Dünyanın En Eski 10 Okulu Nerededir? - Yeni DöngüYeni Döngü

18 Ocak 2021 - 09:38

Dünyanın En Eski 10 Okulu Nerededir?

Dünyanın En Eski 10 Okulu Nerededir?
Son Güncelleme :

20 Mart 2020 - 12:00

251 views

Dünyanın En Eski 10 Okulu Nerededir? Resmi olmayan okullar da sayıldığında, öğrenim kurumları dünyanın var oluşundan günümüze kadar hep var olmuşlardır. Bu nedenle hangi okulların gerçekten en uzun süre hizmet verdiğini emin olmak zordur. Bununla birlikte, bu listedeki tüm okullar belgelenmiş, oldukça iyi bir tarihe sahiptir ve dünyadaki en eski okullar olarak kabul edilir. Bu listedeki 1 numaralı okul hariç, tüm bu eski okullar başta İngiltere olmak üzere Avrupa’da bulunmaktadır. Bu okulların pek çoğu kuruluş tarihlerinden beri aralıksız olarak faaliyet göstermekte ve bazıları hala orijinal yerlerinde bulunmaktadır. Ocak 2020 itibariyle, bu listedeki tüm okullar hala açık.

Lütfen bu listenin sadece dünyanın en eski üniversitelerini kapsamadığını, sadece ilk ve orta dereceli okulları içerdiğini unutmayın.

Dünyanın En Eski 10 Okulu 10. Gymnasium Carolinum

Kuruluş Yılı: Milattan sonra 804

Yeri: Osnabrück, Almanya

Tür: Devlet okulu

Öğrenci Yaş Aralığı: 10-19

Cinsiyet: Karma

Münster’deki Gymnasium Paulinum birkaç yıl önce kurulmuş gibi görünse de, Osnabrück’teki Gymnasium Carolinum, Almanya’nın en eski okulu olduğunu iddia ediyor. İki okul bu unvan konusunda dostane bir rekabet sürdürüyor. Daha büyük olmasa da, Gymnasium Carolinum, 19 Aralık’ta yayınlanan bir belgeye göre, Milattan sonra 804’te kuruldu. Gymnasium Carolinum yıllar içinde bir katedral okulundan modern bir devlet ortaokuluna dönüştü. 1970’lerden beri Gymnasium Carolinum karma öğrenim vermektedir. Gymnasium Carolinum’un ilk belgelenmiş öğretmeni 1142’de Master Brunigus’du.

Dünyanın En Eski 10 Okulu 9. Gymnasium Paulinum

Kuruluş Yılı: Milattan sonra 797

Yeri: Münster, Kuzey Ren-Vestfalya, Almanya

Tür: Devlet okulu

Öğrenci Yaş Aralığı: 10-19

Cinsiyet: Karma

Gymnasium Paulinum, MS 797 civarında kuruldu ve Almanya’nın en eski okulu olduğuna inanılıyor. Charlemagne, Hristiyanlığı kuzeybatı Saksonya’ya yaymasını söyleyince, Gymnasium Paulinum okulu Saint Ludger tarafından kuruldu. Saint Ludger bir manastır inşa etti ve daha sonra Gymnasium Paulinum kökenli bir manastır okulu açtı. Eskiden bir erkek lisesi olan Gymnasium Paulinum artık çok fazla özerkliğe sahip karma bir belediye lisesidir.

Gymnasium Paulinum veya Gymnasium Carolinum’un hangisinin daha eski olup olmadığı konusunda bazı tartışmalar olduğundan, iki okul 2001 yılında bir futbol maçı düzenledi ve kazanan “eski” okul olarak  ilan edildi.

Dünyanın En Eski 10 Okulu

Dünyanın En Eski 10 Okulu 8.  Sherborne Okulu

Kuruluş Yılı: Milattan sonra 705

Yeri: Sherborne, Dorset, İngiltere

Tip: Yatılı özel okul

Öğrenci Yaş Aralığı: 13-18

Cinsiyet: Erkek

Wessex Kralı Ine, Sherborne Piskoposu Aldhelm’a kasabadaki katedral ve din adamı okulunun nüfusunun artmasından dolayı yeni bir okul açmasını söyledi. Bu sebeple Sherborne Okulu 705 yılında bir katedral okulu olarak kuruldu. İngiltere’de bin yıldan fazla bir süredir faaliyet gösteren birkaç eski okuldan biridir. Şaşırtıcı bir şekilde, Sherborne Okulu hala orijinal binasında hizmet veriyor. Bugün, Sherborne Okulu bir erkek yatılı okulu olmaya devam ediyor, aynı zamanda geçici öğrencileri de kabul ediyor.

