Dünyadaki İlginç Mağaralar - Yeni DöngüYeni Döngü

28 Şubat 2021 - 13:18

Dünyadaki İlginç Mağaralar

Son Güncelleme :

21 Ekim 2020 - 18:52

420 views

Dünyadaki ilginç mağaralar hakkında keşfe çıkmaya ne dersiniz. Hepsi birbirinden sıra dışı, gizemli, ürkütücü ve bir o kadar da hayranlık bırakan derin dünya oluşumları. Milyonlarca yıl içinde sessizce derinlerde büyüyen bu tuhaf oluşumlar; karstik, lav tüpü, buzul, buz, rüzgâr, tuz ve deniz mağaraları olarak karşımıza çıkmaktadır. Sizler için en güzel örnekleriyle hazırladığımız dünya mağaraları listesine gelin birlikte göz atalım.

Dünyaca Ünlü Mağaralar

 

Dünyada mağara turizmi yıllar geçtikçe ve elbette sosyal medyanın yaygınlaşması ile daha çok rağbet görmeye başladı. Yaşam küremizdeki, dünyaca ünlü mağaralar hakkında hazırladığımız bu yazıda aynı zamanda en ilginç doğal oluşumlar ile tanışacaksınız.

 

 

20. Waitomo Mağarası

Yeni Zelanda, dünyadaki ilginç mağaralar için bir örnek sunuyor. Kültür ve doğa harikası Waitomo Mağarası

 

Bu muhteşem 30 milyon yıllık antik kente hayran olmamak mümkün değil. Mağara tavanındaki ışıl ışıl parlayan minik yaratıklar ise bir sivrisinek türü olan arachnocampa luminosa yani Yeni Zelanda’nın kendine has ateş böcekleridir.

 

 

Yıldızlara dokunulabilecek kadar yakın bir gezegeni andıran mağara, okyanus sularının kireçtaşını aşındırması sonucunda oluşur. Karmaşık bir yeraltı tüneline sahip olan mağara, tekne ya da botlarla gezmeye olanak vermektedir.

 

19. Skaftafell Ice Mağarası

 

İzlanda’nın doğa harikası Skaftafell Buz Mağarası

 

Doğal bir oluşum olan Skaftafell Ice, Avrupa’nın en büyük buzulu Vatnajokull üzerinde yer alan Skaftafell Ulusal Milli Parkı’nda bulunuyor. Dünyadaki ilginç mağaralar listesinin büyüleyici güzellikteki mağarası Skaftafell, hava kabarcıklarına yer olmaksızın sıkışmış halde olduğundan, ışıkla etkileşimi sonucunda masmavi bir görüntü ortaya çıkarıyor.

 

50 metre uzunluğu bulunan mağaranın yüksekliği 7 metre olup genişliği ise 10 metredir. Vatnajökull Milli Parkı, 30’dan fazla buzul çıkışı ve sayısız doğal buz mağarasını barındırmaktadır.

18. Las Cavernas De Marmol

 

Patagonya’nın cazibe merkezi, Mermer Mağaraları

 

Arjantin ve Şili sınırındaki General Carrera Gölü’nün ev sahipliğindeki Las Cavernas De Marmol’un görüntüsü görenleri hayran bırakıyor.  300 milyon yıl önce tortul kireç olarak var olan taşlar, binlerce yıl içerisinde maruz kaldıkları basınç ve sıcaklık karşısında metamorfoza uğrayarak mermerleşir.

 

 

Dünyadaki ilginç mağaralar arasında oldukça farklı bir görünüme sahip olan yapı, gölün ve rüzgârın aşındırması sonucunda bugün ki göz alıcı güzelliğine kavuşur. 375 milyon yıllık yaşına rağmen estetik görüntüsü ile turistleri mest eden Las Cavernas De Marmol renklerini kristalize kireçtaşı kayalarına borçludur.

 

 

17. Fingal Mağarası

 

İskoçya’nın sanatçılara ilham olan sıradışı mağarası; Fingal

 

Fingal Mağarası, İskoçya kıyılarındaki Staffa Adası üzerinde bulunuyor. Altıgen bazalt sütunlardan meydana gelen mağaranın görüntüsü kadar dalgaların çıkardığı seslerde dillere destandır. Dalgaların mağara içerisinde yankılanan melodisine hayran kalan müzisyen Felix Mendelssohn, Hebride’s Overture’ü besteler.

