Site Rengi

Yeni Döngü

Dünyanın En Büyük 10 Limanı

Dünyanın En Büyük 10 Limanı
YENİ DÖNGÜ

Çin, sanayi üretimi ve mal ihracatında dünya lideridir. Dünyanın en büyük deniz limanlarının çoğunun orada bulunacağı sonucuna varılmıştır. Ek olarak, Çin hükümeti, Çin ekonomisinin uluslararası ticaret ve ihracat yoluyla oluşturulduğuna vurgu yapıyor. Çin ihracatı dünya açısından da oldukça önemlidir. Ancak, Çin’in ithalatta da ticarete yön veriyor ve dünya üzerindeki ithalatın yüzde biri Çin tarafından yapılmaktadır.

 

Diğer Güneydoğu Asya ülkeleri, Çin’in yalnızca Orta Doğu limanlarına yaptığı taşımacılıkta onunla rekabet edebiliyorlar. Bu ülkelerdeki en büyük limanlar, hala en büyük Avrupa limanı olan Hollanda’daki limanın dünya birincisi olma unvanını elinden aldı. Oysaki burası onlarca yıldır dünyanın en işlek limanıydı.

 

Deniz taşımacılığı hız için “knot” gibi kendi ölçü birimine sahiptir. TEU ise bir limanın veya geminin kaç konteyner alabileceğinin kaba bir ölçüsüdür. Bu yazımızda zaman zaman bu birimlere başvuracağız.

 

10. Tianjin Limanı

 

Taijin Limanı, Pekin’e giden ana su yolunun giriş noktasıdır. Liman Heihai Nehri’nin ağzında. Bu nehir Bohei Koyu’na boşalır. Liman, dünyanın en hızlı büyüyen limanlarından biridir ve 2010’da açılmıştır.

 

Çin hükümeti, limanlarının faaliyetlerinden sorumlu olan devlet birimlerini bünyesinde barındırıyor. Taijin Liman Grubu, limanı ve konteyner taşıma araçlarını ayrı ayrı işleten iki şirketin bağlı olduğu ana şirkettir. Limanda ayrıca yolcu gemileri için hizmetler de veriliyor ve yıllık 100.000’den fazla yolcu taşınıyor. Liman, 2017 yılında 14,7 milyar dolar gelir elde etti. Tianjin Limanı, 2008’de dünyada yaşanan mali kriz sırasında kar elde eden birkaç limandan biri.

 

9. Jebel Ali Limanı

 

Liman, 1979’da Port Rashid de ithalat ve ihracatı artırmak amacıyla açılmıştır. Bir dönem Orta Doğu’daki en büyük sanayi limanı olma kapasitesine ulaştı. Liman kısa süre önce TEU kapasitesini 17 milyona çıkardı. Jebel Ali, taşınan konteyner sayısına göre en verimli ve limanlardan biri olarak seçildi. Jebel Ali Limanı, liman operasyonlarında uzmanlaşmış bir şirket olan DP World şirketinin bir yan kuruluşudur. Jebel Ali, tüm gelişmiş konteyner limanlarına bakıldığında, dünyanın ana nakliye rotalarından en uzak limandır.

 

8. Qingdao Limanı

 

Qingdao limanı, Jiaozhou Körfezi’nde Çin ile Kore arasında bulunan Sarı Deniz üzerinde bulunmaktadır. Liman Güney Kore, Gunsan’a doğru bakar. Kömür, cevher, tahıl ve diğer dökme ürünlerin ithalatı ve ihracatını yapan ve büyük dökme yükleri taşıma kapasitesine sahip bir limandır. Qingdao limanında 280 bin ton taşıma kapasitesine sahip gemilerin yanaşabileceği bir iskele ve kimyasal yük taşıyan gemilerin yanaşabileceği ayrı bir iskele bulunuyor.

 

Qingdao ayrıca bir yolcu terminaline de sahiptir. Müşteriler, Kore ve Japon limanları arasında seyahat ederken Qingdao Limanı’nı kullanıyorlar. Şu anda limanda yeni sınıf büyük konteyner gemileri barındırabilecek yeni bir terminal inşa ediyor.

 

7. Guangzhaou Limanı

 

Guangzhou’nun Çin denizcilik endüstrisi için önemi, Qin hanedanlığına kadar uzanıyor. Çünkü şehir Güney Çin’in en önemli üç nehrinin, Pearl Nehri’ne bağlı kolların birleştiği yerdedir. Guangzhou’daki nakliye yolları, kent Kanton haline geldiğinde “Denizin İpek Yolu” olarak adlandırılıyordu.

 

Limanın Xinsha bölgesi, yabancı otomobil üreticilerinden birçok aracın yanı sıra Çin fabrikalarında üretilen araçları ihraç etmek için bir ithalat noktası olarak hizmet veriyor. Burası Çin hükümeti tarafından bu amaç için belirlenen dört limandan biri. Guangzhou limanı, ülkenin kömür taşıma konusunda en büyük limanıdır.

 

6. Hong Kong Limanı

 

Hong Kong Limanı, özellikle Çin Halk Cumhuriyeti’nden bağımsız olduğu yıllarda uluslararası ticaret ve denizcilikte bir efsane haline gelmiştir. Güney Çin Denizi kıyısındaki Pearl River Delta’da yer almaktadır. Tarihin birkaç döneminde dünyanın en işlek limanı olmuştur. Limanda dokuz adet konteyner terminali var. 18 milyondan fazla TEU’yu idare edebilir ve tüm konteyner trafiğinin % 60’ını Hong Kong’a taşıyabilirler.