1977’de Sherborne Okulu, İngiltere’nin başka yerlerinde yatılı okullar açılmaya başlamadan önce İngilizce dil becerilerini geliştirmek isteyen yabancı öğrenciler için ayrı bir karma yatılı okul olan Sherborne International’ı açtı.

Dünyanın En Eski 7. Okulu – Beverley Dilbilgisi Okulu

Kuruluş Yılı: Milattan sonra 700

Yeri: Beverley, Yorkshire, İngiltere

Tür: Devlet okulu

Öğrenci Yaş Aralığı: 11-16

Cinsiyet: Erkek

Bu listedeki diğer okullardan birkaçı gibi, Beverley Dilbilgisi Okulu’nun kesin kuruluş tarihi bilinmiyor. Beverley Dilbilgisi Okulu, okulun, Beverley Minster’ın açıldığı Milattan sonra 700 yılına kadar gittiğine inanmaktadır. Bu kuruluş tarihine dayanarak Beverley Dilbilgisi Okulu, İngiltere’deki en eski devlet okulu olduğunu iddia ediyor.

Beverley Dilbilgisi Okulu bir devlet okulu olmasına ve çok yönlü bir müfredat sunmasına rağmen, 2002’den beri okul mühendislik dersleri konusunda uzmanlaşmıştır. Buna ek olarak, Beverley Dilbilgisi Okulu hala sadece bir erkek okuludur. İngiltere’nin en zengin adamı Ineos’un CEO’su ve Başkanı Jim Ratcliffe, Beverley Dilbilgisi Okulu’ndan mezun olmuştur.

Dünyanın En Eski 6. Okulu – Kraliyet Dilbilgisi Okulu Worcester

Kuruluş Yılı: Milattan sonra 685

Yeri: Worcester, Worcestershire, İngiltere

Tip: Özel okul

Öğrenci Yaş Aralığı: 2-18

Cinsiyet: Karma

Kraliyet Dilbilgisi Okulu Worcester, Bishop Bosel Worcester adıyla laik bir manastır okulu olarak kurduğunda kuruluş tarihi MS 685 yılıydı. Kraliyet Dilbilgisi Okulu Worcester’ın ilk yazılı kaydı 1265’te Worcester Piskoposu Cantelupe Walter’ın, okulda öğretmenlik yapmak için dört papaz atadığına dair kayıttır.

1561’de Royal Grammar School Worcester, okula Six Masters olarak bilinen kalıcı bir yönetim organı tayin eden ilk kraliyet emrini aldı. 19. yüzyılın sonlarında Kraliyet Dilbilgisi Okulu Worcester, St Swithun Kilisesi’nin arkasındaki orijinal yerinden şu anki konumuna taşındı. Kraliyet Dilbilgisi Okulu Worcester eskiden yatılı bir okuldu ve okulun yurtlarından biri olan Whiteladies House’da, 17. yüzyıl İngiliz İç Savaşı sırasında Kral I. Charles’ın gizli hazinesinin saklandığı söylenmekte.

Dünyanın En Eski 10 Okulu

Dünyanın En Eski 5. Okulu – Thetford Dilbilgisi Okulu

Kuruluş Yılı: Milattan sonra 631

Yeri: Thetford, Norfolk, İngiltere

Tip: Özel okul

Öğrenci Yaş Aralığı: 3-18

Cinsiyet: Karma

Kimse tam olarak okulun ne zaman kurulduğundan emin olmasa da, Thetford Dilbilgisi Okulu, Kral Sigbert’in hükümdarlığı sırasında Thetford’da  bir okul açılmasını  emrettikten sonra açılmıştır. Thetford Dilbilgisi Okulu’nun varlığının en eski belgelenmiş tarihi 1114’e kadar uzanır. “Eski Okul” olarak bilinen Thetford Dilbilgisi Okulu’nun en eski kısmı yaklaşık 300 yıl boyunca tüm okulu oluşturdu ve daha sonra ek binalar eklendi.

2017’den bu yana, Thetford Dilbilgisi Okulu, Hong Kong merkezli Çin Finansal Hizmetler Holdingi (CFSH) tarafından finanse edilen bir İngiliz şirketi olan Thetford Dilbilgisi Okulu Limited’e ait olarak işletilmektedir. Bunun sebebi ise okulun gelirlerinin son zamanlarda oldukça azalmasıdır.