 

 

70 metre uzunluğa sahip mağara, milyonlarca yıl içinde lavların soğuması sonucu oluşur. Lav akışının okyanusta soğumasıyla altıgen şeklinde dünyadaki ilginç mağaralar kategorisinde bir yapı ortaya çıkar. Türkiye’deki mağaralar arasında biricik olan Bazalt Kayalıkları Tabiat Parkı’nı görmek için Sinop’un Kurusaray Köyü’nü ziyaret edebilirsiniz.

 

 

16. Baatara Mağarası

 

Lübnan’da turistlerin gözdesi olan Baatara Derin Çukur Mağarası heybetli görüntüsü ile dikkat çekiyor. Karların erimesi ile mağara içerisine 255 metre yükseklikten sular dökülür. Üç doğal köprü ile bezeli mağara aynı zamanda Üç Köprülü Mağara olarak da anılmaktadır. Lübnan Dağı’ndan gelen sular, milyonlarca yıl boyunca kireçtaşını oyarak bugün ki halini almasını sağlamıştır.

 

 

 

Balaa köyünde konumlanan bu doğa harikası aynı zamanda profesyonel tırmanışçılarında gözdesidir. 25 yaşındayken Avatar’a benzettiği Baatara Mağarası’nı tırmanan David Lama, pek çok dağcı için ilham kaynağı olmuştur.

 

15. Jenolan Mağarası

 

Avustralya, dünyadaki ilginç mağaralar için en doğru adreslerdendir. Gizemli dünyası ile Jenolan Mağarası

 

Jenolan Mağarası, 340 milyon yıllık geçmişi ile bilinen en eski mağara sistemi olma özelliği taşıyor. Mavi Dağlar’ın altına gizlenmiş bir yeraltı dünyası olan mağara, Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Mağara adını Aborjinlerden almaktadır. Jenolan Mağara sisteminde 9 oda ve bir yeraltı nehri bulunmaktadır. Kireçtaşının asidik sular tarafından aşınması sonucu ortaya çıkan karstik yapı 175 kilometrelik bir alana yayılmaktadır.

 

 

 

Bazı turizm şirketleri, gizemli ve ürkütücü yapısıyla öne çıkan mağaranın bazı odalarında yeraltı hayalet turları düzenlemektedir. Sizce de ilginç bir deneyim olmaz mıydı?

 

 

14. Krubera Mağarası

 

Gürcistan’ın tartışmalı bölgesi Abhazya Cumhuriyeti’nde bulunan dünyanın en derin mağarası; Krubera

 

Dünyadaki ilginç mağaralar denildiğinde ilk akla gelenlerdendir. Tek kelimeyle inanılmaz! Elbette birazda ürkütücü. Mariana Çukuru’ndan daha derin olan Krubera Mağarası, tam tam tamına 13 km’yi aşan bir derinliğe sahip. Mağaranın dibini görmek için 30 gün sabır göstermek gerekiyor. Bir speleologist olan Gennady Viktorovich Samokhin, mağaranın dibine inmeyi başardı. Peki ama dünyanın en derin mağarası olma unvanını kazanan Krubera nasıl oluştu?

 

 

Uzmanlara göre tektonik hareketlerin merkezinde yer alan kireçtaşı yapılı mağaranın, depremler sonucunda zamanla çatlaklarının büyümesinden kaynaklandığı düşünülüyor.

 

 

13. Tham Lod Mağarası

 

Tayland’ın 1600 metre uzunluğundaki mağarasında prehistorik çağdan kalma kalıntılar görmek mümkün

 

Nam Lang Nehri’nin aşındırması sonucunda ortaya çıkan dev sarkıt ve dikitler ürkütücü olduğu kadar dünyadaki ilginç mağaralar arasında yer alıyor. Tham Lod, etkileyici bir manzaraya da sahiptir. Mağaranın içerisine kıvrılan nehir 600 metre daha devam ediyor ve bu da ziyaretçilerin bambu sallarla gezmesine olanak sağlıyor.

 

 

 

Gün batımına yakın, mağara ağzında ebabil kuşlarının ve yarasaların yuvaya dönüş danslarını izleme şansını yakalayabilirsiniz. Diğer yandan seyyah ruhu taşıyanlar kadar tarihçilerinde ilgisini çeken mağarada, prehistorik çağdan kalma insan mezarları bulunmaktadır.

