Duygusal Bulaşma ile Ruhunuzu Tazeleyin - Yeni DöngüYeni Döngü

28 Şubat 2021 - 12:07

Duygusal Bulaşma ile Ruhunuzu Tazeleyin

Duygusal Bulaşma ile Ruhunuzu Tazeleyin
Son Güncelleme :

21 Kasım 2020 - 12:40

105 views

Duygular soğuk algınlığı kadar bulaşıcı olabilir; tıpkı onlarla temas ettiğimizde birinden bir virüs yakalayabildiğimiz gibi, onlarla temas ettiğimizde benzer şekilde diğer insanların duygularını “yakalarız”. Psikolojide bu, “duygusal bulaşma” olarak bilinir ve bir kişinin duygularının, etraflarında kim olursa olsun, benzer bir duygusal yanıtı nasıl tetikleyebileceğini açıklar.

Kendimizi hoş bir ruh hali içinde buluyoruz, sonra birisi açıkça kötü bir gün geçiren odaya giriyor. Neredeyse anında, iyi ruh halimiz sönmeye başlar ve diğer insanla aynı olumsuz duyguları almaya başlarız. Duygularımızın diğer insanların duygularıyla senkronize olma eğiliminde olduğunu ve bu “duygusal bulaşma” kavramını kendi duygularımızı ve ruh halimizi nasıl yöneteceğimiz konusunda daha akıllı kararlar vermek için kullanabiliriz.

Düşünün!

Günlük olarak etrafında olma eğiliminde olduğunuz insanlar kimler? Genellikle iyimser mi yoksa kötümser ve kasvetli mi? Bu kendi ruh halinizi ve refahınızı nasıl etkiliyor? Etrafımızdaki insanların türlerini her zaman seçemesek de, çevremiz üzerinde ve günlük olarak ne tür bilgilere maruz kaldığımız üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanın birkaç yolu vardır.

Zihinlerimiz çevremizden bağımsız olarak mevcut değildir. Her aklın diğer aklı etkileştiği ve etkilediği psikolojik bir ekosistemde yaşıyoruz. Yeni bir kişi bir odaya girdiğinde, onun duygusal dinamiğini tamamen değiştirebilirler. Duygusal bulaşma, bir kişinin sosyal bir etkileşim sırasında bize gönderdiği yüz ifadeleri ve diğer sözsüz sinyaller de dahil olmak üzere çok ince faktörlerden etkilenebilir, çoğu zaman farkında bile olmadan!

Zihnimiz Yüz İfadelerini Taklit Eder

Zihnimiz insanlara karşı empati kurmamıza ve anlamamıza yardımcı olmak için başkalarının yüz ifadelerini taklit etme eğiliminde olduğunu gösteriyor. Yapılan çalışmalarda gülümseme gibi ortak ifadelerin bulaşıcı olduğu keşfedildi, bu da duyguların bir kişiden diğerine seyahat etmesinin olası nedenlerinden biridir.

İnsanlar eylemleri, konuşma, yüz ifadeleri ve beden dili aracılığıyla sürekli olarak duygusal sinyaller gönderiyorlar, biz bu sinyalleri alıyor ve kendimizi onlara uyarlıyoruz. Hiç birisinin kötü bir ruh halinde olduğunu hissettiniz ama nedenini açıklayamadınız mı? Muhtemelen süper hızlı (bir saniyeden az) gerçekleşen sözel olmayan küçük sinyaller – bazen “mikro-ifadeler” olarak da adlandırılıyor – ama yine de bilinçsiz bir seviyede onları alıyoruz. Zihinlerimiz diğer insanların duygularına uyum sağlayabilmektedir.

Artık duygusal bulaşmayı ve nasıl çalıştığını anladığınıza göre, duygusal bulaşma gücünü yaşamlarımıza olumlu bir şekilde fayda sağlamak ve hizmet etmek için kullanmamıza yardımcı olan birkaç ipucu ve teknik belirleyelim.

Günlük Yaşamınızda Duygusal Bulaşma Gücü Nasıl Kullanılır?

İşte kendi ruh halinizi ve duygularınızı değiştirmek için duygusal bulaşmanın gücünü nasıl kullanacağınıza dair pratik ipuçları, tavsiyeler ve öneriler.

