Site Rengi

Yeni Döngü

Dünyanın En Uzun 10 Köprüsü

Dünyanın En Uzun 10 Köprüsü
YENİ DÖNGÜ

Hemen hemen herkes bir noktada bir köprü üzerinden geçer ama bu köprülerin çoğu bugün öğreneceğimiz dev köprüler kadar büyük değil! Yaya köprüleri daha küçük nehirleri ve dereleri geçmek için harika bir yoldur, ancak otomobiller, kamyonlar ve trenler gibi daha büyük araçların geçişine olanak sağlamak için çok daha büyük yapılar gereklidir.

Peki, dünyanın en büyük köprülerinden bazıları ne kadar uzun olabilir? Bugün dünyanın en uzun 10 köprüsü hakkında bilgi sahibi olacak ve onları uzunluklarına göre sıralayacağız. Ayrıca her birinin yapısı ve konumları hakkında bazı harika gerçekleri öğreneceğiz.

10. Manchac Bataklık Köprüsü

Uzunluk: 36,7 km
Konum: ABD
Yapım Yılı: 1979
Trafik Türü: Otoyol

Manchac Bataklık Köprüsü, ABD’deki eyaletler arası en uzun ve dünyadaki en uzun ücretsiz köprülerden biridir. Köprü, ABD Route 51 ve Interstate 55’in Manchac Bataklığı üzerinden geçmesine izin veriyor ve Louisiana eyaletinin yaklaşık üçte birini kapsıyor. Bu köprü, bir kurt adam olan Rougarou’nun yanı sıra bu bölgede varlığı bilinen ve sürekli olarak küfür ederek dolaşan perilerin var olduğu söylenen bataklığın üzerinden geçmekte.

9. 1. Hat, Wuhan Metro Köprüsü

Uzunluk: 37,4 km
Konum: Çin
Yapım Yılı: 2006
Trafik Türü: Metro

Wuhan Metrosunun 1. Hattı üzerinde dünyadaki en uzun kesintisiz metro viyadüğü bulunmakta. İnşa edildiğinde Wuhan, Çin’in anakarasında tam işlevli bir metro sistemine sahip beşinci şehir oldu. Wuhan ayrıca beş katlı ve şehrin ikonik bir sembolü olarak hizmet veren güzel ve ünlü Sarı Vinç Kulesi’ne de ev sahipliği yapıyor. Wuhan Metrosu’nun 1. hattı, önceleri yanlış bir şekilde hafif raylı sistem olarak adlandırılırdı.

8. Pontchartrain Gölü Geçidi

Uzunluk: 38,4 km
Konum: ABD
Yapım Yılı: 1969
Trafik Türü: Otoyol

Pontchartrain Gölü Geçidi aslında şimdiye kadar inşa edilmiş su üzerinde bulunan en uzun köprü olarak ilk sırada yer almaktaydı ve şu anda kuzey ve güney trafiğinin her birinde iki şeridi açık kalmaktadır. Geçidi oluşturan devasa köprü yapıları 9.500 beton kazık ile desteklenir ve acil durum ve bakım araçlarına daha kolay geçiş sağlamak için yedi çıkışa sahiptir. Ortalama bir günde 30.000’den fazla araç Pontchartrain Gölü Geçidi’nden geçer!

7. Büyük Pekin Köprüsü

Uzunluk: 47,8 kmKonum: Çin
Yapım Yılı: 2006
Trafik Tipi: Yüksek hızlı demiryolu

Büyük Pekin Köprüsü, Pekin-Şangay Hızlı Tren sisteminin önemli bir parçasıdır ve iki şehri birbirine bağlayarak yaklaşık beş saat uzunluğunda Çin’deki en değerli toplu taşıma bağlantısını sağlar. Büyük Pekin Köprüsü’nü kullanan hızlı tren, 200 km ila 250 km arasında yol alıyor ve ihtiyaç duydukları durak sayısına bağlı olarak yolcular için farklı seçenekler sunuyor. Pekin-Şangay hızlı treni, Jinghu hızlı treni olarak da bilinir.

6. Bang Na Otoyolu

Uzunluk: 53,9 kmYer: Tayland
Yapım Yılı: 2000
Trafik Türü: Otoyol

Bang Na Otoyolu ya da resmi adıyla Burapha Withi Otoyolu olarak adlandırılır ve altı şerit genişliğindedir. Bu 1 milyar dolarlık yükseltilmiş otoban, inşa edildiğinde dünyanın en uzun köprüsü ve inşa edilecek en büyük prekast beton projesiydi. Otoyol fikri ilk olarak Tayland Expressway ve Transit Otoyol Başkanlığı tarafından formüle edildi ve 1.800.000 metreküp beton kullanıldı. Bang Na Otoyolu, Amerikalı inşaat mühendisi Louis Berger tarafından tasarlandı.