Dünyanın En Eski 4. Okulu – Aziz Peter Okulu

Kuruluş Yılı: Millattan sonra 627

Yeri: York, İngiltere

Tip: Yatılı özel okul

Öğrenci Yaş Aralığı: 3-18

Cinsiyet: Karma

Aziz Peter Okulu birkaç yüzyıldır faaliyet gösteren başka bir İngiliz okuludur. Okul, bugünkü yerinde Aziz Peter Katedrali ve Metropolitik Kilisesi ile birlikte MS 627’de St. Paulinus tarafından kuruldu.

Bu listedeki İngiliz okullarının çoğu gibi, Aziz Peter Okulu da tarihinin büyük bölümünde sadece bir erkek okulu idi. Diğer erkek okulları 1970’lerde son iki yıl kız çocuklarının okumalarına da izin vermeye başladığında, Aziz Peter Okulu da aynısını yaptı. Guy Fawkes dahil olmak üzere birçok ünlü bu okulda okudu.

Dünyanın En Eski 3. Okulu – Kral Rochester

Kuruluş Yılı: Milattan sonra 604

Yeri: Rochester, İngiltere

Tip: Yatılı özel okul

Öğrenci Yaş Aralığı: 3-18

Cinsiyet: Karma

Kral Rochester (resmi olarak Rochester Kralı’nın Okulu) İngiltere’deki en eski ikinci işletme okuludur ve Canterbury’deki Kral’ın Okulundan sadece birkaç yıl sonra, MS 604’te kurulmuştur. Okul Rochester Katedrali ile aynı zamanda açıldı ve Kral Rochester bugün aynı bölgede hizmet vermeye devam ediyor. Canterbury’deki Kral’ın Okulu’nun aksine Kral Rochester hala bir katedral okulu ve Rochester Dekanı okulun yönetim organının başkanı olarak görev yapıyor. Müzik, Kral Rochester kimliğinin büyük bir parçası ve kendisini dünyanın en eski koro okulu olarak görüyor.

Dünyanın En Eski 2. Okulu – Canterbury Kral Okulu

Kuruluş Yılı: Milattan sonra 597

Yeri: Canterbury, İngiltere

Tip: Özel yatılı okul

Öğrenci Yaş Aralığı: 3-18

Cinsiyet: Karma

Canterbury Kral Okulu, St. Augustine’nin İngiltere’ye gelmesinden kısa bir süre sonra, MS 597’de kurulmuştur. Avrupa’nın halen faaliyet gösteren en eski okulu olduğuna inanılıyor. Canterbury Kral Okulu’nun erken tarihi hakkında çok fazla şey bilinmemektedir, ancak okulun Orta Çağ’da Canterbury Katedrali’nin bir parçası olarak kurulduğuna dair güçlü kanıtlar vardır. 16. yüzyıldan başlayarak, Canterbury Kral Okulu’nun tarihi daha iyi belgelenmiştir. Geçen birkaç yüzyıl içinde, Canterbury Kral Okulu İngiltere’nin en saygın okullarından biri oldu.

Kızlar ilk olarak 1970’lerde son iki yılda okumaları için Canterbury Kral Okulu’na kabul edildi. Canterbury Kral Okulu 1990’dan bu yana tamamen karma eğitim vermektedir.

Dünyanın En Eski Okulu – Shishi Lisesi

Kuruluş Yılı: Milattan önce 141 – 143

Yeri: Chengdu, Sişuan, Çin

Tür: Devlet Lisesi

Öğrenci Yaş Aralığı: 15-18

Cinsiyet: Karma

MÖ 143 – 141 yılından beri açıktır ve bu da onu dünyanın en eski okulu haline getirir. Lise ve ortaokul, Han hanedanlığı sırasında kurulan ilk Çin okulunun bulunduğu yere inşa edilmiştir. Bu nedenle Shishi’nin kuruluş tarihi MÖ 143 – 141 arasında bir zamandadır. Orijinal okul bir yangında yandı ve Shishi MS 194’te yeniden inşa edildi. O zamandan beri, bu alanda her zaman bir okul vardı. Shishi Lisesi 1902’de modern bir okul haline geldi ve iki yıl sonra bir lise oldu (Lise Çin’de ortaokul statüsündedir). Shishi Lisesi, Çin’in en iyi liselerinden biridir ve her yıl hangi öğrencileri kabul edeceği konusunda oldukça seçicidir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Daha fazla Eğitim, Enler
Türk Tarihi’ nde İlk Kadın Çalışanlar ve Meslekleri
Türkiyenin İlk Kadın Çalışanlar/Meslekleri

Türk Tarihinde İlk Kadın Çalışanlar ve Meslekleri nelerdir diye düşündüğünüz oldu mu hiç? Günümüz koşullarında her kadın kariyer hedefi ile...

Kapat