  • Sosyal çevrenizin envanteriniyapın – Günlük olarak etkileşimde bulunduğunuz ortak kişilerin bir listesini yapın (arkadaşlar, aile, iş arkadaşları ve diğer herkes dahil). Sonra her biri üzerinde düşünün ve kendinize şu soruyu sorun: “Bu kişi genellikle ruh halimi artırır mı yoksa düşürür mü?” İnsanların sizi nasıl etkilediğinin farkında olmak iyi bir ilk adımdır.
  • Ruh halinizi ve duygularınızı artıran insanlarla zamanı en üst düzeye çıkarın– Bir seçeneğiniz olduğunda, ruh halinizi artıran ve size ilham veren insanlarla takılmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. İçinde ki en iyiyi kim ortaya çıkarır? Sadece öğle yemeğine çıkmak olsa bile bu tür insanlarla daha fazla zaman geçirmenin yollarını bulun.
  • Ruh halinize ve duygularınıza zarar veren insanlarla zamanı en aza indirin– Negatif insanlardan her zaman kaçınamasak da, onlarla zamanımızı en aza indirmenin yollarını bulabiliriz. Her zaman mızmız gibi görünen belirli bir iş arkadaşı var mı? O kişi ile etkileşimlerinizi kesinlikle iş odaklı tutun ve onlarla fazladan bir saniye geçirmeyin.
  • Sosyal medyaya dikkat edin– Çevrimiçi ilişkilerimizin duygusal bir bulaşma etkisi de olabilir. Araştırmalara göre Facebook ve Twitter gibi sosyal medya aracılığıyla geniş çaplı duygusal bulaşmaya dair kanıtlar keşfetti. Birçoğumuzun bu sitelerde çok fazla zaman harcadığımız düşünüldüğünde, günlük ruh hali ve duygularımız üzerinde güçlü bir etkiye sahip olduğu için günlük olarak gördüğümüz insan türlerini (ve yayınları) yönetmemiz önemlidir. Örneğin, Twitter’da yalnızca pozitif insanlar için olan kişisel bir liste oluşturabilirsiniz, o zaman motivasyonu veya ilhamı artırmak için ne zaman ihtiyacınız olursa o feed’i kontrol edebilirsiniz.
  • Duygusal zekanızı geliştirin– Başkalarına hangi duyguları gönderdiğinizi kontrol etme gücüne de sahipsiniz, bu yüzden hepimizin içinde yaşadığımız bu “psikolojik ekosistem” de rol oynadığınızı unutmayın. Duygusal zekanızı geliştirmeye çalışın; duygularınızı ne kadar iyi yönetirseniz, negatif insanlar etrafında bile olsa bir ortamdaki duygusal dinamiği o kadar iyi değiştirebilirsiniz.
  • Tükettiğiniz tüm bilgilere dikkat edin (haberler, filmler, televizyon, vb.)- Kişisel yaşamımızdaki insanlardan duyguları alırken, filmler, televizyon ve haber medyası aracılığıyla maruz kaldığımız duygulardan da etkileniriz. Haberler özellikle olumsuzluğa odaklanabilir, çünkü insanların dikkatini en çok çeken ve ilgi alan budur. Bunu bilerek, günlük olarak ne kadar haber tükettiğinize (ve kişisel yaşamlarımız üzerinde çok az etkisi olan haber hikayelerine ne kadar dalmış olduğunuza) çok dikkat etmelisiniz.
  • İnternette pozitif insanların fotoğraf ve videolarını arayın – İnternet de ne tür bilgiler kullandığımız konusunda her zamankinden daha fazla seçeneğimiz var. Ruh halinizi artırmak için kullanabileceğiniz hızlı bir hile, YouTube da komik, sevimli, canlandırıcı veya olumlu videolar aramaktır. Sadece “mutlu yüzler” veya “komik suratlar” için hızlı bir Google görsel arama yapmak ve bunlara bakmak için birkaç dakika ayırmak bile yüz taklitlerimizi aktive edebilir ve mevcut duygusal durumumuzda bir değişiklik yaratabilir.
  • Bir kulübe katılın, sosyalleşin, yeni insanlarla tanışın– Hayatınız şu anda olumlu insanlardan yoksunsa, dışarı çıkıp yeni arkadaşlar bulmanın zamanı gelmiş olabilir. Bir kulübe katılın, bir müzik şovuna gidin veya sizi daha olumlu etkileyen ve onlarla arkadaş olan çevrimiçi kişileri bulun! Tabii ki bu, tüm eski arkadaşlarınızı atmanız gerektiği anlamına gelmez ancak yeni arkadaşlıklar kurmak, zamanınızı kiminle geçirdiğiniz konusunda daha fazla seçenek sunacaktır. Sadece bir yeni arkadaş bile sizi eskilerinden çok farklı olabilecek tamamen yeni bir sosyal çevreye tanıtabilir.

Bunlar, günlük ruh halimizi ve duygularımızı düzenlemek için duygusal bulaşmayı nasıl kullanabileceğimize dair birkaç sağlıklı ipucu ve öneri. En çok hangisine odaklanmanız gerekiyor?

Genel olarak, sosyal çevremiz, yalnızca duygularımız değil, aynı zamanda düşünme, alışkanlıklarımız ve yaşamdaki değerlerimiz de dahil olmak üzere yaşamımızın birçok farklı alanı üzerinde derin bir etkiye sahip olabilir. Bu nedenle, kişisel gelişim söz konusu olduğunda ilişkilerimize ve bizi nasıl etkilediğine çok dikkat etmemiz önemlidir.

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Önceki yazıyı okuyun:
Instagram’dan Eğlenceli Yenilikler

Kendi geliştirmek adına pek çok özellik geliştiren Instagram, öncelikle getirdiği özellikleri deneyerek test etmekte ve istediği sonuca ulaşması durumunda kullanıcıları...

Kapat