 

12. Cueva de los Cristales (Naica)

 

Meksika’nın Naica Mine bölgesinde konumlanan mağara Selenit Kristalleri’nin oluşumuna imkan vermektedir.

 

Cueva de los Cristales yani Dev Kristal Mağarası, bilinen en büyük kristallere sahiptir. En büyüğünün uzunluğu 12 metre olup, 4 metre çapında ve de tam tamına 55 ton ağırlığındadır. Dünyadaki ilginç mağaralar listemizde içerisine ziyaretçi alınmayan tek mağaradır. Çünkü mağaranın sıcaklığı 58 derecedir. Ancak özel soğutma sağlayan kıyafetler ile bazı ekiplerin inmesine izin verilmektedir. Zira mağara içerisinde çalışma yapılabilmesi için her dakika başına 55 bin litre termal su boşaltımı yapılması gerekiyor.

 

 

Uzmanlara göre termal suyun bu denli fazla olması Naica’nın ömrünün kısaldığını ve sular altında kalabileceğini göstermektedir. Bu ilginç mağara, yüzyıllar boyunca yer altı sularının soğuk yeryüzü suları ile oldukça yavaş bir şekilde teması sonucunda ortaya çıkar. Asırlarca mağara koşullarının değişmemesi ise kristallerin devleşmesini sağlar.

 

 

11. Carlsbad Mağaraları

 

Carlsbad Mağaraları Ulusal Parkı, ABD’nin New Mexico eyaletindedir. Mağaranın yüzölçümü 3734 km²’dir.

 

Dünyadaki ilginç mağaralar listemizin petrol rezervlerinin etkisiyle oluşan mağarası Carslbad, sülfirik asitin zaman içerisinde kireçtaşını aşındırarak dikitlerin oluşumunu sağlar. Yağmur ve kar suları ise sarkıt görünümünü ortaya çıkarır. Sonuç olarak insanları büyüleyen bu doğa harikası ortaya çıkar.

 

Carlsbad Mağarası’nın girişi

 

Unesco Dünya Mirası Sit Alanı ilan edilen Carlsbad Mağaraları Ulusal Park’ı, yer üstündeki antik deniz çıkıntıları, derin kanyonları, kaktüsleri ve çöl yaban hayatı kadar 119’dan fazla mağarasıyla da dikkat çekiyor.

 

10. Friouato Mağarası

 

Fas’ın sınırları henüz keşfedilememiş mağarası; Friouato

 

Exeter Üniversitesi Speleological Society, 1969 yılında yaptığı mağara dalışında en uzak 272 metrelik bir alana ulaşır. Dünyadaki ilginç mağaralar listemizdeki gizemini hala korumakta olan mağaranın 6 kilometre daha devam ettiği ve bir yeraltı nehrine sahip olduğu düşünülmektedir. Mağaranın büyük odasına ulaşmak için 100 metrelik bir kuyudan aşağıya inmek gerekiyor.

 

 

Mağaranın derinliklerine indikçe basamaklar son buluyor. Geçit giderek daralıyor ve ilerlemek oldukça güçleşiyor. Bu nedenle mağaranın keşfedilmemiş diğer yerleri hala gizemini korumaktadır.

 

 

9. Mutnovsky Mağarası

 

Rusya’nın sıradışı mağarası, Mutnovsky

 

Rusya’nın Kamkaçya Yarımadası’ndaki Mutnovsky yanardağı eteklerinde sıra dışı bir mağaraya ev sahipliği yapıyor. Bu eşsiz güzelliği ortaya çıkaran ise yanardağın kendisidir. Volkanik hareketlilik sayesinde buzullarda yaşanan erime buz koridorlarının açılmasına olanak sağlar.

 

 

 

Dünyanın en etkileyici mağaralarından biri olan Murnovsky’ın varlığı tehlike altındadır. Dünyadaki ilginç mağaralar arasında göz kamaştıran güzelliğe sahip mağara, en son 2000 yılında aktif hale gelen yanardağı nedeniyle risk altındadır.