5. Weinan Weihe Büyük Köprüsü

Uzunluk: 79,5 kmKonum: Çin
Yapım Yılı: 2000
Trafik Tipi: Hızlı tren

Weinan Weihe Büyük Köprüsü, Zhengzhou-Xi’an Yüksek Hızlı Demiryolu’ nun bir bölümünü oluşturur. Köprünün kendisi aslında 2010 yılında açılan demiryolu hattından iki yıl önce tamamlandı. Bu köprü o kadar uzun ki, sayısız otoyol, küçük nehir ve başka demiryollarını geçmenin yanı sıra, görkemli Wei Nehri’ni de iki kez geçiyor! Wei Nehri, Çin’deki tüm nehirlerin ikincisi olan İkonik Sarı Nehir’in en büyük kolu olan nehirdir.

4. Tianjin Büyük Köprüsü

Uzunluk: 113,6 km
Konum: Çin
Yapım Yılı: 2006
Trafik Tipi: Hızlı tren

Tianjin Büyük Köprüsü, Pekin-Şanghay Hızlı Treninin bir parçası olarak Langfang ve Qingxian’ı birbirine bağlıyor. İnşaat sürecini kısaltmak ve çok sayıda küçük, bireysel köprüye daha aerodinamik bir alternatif sağlamak için raylı, kalıcı bir köprü olarak inşa edilmiştir. Bu köprü için birçok devasa bileşen önceden yerleştirilmiş ve daha sonra özel vinçler kullanılarak monte edilmiştir. Bu köprünün inşaat alanı zeminde yapılabilecek herhangi bir yolun kapladığı inşaat alanından çok daha büyük bir inşaat alanı kapladı.

3. Cangde Büyük Köprüsü

Uzunluk: 115,8 kmKonum: Çin
Yapım Yılı: 2006
Trafik Tipi: Hızlı tren

Cangde Büyük Köprüsü, Pekin-Şanghay Hızlı Treninin bir başka bileşenidir. Özellikle depremlere dayanabilecek şekilde inşa edilmiştir. Köprü, tektonik kayma ve yıkıcı güçlere rağmen sağlam kalması gereken yapısal stabiliteyi sağlamak için 3.092 iskeleyle destekleniyor. Cangde Büyük Köprüsü, Wei Nehri ve başka daha küçük nehirleri de geçmektedir.

2. Changhua – Kaohsiung Viyadüğü

Uzunluk: 157,2 km
Yer: Tayvan
Yapım Yılı: 2004
Trafik Tipi: Hızlı tren

Bu inanılmaz viyadük, Tayvan Yüksek Hızlı Tren sisteminin bir parçası olarak işlev görüyor. Cangde Büyük Köprüsü’ne benzer şekilde Changhua-Kaohsiung Viyadüğü, bölgede meydana gelebilecek herhangi bir sismik aktivitenin yıkıcı kuvvetlerine dayanacak şekilde inşa edildi. Köprü, trenlerin herhangi bir depremi beklemek ve hasar durumunda kolay onarımlara izin vermek için kolayca durabileceği şekilde inşa edilmiştir. Tayvan’ın etkileyici demiryolu sistemi, dünyanın diğer bölgelerindeki insanlara neden kendi benzer transit sistemlerini yönetemediklerini sorgulamaları için ilham verdi.

1.Danyang – Kunshan Büyük Köprüsü

Uzunluk: 164,5 kmKonum: Çin
Yapım Yılı: 2006
Trafik Tipi: Hızlı tren

Danyang-Kunshan Büyük Köprüsü dünyanın en uzun köprüsü olarak geçmektedir. Guinness Rekorlar Kitabı tarafından bu resmen doğrulandı ve yerden ortalama 300 metre yükseklikte olduğu içinde önemli bir yüksekliğe sahip! Köprü Yangtze Nehri’ne paralel uzanıyor ve büyük kısmı nehir vadisinde bulunuyor. Danyang – Kunshan Büyük Köprüsü özellikle bir viyadük olarak inşa edildi çünkü bir nehir vadisinde bu kadar büyük bir yapı inşa etmek arazi şartlarıyla çok fazla uğraşmamak anlamına geliyordu.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Enler, Teknoloji
Fizikçiler Kuantum Bilgisayarının İçinde Bulunan Minik Parçacıklar İle Zamanı Tersine Çeviriyor…

Klasik fizik kurallarına göre zaman tek yöne ilerler. Zamanı geri almak mümkün değildir. Evrenin zaman oku olarak tanımlanan bu özellik,...

Google Play Store Virüslü Mağazalar Listesine 2. Sıradan Girdi!

Play Store, Android cihazların güvenle uygulama ya da oyun indirme yapabileceği Google’a ait bir uygulama mağazası. Yoksa öyle değil mi?...

Denizlerde Yaşayan En Tehlikeli 10 Balık

İnsanlar okyanusların sadece küçük bir yüzdesi hakkında fikir sahibi. Ama hepimizin bildiği ve korktuğu ünlü köpekbalıklarına ek olarak, dünyanın tüm...

Kapat