin kapalı garajında saklanmasından dolayı. Bu araç eski yıllardan beri çeşitli müzelerde sergilenmekte.

1.Oldsmobile F-88

Bu listede bulunan benzersiz bir başka otomobil ise Oldsmobile F-88. Yaşı ve gerçekten eşsiz bir konsept otomobil olması onu listenin zirvesine taşıyor. Oldsmobile F-88 aslında seri üretime geçmedi ve şimdiye kadar yapılmış en nadir otomobiller arasında.

General Motors tarafından iki Oldsmobile F-88 daha inşa edildiği söylentileri var ancak bu otomobillerin var olduğuna dair bir kanıt yok. Sadece bilinen tek onaylanmış Oldsmobile F-88 2005 yılında 3.24 milyon dolara satıldı. Bu Oldsmobile F-88, Gateway Colorado Otomobil Müzesi’nde kendi galerisinde sergileniyor.

 

 

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Enler, Otomobil, Teknoloji
Dünyanın Gelmiş Geçmiş 10 Büyük Video Oyun Firması

Video oyun endüstrisi, dünyanın en rekabetçi endüstrilerinden biridir. Sony ve Microsoft gibi ağır toplar diğer elektronik ve bilgisayarlarda yıllardır kazanılan...

Yapay Zeka Dünyayı mı Değiştirecek? İnsanoğlunun Sonunu mu Getirecek?

Yapay zeka en basit anlamıyla normalde insan zekasına ihtiyaç duyulan tüm işleri bilgisayarlara yaptırma teknolojisidir. Tanımı bu kadar basit olunca,...

Asus ROG Strix GeForce RTX 2080 Ti OC inceleme

Asus ROG Strix GeForce RTX 2080 Ti OC kod adı fazlasıyla uzun ancak bu uzunluk gerçekten hak ediliyor. Asus tarafından...

Kapat