 

8. Antiparos Mağarası

 

Yunanistan’ın Kiklad Adaları’nda bulunan mağara, önce sığınak sonra ibadethane olarak kullanılır

 

 

Tahmini 5600 m² alana sahip mağaranın ürkütücü bir görüntüsü vardır. 45 milyonluk geçmişe sahip mağarada Taş Devri’nde izler taşımaktadır. Kayıtlara geçen eski vazo parçaları bazı kanıtlardandır.

 

 

Bazı kaynakların iddiasına göre tarih sahnesinde büyük bir üne sahip olan Büyük İskender’in komplocularının bir dönem sığınağı olduğudur. Dini bir simge olarak da karşımıza çıkan mağaranın girişine 18. yüzyılda Agios Ioannis Spiliotis’in şapeli inşa edilir.

 

7. Skocjen Mağarası

 

Slovenya’da bulunan Skocjen Mağaraları, dünyadaki ilginç mağaralar arasında doğal bir hazinesidir

 

UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Skocjen, bilinen en büyük yer altı kanyonu olma özelliğine sahiptir. 5800 m uzunluğundaki mağara sistemi 209 m derinliğe sahip olup karmaşık bir yapıdadır. Endemik yeraltı hayvan türlerine ve yediyi aşkın yarasa türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bölgede otuzdan fazla Neolotik döneme ait site bulunmaktadır.

 

 

Ayrıca Homeros’un Odysseia’yasında bahsi geçen Hades’e giriş tanımlaması ile benzerlik gösterdiği düşünülür.  Arkeolojik kanıtlar ise bu teoriyi desteklemektedir. Diğer yandan mikroklima özelliği göstermesi ile de özel bir ekosisteme sahiptir.

 

 

6. Puerto Princesa Yeraltı Nehri

 

Filipinler’in Palawan Adası’ndaki Saint Paul sıradağlarında yer almaktadır

 

Dünyadaki ilginç mağaralar listemizde dünyanın en uzun yeraltı nehrine sahip olan Puerto Princesa, 8,2 km uzunluğa sahiptir. Olağanüstü bir nehir yolcuğu sunan mağaranın, derin bölgelerine oksijen azlığından gidilememektedir.

 

 

 

Geçici de olsa Dünyanın 7 Harikası’ndan biri ilan edilen Puerto Princesa Yeraltı Nehri, mağara içerisinde dolanarak Güney Çin Denizi’ne dökülmektedir.

 

5. Postojna Mağarası

 

Slovenya’nın ikinci önemli mağara sistemi olan Postojna Mağarası 24.340 m uzunluğa sahiptir

 

Pivka Nehri’nin milyonlarca yıl boyunca oyması sonucu oluşan mağara, ürkütücü olduğu kadar otantik bir havaya sahiptir. Dünyanın uzun tarihinin ilginç oluşumlarından olan Postojna Mağarası, yeraltı nehrini bağlayan 4 mağaradan oluşmaktadır.

 

 

 

Postojna Mağarası’nı yeraltı treni ile de gezmek mümkün. Dünyadaki ilginç mağaralar listemizdeki, bu milyonlarca yıl boyunca damlacıkların şekillendirdiği büyüleyici güzelliği görmek istemez miydiniz?

 

4. Cenote Dzitnup Mağarası (Cenote Xkeken)

 

Meksika’nın Yucatan Yarımadası’ndaki cennetten bir köşeyi andıran Cenote Dzitnup Mağarası

 

Yucatan Yarımadası’nın düzlüklerinin altındaki vahalar görülmeye değerdir. Kireçtaşında oluşan düzlükler zaman içerisinde yağmur sularını içine hapseder ve büyük küçük su dolu çukurlarla beraber obruklar oluşur. Eskiden Maya’ların dzonot adı verdiği obruklara İspanyollar, cenote adını verir.

 

 

 

Bölgede birden fazla cenote yani obruk bulunmaktadır. Nemli ve buharlı olmasına karşın su oldukça soğuktur. Yerin altında Yucatan sıcağından kaçmak için iyi bir alternatif olan Cenote Dzitnup Mağarası, en efsane havuzlardan olabilir.