 

Limanda ayrıca gemilerin onarımı ve depolanması için bakım tesisleri bulunuyor. Büyük taşıyıcılar ve küçük gemiler için de bakım havuzları var. Hong Kong’un en büyük konteyner limanları listesindeki yerinin aşağıda olmasının bir nedeni de, otomatik işlemlerin olmaması ve diğer Çin limanlarına göre buraya mal gönderiminin daha pahalı olmasıdır.

 

5. Busan Limanı

 

Busan, Güney Kore’de efsanevi bir liman kentidir. 19. yüzyılın ikinci yarısında Çin, Japonya ve Kore arasındaki ticaret anlaşmasının merkezi idi. Kore Savaşı sırasında, Güney Kore’deki birçok kişi bu şehre kaçtı ve orada kaldı. 1970’li yıllarda Busan’da ki üretim patlaması şehre önemli bir göç getirdi ve olağanüstü şekilde gelişen denizcilik endüstrisi bir iş ortamı yarattı.

 

Liman ayrıca büyük yolcu gemilerini için de uygun. Uluslararası Yolcu Terminali, Asya’daki bu tür tesislerin ikinci en büyüğüdür. Busan Limanı, Güney Kore’nin konteynerlerinin %80’ini ve ulusal balıkçılık üretiminin %40’ını yönetmektedir.

 

4. Ningbo-Zhoushan

 

Çin kenti Ningbo’daki liman, Tang hanedanlığı döneminde kuruldu. Çin, Japonya ve Kore arasındaki 19. yüzyıl ticaret anlaşmasına katılan beş Çin limanından biriydi.

 

2006 yılında Ningbo limanı, Zhoushan’daki limanla birleşti. Burası öncelikli olarak bir kargo taşıma merkezidir. Demir cevheri, kömür, yağ ve sıvı kimyasalları işler. 250.000 DWT işleyebilecek bir ham petrol terminaline ve 200.000 DWT işleyebilen bir cevher terminaline sahiptir. Liman yetkililerine göre, burası yılda 1 milyar ton yükü taşıma kapasitesini aşan ilk liman oldu.

 

3. Shenzhen

 

Shenzhen limanı, Shenzhen sahili boyunca uzanan limanlar topluluğudur. Limanlar, Hong Kong ve anakara Çin arasındaki ticaret için bir ticaret merkezi görevi görüyor. Aynı zamanda Çin’in ithalat / ihracat ekonomisinin ve ülkedeki en hızlı büyüyen liman kentlerinden biri. Hızlı büyümesi, Çin’in güneyindeki üretim bölgelerine olan yakınlığından kaynaklanmaktadır.

 

Shenzhen uluslararası ticaretini genişletmek istiyor. Ancak, deniz tarafından girişin çok sınırlı olması buna engel olmakta.. Mevcut alanlar bazı büyük gemileri barındıramayacak kadar küçük. Genişleme çabaları Çin hükümeti ve Hong Kong havaalanının büyütülmesi planlarının arkasında kalıyor.

 

2. Singapur

 

Singapur, uluslararası bir nakliye ve ticaret merkezi olarak bilinir. Tarihsel olarak, buradaki halk Güneydoğu Avrupa’nın büyük bir ithalatçısı ve kaliteli mal ihracatçısı olarak hizmet veren bir liman oluşturmuştur. İngiliz yönetimi, Çin ile Avrupa pazarlarını birbirine bağlayan bu bölgeyi ithalat / ihracat merkezi olarak yeniden canlandırdı.

 

Singapur Limanı, Japonya’daki Yokohama, Hollanda’daki Rotterdam ve Hong Kong’u geçerek dünyanın en işlek limanı oldu. Singapur’daki en büyük limanlar Singapur Limanı (PSA) ve Jurong Limanıdır.

 

1.Şangay Limanı

 

Şangay limanı, dünyanın en büyük, en işlek limanıdır. 2010 yılında, Şangay bir önceki en büyük liman olan Singapur limanını geçerek ilk sıraya oturdu. Şangay, Yangtze Nehri’nin ağzında yer almaktadır. Bu konum, iç ve dış ticaret için oldukça idealdir. Yangtze Nehri, Çin’in doğusundan batıya doğru uzanır ve Doğu Çin Denizi’ne boşaltır.

 

Komünist devrimden sonra, Şangay uluslararası ticaret pazarından çıkarıldı. Ekonomik reformlar Şangay’a tekrar güç sağladı. Yangshan Derin Su Limanı, Şanghay’daki limanların en büyüğüdür ve konteyner gemisi trafiğinin büyük çoğunluğunu oluşturur. Herhangi bir zamanda Şangay Limanı’nda aynı anda 10.000 gemi bulunabilir.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Enler
En Uzun Yaşam Süresine Sahip 10 Köpek Irkı

Köpekler tekrar tekrar “insanın en iyi arkadaşı” olarak anılır ve birçok insan köpek arkadaşlarıyla son derece derin bağlar kurar. Çoğu...

13 Muhteşem Nesli Tükenen Hayvan

Dünya üzerinde pek çok hayvan türü uzun yıllar yaşamıştır. Kimilerinin nesli tamamen tükendi, kimileri de bu günlerimize kadar gelerek yaşamaya...

2020 En İyi Düğün Dans Şarkıları
2020’nin En İyi Düğün Dans Müzikleri

2020’nin en iyi düğün dans müzikleri listesinde bu yılın çiftleri için oldukça popüler ve severek tercih edilen müzikler yer alıyor....

Kapat