Site Rengi

Yeni Döngü

Dünya’nın Yakınından Geçecek En Parlak Asteroit Görüntülendi

Dünya’nın Yakınından Geçecek En Parlak Asteroit Görüntülendi
YENİ DÖNGÜ

1998 yılında keşfedildiği için adına 1998 OR2 adı verilen dev asteroit bugün dünyamıza yakın bir geçiş sağlayacak. Teleskopları olanları bugün uzaya bakmaya davet ediyoruz. Çünkü bu dev asteroit şimdiye dek keşfedilen ve nedeni hala çözülemeyen büyük bir parlaklığa sahiptir.

 

 

 

İlk Geçişi Ama Son Olmayacak!

1998 OR2 adı verilen dev ve parlak asteroit ilk kez bugün dünyadan teleskoplarla bakıldığında bu kadar yakınımızdan geçecek. Ancak bu ilk geçişi olmayacak. Bilim adamlarının ilk kez 1998 senesinde karşılaştığı bu dev asteroit diğer asteroitlere benzemiyor çünkü sebebi hala çözülemeyen bir parlaklığa sahip. 2197 yılına kadar asteroitin tüm geçiş olasılıkları hesaplandı. Kendi gezegenimizin ya da güneş sistemimizde yer alan herhangi bir gezegenine çarpmayacağı – bizim ya da herhangi bir gezegenin yer çekimi kuvvetine yani yörüngesine doğrudan girmeyeceği için uçuşuna devam edecek.

2079’da Yine Gelecek

1998’de tespit edilen dev asteroit 2079 yılında tekrar dünya yörüngesine yakın geçecek. Bu sefer 29 Nisan 2020’de geçtiği gibi uzaktan değil daha da yakınlaşacak ve çok daha belirgin olarak gözlemlenebilecek. Şu an saatte 31320 km hızla yol alan ve kendine ait belirli bir yörüngesel hareketi olan bu asteroit ülkemizdeki Şişi Arecibo ve Roma’daki Virtual Teleskoplarınca görüntülendi.

Bu Seferlik 6,3 Km Uzaklıkta

Bugün dünyamızdan 6,3 km uzaklıktan geçecek olan bu asteroit dünyamızdaki ileri teknolojiye sahip teleskoplarla kolayca izlenebilecek. Aynı zamanda acemi ve orta düzey ancak kaliteli teleskoplarla da gözlemlenme imkanı sunacak. Bu nedenle Bugün Gözünüz Uzayda Olsun Keşfedilmiş En Parlak Asteroit Dünyanın Yakınından Geçecek diyoruz ve bu muhteşem parlaklığa sahip asteroitin geçişini izlemeye davet ediyoruz.

Ne Küçük Ne Büyük

Asteroit’imiz yapılan araştırmalara göre şu an itibari ile ve 2197 yılına kadar herhangi bir olağanüstü durum olmadığı sürece 4,1 km uzunluk ve 1,8 km genişlik oranlarına sahip olacak. Potansiyel de olsa tehlikeli asteroitler grubunda yer alıyor çünkü uzunluk ve genişlik oranları standart 140 metre ve altı tehlikesiz asteroitler grubunda değil. 2197’ye kadar yörüngesel hareketleri detaylıca analiz edilen asteroitin 2197’ye kadar dünyamız için herhangi bir tehlikesi bulunmuyor. O tarihten sonra ya da o tarihe yakın bir zamanda tekrar hesaplamalar yapılacak.

Kıyamet Teorileri de Var!

Astronomlar şu an için herhangi bir tehlike içermediğini söylese de asteroitin zaten hali hazırda kendi içerisindeki yörüngesel ve dairesel hareketlerinden dolayı radyasyona sahip olduğu ve üstüne üstlük güneş sistemimizdeki güneşten de ekstra radyasyon elde edeceği belirtildi. Eğer alınan harici radyasyonlar asteroitte dönme ya da yörüngesel hareketlerine tepkide bulunursa tüm hesaplamalar alt üstü olabilir ve asteroit yörüngesinin değişmesine neden olabilirmiş. Yarkovsky etkisi denilen bu harici radyasyon tepkimeleri asteroitin sahip olduğu yörünge değerlerinden yarı büyük eksen yörüngesi adı verilen eksen değişimlerini değiştirebilmekte olduğu bildirildi.

Şu an İTÜ Gözlem Merkezi An be An İzliyor

İstanbul Teknik Üniversitesi Gözlem Uygulama ve Araştırma Merkezi de şu an bu asteroitin peşinde. An be an takip altına alında ve olası komplo teorilerine karşın asteroitin yörüngesel hesaplamalarında herhangi bir değişiklik olup olmayacağına dair en küçük veriler dahi analiz ediliyor. Çarpma olasılıklarının eşiğinde pek çok teori yer almakla birlikte çarpması durumunda bu asteroiti durdurabilecek herhangi bir teknolojiye sahip olmadığımızı da belirtelim. Çünkü hızı çok fazla ve çok parlak bir asteroittir.

İşte O Video!

 

 

 

 

 

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Haber
Starlink Projesi Nedir? Starlink Uyduları Nasıl İzlenir?

SpaceX firması, kurulduğu ilk günden bu yana oldukça önemli çalışmalara imza attı. Kuşkusuz uzay taşımacılığının önemli firmalarından biri olan SpaceX,...

Profesör Doktor Ercüment Ovalı ve Ekibi 23 Nisan Tarihinde Ne Açıklayacak?

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile gündeme gelen Prof. Dr. Ercüment Ovalı, 23 Nisan tarihinde Corona virüsü aşısı...

Gelecek Yıllarda Uçak Yolculuklarında Olabilecek Yenilikler

Bu yazımızda gelecekte uçak yolculuklarında olabilecek yenilikler konusuna değineceğiz. Teknolojinin hız kazanması ve 5G ile birlikte nesnelerin internetinin hakim olacağı...

Kapat