 

3. Claustral Canyon (Kalküta Kara Deliği)

 

Avustralya’nın Mavi Dağları’nda, dünyadaki ilginç mağaralar arasında kışkırtıcı cazibesi ile maceraperestlerin sevgilisi, Claustral Canyon

 

Claustral Canyon, karanlık dar uçurumlarının arasında 50 metreyi aşan serinletici şelalelere ev sahipliği yapıyor.  Peşi sıra gelen üç şelale silsilesi ile olağanüstü bir yeraltı kanyon macerası sunan Claustral, daha çok profesyonellere hitap ediyor. Yüksek kondisyon gerektiren bu yeraltı kanyonunda, eğreltiotu örtüsü ve kayaların üstünü kaplayan yosunlar derin dünyanın kendine has süsleridir.

 

 

 

Kaya tırmanışları oldukça ıslak ve kaygan zeminde gerçekleşiyor. 50 metreyi aşan bir su döküntüsüne direnç gösterirken kayaların estetiğine hayran kalmamak mümkün olmuyor.

 

2. Swallows Mağarası

 

 

Meksika’nın San Luis Potosi’deki Kırlangıçlar Mağarası, dünyanın derinliklerine açılan bir portal gibi

 

 

Meksika’nın büyülü doğa harikası Kırlangıçlar Mağarası, 365 m derinliğe ve 300 metre genişliğe sahiptir. Dünyadaki ilginç mağaralar listemizdeki dipsiz bir kuyu gibi görünen mağara, adını sayısız kırlangıç yuvasının varlığından almaktadır. Mağarada kırlangıç yuvalarının yanı sıra papağanlar ve yarasalar da yaşamaktadır. Dağcıların ve maceraperestlerin gözdesi olan mağara, uzman dağcılık ve mağaracılık bilgisi gerektirmektedir.

 

 

 

Mağaranın dar girişi aşağıya indikçe genişlemektedir. Mağaranın iç hacminin 33 bin 110 m² olduğu tahmin edilmektedir. Sıra dışı bir mağaracılık deneyimi sunan Swallows Mağarası, aynı zamanda paraşütle serbest atlayış yapanlara adrenalin pompalamaktadır. Düşüş sadece 12 saniye sürmektedir.

 

1.    Hang Son Dong Cave

 

 

Kendi ekosistemine sahip bir yeraltı dünyası ile tanışın. Çeşitli komplo teorilerine konu olan ve hala gizemini koruyan bazı bulguları sebebiyle oldukça dikkat çeken bir mağaradır. Dünyadaki ilginç mağaralar listemizin en esrarengiz mağarası, 1991 yılında Vietnam yerlisi Ho Khanh tarafından rastlantı eseri bulunur. Ancak mağara içerisinden gelen rüzgar ve su seslerinin esrarengiz bir izlenim yaratması nedeniyle kimse mağaraya girmeye cesaret edemez.

 

 

 

Bir süre sonra Vietnam devlet yetkilileri tarafından araştırma başlatılır. 20 kişilik araştırma ekibinden bir kişinin esrarengiz ölümü, keşif sırasında iddiaya göre dev ayak izi bulunması ve tanımlanamayan seslerin gelmesi sebebiyle mağara 10 yıl süreyle güvenlik gerekçesiyle kamuoyundan gizli tutulur.

 

 

10 yıl süreyle kamuoyuna açıklanmayan mağara, Amerikalı bir dağcının girişimleri sonucunda yeniden araştırılmasına izin verilir. Özel bir ekiple araştırmalarına başlayan ekip mağarada, kendine özgü yağmur ormanlarına, küçük plajlara, büyük nehirlere ve küçük dağlara ulaşır. Giderek ünlenen dünyanın en büyük mağarası Hang Son Dong, araştırma sonuçlarına göre 150 km uzunluğa ve 200 metre yüksekliğe sahiptir. Bu sadece lazer ölçümleri ile elde edilen verilerdir. Hala daha mağaranın sonu nerededir, bilinmemektedir.

 

 

Mağaranın tamamına ulaşılamamasının sebebi ise mağaralar sisteminin birbiri ile bağlantılarının çok dar olmasından kaynaklanmaktadır. Mağaranın oluşumu tektonik hareketlerin yoğun olduğu bir bölgede ve su aşındırması sonucu oluştuğu sanılmaktadır. Gizemli mağara Vietnam için tam bir ekoturizm merkezi haline gelmiştir.

 

 

 

 

Önceki yazıyı okuyun:
Video: Ses Enerjisinin Evreni Yok Edebileceğini Biliyor muydunuz?

Kapat